Blog
Lekkość materiału
W artykule znajdziesz:
Lekkość materiału pozwalała na zmniejszenie przekrojów elementów nośnych, a fabryczna produkcja części budynków była nastawiona na możliwość otrzymywania różnorodnych budowli, jak szkół, domów mieszkalnych, warsztatów itp. W poniższym zestawieniu podano wyniki pomiarów wykonanych w National Physical Laboratory na dwóch próbkach płyt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płyta nr 1 nie wypełniona, składała się z rdzenia o grubości 50 mm, wykonanego z papieru nośnikowego, przykrytego z jednej strony 6-milimetrową płytą fibrową z miazgi drzewnej i azbestu, nasyconych żywicą, a z drugiej strony przyklejonego do zwykłej 3-milimetrowej sklejki z twardego drewna. Firma Holoplast łącznie z Radą Okręgową Hertfordshire rozwinęły nową metodę prefabrykacji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wybudowano doświadczalny prototyp szkoły w Oxhey (1950 r.), stosując w całym budynku płyty Holoplast usztywnione elementami konstrukcyjnymi z aluminium (rys. 6). Dwupiętrowy budynek posiada szkielet składający się z profilowanych słupów, spoczywających na żelbetowym fundamencie. Główne belki kratownicy i boczne belki spoczywające na słupach posiadają stopy o różnej grubości, zależnie od wymaganej wytrzymałości, zachowują jednak stałą wysokość przekroju i poziomy strop (uprawnienia budowlane).
Płyty Holoplast o grubości 25 mm i szerokości 1 m zastosowano do ścian zewnętrznych i ścianek działowych. Listwy o szerokości 20 cm, pozostałe po obcięciu standartowych płyt Holoplast. Szczególnej uwagi wymagała konstrukcja złącz suchych. W tym wypadku płyty pokrywano lepką taśmą izolacyjną w celu uniemożliwienia dostępu wody i dopasowywano szczelnie do elementów aluminiowych (program egzamin ustny). Izolację cieplną zewnętrznych płyt poprawiono przez wypełnienie ich włóknem szklanym, podczas gdy wewnętrzne ścianki wypełniono piaskiem dla dokładniejszej izolacji akustycznej. Holoplast jest bardzo odporny na uderzenia; jednakże badano również możliwość wymiany uszkodzonych lub pękniętych płyt.
Wytrzymałość płyt
Średnich powojennych kosztów budowy szkoły podstawowej. Dalszą oszczędność uzyskano przez zastosowanie płyt o grubości 40 mm, które wyparły z użycia płyty o grubości 25 mm. Zwiększona grubość, a tym samym wytrzymałość płyt pozwalały zaoszczędzić 75% aluminium. Przy budowie szkoły technicznej w Acton (Middlesex) zastosowano płyty o grubości 40 mm ze słupami żelbetowymi umieszczonymi na zewnątrz, tak że wewnętrzna płaszczyzna pozostawała gładka bez występów. W innym budynku, wykonanym w fabryce „Holoplast” w Kent, przymocowano zewnętrznie dźwigar dachowy, powodując w ten sposób wystawanie belek z dachu (opinie o programie).
Niektóre z takich budynków wykonywano przy zastosowaniu szkieletu o rozstawie słupków co 1,00 m lub 1,25 m, przy czym ten ostatni okazał się ekonomiczniejszy. Płyty zewnętrzne produkowano początkowo w kolorze brunatnym, pokrywając je emalią piecową, później jednak zaczęto również produkować je w kolorze jasnożółtym, nadając im zabarwienie od razu przy wyrobie. Doświadczenia poczynione na tych prototypach posłużyły do określenia wartości każdej z tych doświadczalnych konstrukcji i stanowiły podstawę do dalszych prac nad udoskonaleniem prefabrykacji (segregator aktów prawnych).
W niniejszym rozdziale podano krótki przegląd doświadczeń z zakresu budownictwa domów z tworzyw sztucznych, budowanych bądź wyłącznie z żywic syntetycznych, bądź też z żywic syntetycznych zawierających podstawowe składniki, uodporniające przeciw działaniu wpływów atmosferycznych. Ostatnie przykłady odbiegają znacznie od pierwotnych założeń, jakie były podstawą koncepcji budynków z tworzyw sztucznych, a fakty wynikłe z tego kierunku rozwojowego wskazują drogę do dalszych możliwości wykorzystania tworzyw sztucznych (promocja 3 w 1).
W pierwszym stadium przemysłu tworzyw sztucznych stosowano je jako materiały jednorodne. Stwierdzono jednak, że materiały takie posiadają pewne braki, które można usunąć częściowo przez użycie wypełniaczy. Ilość użytego wypełniacza była zmienna i zależała od właściwości, jakie starano się osiągnąć.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32