Blog

14.07.2021

Lekka izolacja powłokowa

W artykule znajdziesz:

Lekka izolacja powłokowa

Lekka izolacja powłokowa

Lekką izolację powłokową bez wkładek wykonuje się przeważnie z produktów asfaltowych. Produkty smołowe są stosowane do obiektów tymczasowych lub o drugorzędnym znaczeniu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zaletą izolacji lekkiej bez wkładek jest łatwość i szybkość jej wykonania, mały stosunkowo koszt i możliwość zmechanizowania robót. Wadą izolacji lekkiej bez wkładek jest szybkie jej zużycie, zwłaszcza cienkiej warstwy, oraz stosunkowo duża łatwość uszkodzenia przy odkształceniach konstrukcji.

Izolacja ta nie wytrzymuje ciśnienia wody naporowej. Przy zetknięciu z gruntem izolacja lekka może poza uszkodzeniami mechanicznymi ulec uszkodzeniu na skutek działania czynników biologicznych. Aby temu zapobiec, należy do materiałów izolacyjnych asfaltowych dodawać środki przeciwgnilne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu zwiększenia wytrzymałości wskazane jest używanie mas zawierających wypełniacze włókniste, jak azbest lub wełny mineralne.
W związku z wyżej podanymi własnościami lekka powłokowa izolacja może być stosowana jedynie w celu zabezpieczenia przed wilgocią kapilarną (uprawnienia budowlane).

Do izolowania tarasów i innych miejsc, wystawionych na działanie wpływów atmosferycznych, w naszych warunkach klimatycznych lekkiej izolacji bitumicznej bez zakładek nie należy stosować.
Wykonywanie izolacji z mas powłokowych układanych na gorąco. Porównując izolację z mas powłokowych układanych na gorąco z izolacją z mas powłokowych układanych na zimno należy zauważyć, że na nałożenie powłok z masy używanej na zimno zużywa się mniej robocizny niż na nałożenie powłoki na gorąco, robota nie wymaga pośpiechu i może być wykonywana przy niższych temperaturach powietrza.

Jeżeli powłokę z masy używanej na gorąco wykonuje się w kilku etapach, to należy po każdej, nawet krótkiej przerwie brzegi już ostygłej powłoki ponownie powlec gorącą masą na szerokość co najmniej kilkunastu centymetrów, aby otrzymać należyte połączenie z nową gorącą powłoką. Na powłokę o grubości 1 mm zużywa się ok. 1 kg masy (materiału bez wypełniacza) na izolowanej powierzchni (program egzamin ustny).

Izolacja powłokowa

Do wykonania izolacji powłokowej dwuwarstwowej wraz z zagruntowaniem podłoża potrzeba na 1 m2 powierzchni ok. 2,5 do 3,0 kg masy powłokowej bitumicznej bez wypełniacza.
Wykonywanie izolacji z mas powłokowych układanych na zimno. Izolacje z mas powłokowych wykonywane na zimno mogą być cieńsze od izolacji wykonywanych na gorąco i dlatego należy je nakładać równomiernie ze szczególną starannością (opinie o programie). Ustępują one jednak izolacjom nakładanym na gorąco, ponieważ wolniej tężeją i tworzą błonę bardziej wrażliwą na uszkodzenia mechaniczne w okresie wysychania. Zaletą powłok wykonywanych na zimno jest ich duża elastyczność oraz mniejsza wrażliwość na niedokładności i błędy wykonawstwa. Robota nie wymaga pośpiechu i może być wykonywana przy niższych temperaturach powietrza.

Na izolację składającą się z powłoki gruntującej i dwóch warstw masy powłokowej zużywa się ok. 2-3 kg materiału izolacyjnego na 1 m2 izolowanej powierzchni.
Zakres stosowania izolacji z mas powłokowych. Izolacje z mas powłokowych stosuje się w przypadkach lżejszego zawilgocenia. Niekiedy w celu uzyskania izolacji o wyższej jakości stosuje się zamiast powłok podwójnych powłoki potrójne lub poczwórne (segregator aktów prawnych).

Izolacje lekkie bez wkładek można wykonywać wówczas, gdy spodziewane jest mało agresywne działanie substancji, szczególnie w przypadkach, kiedy izolacja może być odnawiana, jak np. izolacja wewnętrzna zbiorników. Jeśli na powłoki na zimno używa się emulsji bitumicznych, to należy stosować się do wytycznych.

Jeśli są wymagane grubsze i odporniejsze warstwy niż te, które można uzyskać przy zastosowaniu rzadkich mas powłokowych, to należy zastosować masy o konsystencji pasty układane na zimno (promocja 3 w 1). Tego rodzaju powłoki nakłada się za pomocą łopatek lub szpachli w kilku warstwach pasami. Powłoki z past o specjalnym składzie mogą służyć jako izolacja przed agresywnym działaniem chemikalii.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami