Blog

Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 2
15.07.2021

Lepik na gorąco

W artykule znajdziesz:

Lepik na gorąco

Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 3
Lepik na gorąco

W celu uzyskania dodatkowego zabezpieczenia przeciwwilgociowego należy dolną warstwę papy przed ułożeniem powlec szczelnie od spodniej strony lepikiem na gorąco, który powinien przed ułożeniem papy należycie ostygnąć (program uprawnienia budowlane na komputer).
Ponadto należy zastosować konstrukcje zapewniające wysychanie podłoża do środka budynku lub do krawędzi dachu.

Jeżeli spadek dachu wynosi więcej niż 25°, pierwszą warstwę papy można też dodatkowo zabezpieczyć przed oderwaniem za pomocą drutów stalowych ocynkowanych o grubości 0,5-0,7 mm, rozciągniętych w dwóch kierunkach ukośnie względem okapu i przymocowanych do dodatkowych gwoździ w taki sposób, że tworzą one siatkę o prześwicie oczek ok. 20 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dodatkowe gwoździe i papę w miejscu wbicia tych gwoździ należy posmarować lepikiem. Nie stosuje się smarowania lepikiem dolnego brzegu pasa papy, który przykrywa górny brzeg pasa niżej umocowanego.

W ten sposób uzyskuje się swobodne odkształcenie się papy, wentylacja konstrukcji dachowej może się odbywać wzdłuż dolnych, nie posmarowanych lepikiem brzegów ułożonych pasów papy (uprawnienia budowlane).
Wyżej opisane sposoby krycia dachu należy traktować jako tymczasowe i z chwilą nastania odpowiedniej suchej pogody należy ułożyć drugą warstwę papy, przylepiając ją w zwykle stosowany sposób do warstwy pierwszej. Przed przylepieniem drugiej warstwy papy należy pierwszą warstwę wyrównać i w razie potrzeby naprawić miejsca uszkodzone.

Według najnowszej niemieckiej literatury technicznej zaleca się przymocowanie papy do podłoża wykonanego w postaci konstrukcji monolitycznej oraz do elementów prefabrykowanych żelbetowych lub z lekkiego betonu na warstwie izolacji ciepłochronnej z gładzią cementową na wierzchu przez naklejenie jej lepikiem i dodatkowe przybicie specjalnymi hartowanymi gwoździami stalowymi o długości trzpienia 12 mm i średnicy główki 10 mm. Przy kryciu równoległym do okapu gwoździe takie rozmieszcza się wzdłuż górnego brzegu rolki w odstępach wynoszących ok. 30 cm, a przy kryciu prostopadłym do okapu - w odstępach wynoszących 10 cm (program egzamin ustny).

Zanieczyszczenie rynien

Wykonanie takiego pokrycia odbywa się w ten sposób, że górną powierzchnię ułożonej papy powleka się lepikiem, a następnie posypuje się żwirem o uziarnieniu 3-f-5 mm w ilości ok. 10 kg na 1 m2 powierzchni dachu lub tłuczniem o uziarnieniu 1-3 mm w ilości ok. 7 kg na 1 m2 powierzchni dachu. Lepik powinien być tak rozprowadzony, aby można było uzyskać dobrą przyczepność posypki. Z tych samych względów kruszywo powinno być czyste, bez pyłu i suche. Ziarna kruszywa powinny tkwić w lepiku mniej więcej do połowy ich średnicy. Nadmiar kruszywa (nie przylepionego) należy usunąć (opinie o programie).
W zależności od rodzaju lepiku i uziarnienia kruszywa zużywa się do przylepienia żwiru 1-2 kg lepiku na 1 m2 powierzchni papy.

Należy podkreślić, że posypywanie posmołowanej powierzchni dachu piaskiem lub żwirem nie zawsze jest potrzebne, ponieważ najczęściej jest przyczyną zbierania się na dachu kurzu, który spłukiwany podczas deszczu wraz ze żwirem i piaskiem powoduje zanieczyszczenie rynien i rur spustowych (segregator aktów prawnych).
W budynkach o konstrukcji dachowej żelbetowej można zastosować przy dachach rynny żelbetowe zamiast blaszanych.

Rynny tego typu stosuje się coraz częściej w budownictwie przemysłowym na dachach hak Najczęściej rynny żelbetowe są wykonywane jako monolity betonowane jednocześnie z konstrukcją dachową. W ostatnich czasach za granicą zaczęto stosować rynny żelbetowe prefabrykowane. Składają się one z odcinków o długości 4-5 m i stanowią koryto o grubości dna i ścianek 4 cm, wykonane z betonu wibrowanego. Spadki w rynnach prefabrykowanych wykonuje się z zaprawy cementowej wodoszczelnej.

Miejsca styku poszczególnych prefabrykatów należy zabezpieczyć przed powstawaniem rys za pomocą siatki stalowej (promocja 3 w 1). Jeśli dach jest kryty papą, jutą impregnowaną lub podobnymi materiałami izolacyjnymi, to najczęściej rynny żelbetowe otrzymują taką samą izolację, przy czym w celu wzmocnienia izolacji z wkładkami z papy można zastosować dodatkową warstwę juty nasyconej preparatem asfaltowym.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 8 Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 9 Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 10
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 11
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 12 Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 13 Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 14
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Spontaniczna ewolucja zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami