Blog

Sygnał biały zdjęcie nr 2
20.02.2023

Lekkie powłoki izolacyjne

W artykule znajdziesz:

Sygnał biały zdjęcie nr 3
Lekkie powłoki izolacyjne

Do wykonywania tego typu powłok stosuje się miękkie szczotki dekarskie lub pędzle i wałki malarskie. Każdą warstwę należy nakładać tzw. metodą krzyżową, wcierając-preparat raz wzdłuż, raz w poprzek podłoża. Można również wykonywać je metodą natrysku za pomocą odpowiednio dobranego aparatu. Metoda natryskowego wykonywania powłok znajduje zastosowanie przede wszystkim przy izolowaniu dużych powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dobre, lekkie powłoki izolacyjne daje zastosowanie do ich wykonania preparatu Cyklolep. Nakładając powłokę pistoletem natryskowym, należy wszystkie jej warstwy wykonać z Cyklolepu R. Przy ręcznym wykonywaniu powłoki pierwszą warstwę wykonuje się z Cyklolepu R, następną można wykonać z Cyklolepu P lub także z Cyklolepu R. Powłoki z Cyklolepu schną dłużej niż z Abizoli i Bitizoli (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Należy pamiętać, że Abizole, Bitizole i Cyklolepy są materiałami palnymi. Schną na zasadzie odparowywania łatwo lotnych, palnych rozpuszczalników organicznych. Pary tych rozpuszczalników są szkodliwe dla zdrowia, a po wymieszaniu w pewnej proporcji z powietrzem tworzą mieszaniny wybuchowe. Przy wykonywaniu powłok z preparatów rozpuszczalnikowych należy stosować się ściśle do wskazówek dotyczącym bezpiecznego prowadzenia robót (warunki bhp i ppoż.) (uprawnienia budowlane).

Lekkie powłoki izolacyjne na zimno można też wykonywać z emulsji asfaltowych, nakładanych szczotką lub aparatem natryskowym, emulsji kationowych i anionowych oraz z emulsyjnych past asfaltowych.

Powłoki z emulsji asfaltowych wykonuje się nanosząc je na podłoże miękkimi szczotkami dekarskimi, pędzlami ławkowcami lub za pomocą aparatów do natrysku. Pierwsza warstwa powłoki z emulsji asfaltowej stanowi przy tym warstwę gruntującą (program egzamin ustny).

Nakładanie powłok z emulsji asfaltowych

Nakładanie powłok z emulsji asfaltowych za pomocą natrysku jest szczególnie celowe przy izolowaniu dużych powierzchni, zmniejsza bowiem pracochłonność robót i przyspiesza ich wykonanie. Emulsje należy natryskiwać pasami szerokości 1,5-2,0 m, przy czym nie powinno się jednorazowo nakładać 84 zbyt grubych warstw, w przeciwnym razie może ona tworzyć kałuże na podłożu bądź spływać z powierzchni pionowych lub powierzchni o dużych spadkach (opinie o programie). Następne warstwy emulsji można nakładać po koagulacji (wytrąceniu się) asfaltu w warstwie poprzedniej, która następuje po odparowaniu wody. W żale; ności od rodzaju użytej emulsji, temperatury otoczenia i podłoża oraz wilgotności powietrza okres koagulacji dl emulsji asfaltowych wynosi 1-4 godził Praktycznie sprawdzianem zakończenia okresu koagulacji jest zmiana barwy nałożonej warstwy z brunatnej na czarną. Najłatwiej to stwierdzić porównuje barwę odcisku stopy na wykonanej warstwie.

Przy wykonywaniu powłok izolacyjnych z asfaltowych past emulsyjnych podłogi można gruntować wg wskazówek. Jako preparat gruntujący można również zastosować pas emulsyjne asfaltowe o symbolach P i PW, odpowiednio rozcieńczone wody. Stosunek objętościowy pasty do wodę wynosi orientacyjnie; dla pasty PN - 5: dla pasty PW zaś -13:1 (segregator aktów prawnych).

Przy rozcieńczaniu past należy odmi* rzoną ilość wody dodawać małymi pi rejami do pasty, przy jej ciągłym miesz; niu. Po uzyskaniu jednorodnej konsy tencji należy rozrzedzoną pastą pokr^ podłoże, nanoszącjąszczotkąlubpęd lem ławkowcem (nie stosować apar tów natryskowych). Do gruntowan podłoża nie należy stosować pasty a faltowej PS.

Powłoki izolacyjne można wykonywać ze wszystkich rodzajów past asfaltowych emulsyjnych. Pasty rzadkie i pć gęste nanosi się na podłoże szczotka; dekarskimi lub pędzlami, a pasty gęste szczotkami dekarskimi lub szpachlą. Ponieważ rozcieńczalnikiem w emulsjach asfaltowych i emulsyjnych pasta; asfaltowych jest woda, należą one c materiałów trudno palnych. Są też ni toksyczne (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Sygnał biały zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Sygnał biały zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Sygnał biały zdjęcie nr 8 Sygnał biały zdjęcie nr 9 Sygnał biały zdjęcie nr 10
Sygnał biały zdjęcie nr 11
Sygnał biały zdjęcie nr 12 Sygnał biały zdjęcie nr 13 Sygnał biały zdjęcie nr 14
Sygnał biały zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sygnał biały zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sygnał biały zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami