Blog

30.03.2020

Lepik na zimno

W artykule znajdziesz:

Lepik na zimno

Lepik na zimno

Wskazane jest dzielenie rolek papy na odcinki po 2,5-3.3 m. Przy spadku połaci 10% drugą warstwę papy przykleja się do pierwszej na całej powierzchni za pom lepiku Przy spadku powyżej 10% zaleca się ponadto przybijanie górnego brzegu  gwoździami papowymi co 10 cm (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przy okapie z rynną górna warstwa papy powinna być naklejona na blachę okapu Przy kryciu dachów łukowych celowe jest układanie arkuszy prostopadle do oka przy czym krycie należy rozpoczynać od strony wschodniej lub południowej tak aby zakłady papy chroniły przed zaciekami od opadów najczęściej występujących (tj. od zachodu i północy). Analogicznie należy kryć dachy szedowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nachylenia powierzchni betonowych pod krycie powinny wynosić:
a) przy kryciu papą asfaltową pojedynczo
(budownictwo tymczasowe) - 30-50% (17-27″),
b) przy kryciu papą asfaltową podwójnie - 25-40% (14-22°).
przy kryciu papą asfaltową potrójnie - 5-20% (3-12″) max. 25% (uprawnienia budowlane).
Zasady krycia dachów papą są następujące:
a) powierzchnia gładzi cementowej powinna być zagruntowana na zimno roztworize asfaltowym lub emulsją asfaltową (jeśli jest zawilgocona); gruntowanie roztworem asfaltowym może być prowadzone na drugi dzień po stężeniu zaprawy po jej wyschnięciu;
b) wszystkie warstwy pokrycia (dolne i górne) powinny być wykonywane z tego samego rodzaju materiałów, tj. pap i lepików asfaltowych albo z pap i lepików smołowych (bądź smoły);
c) spód każdej papy powinien być smarowany lepikiem na całej powierzchni, po czym smarowanie lepikiem na gorąco odbywa się w miarę rozwijania rolki, smarowane lepikiem na zimno odbywa się po rozwinięciu rolki i rozcięciu jej na krótsze odcinki. Nie wolno do lepiku dodawać smoły (program egzamin ustny).
Lepik na zimno powinien’ być rozprowadzany zarówno po podkładzie, jak i spodzie przyklejanej papy warstwą nie grubszą niż 0.6 mm. co uzyskuje się stosując do rozprowadzania lepiku szpachle drewniane lub zgarniarki z długim trzonkiem.

Krycie papą na płytach izolacyjnych

Krycie papą stropodachów, ocieplonych płytami termoizolacyjnymi, na których ułożono gładź cementową, natomiast układanie papy bezpośrednio na warstwie termoizolacji wymaga spełnienia pewnych warunków (opinie o programie).
Do bezpośredniego krycia nadają się podkłady, wykonane z płyt styropianowych, pilśniowych porowatych-bitumowanych lub zwykłych, twardych płyt z wełny mineralnej typu ,,Izopol” TS 180 i w wyjątkowych przypadkach z płyt korkowych asfaltowanych.
Przy innych rodzajach ocieplenia powinno się zastosować odpowiednie wzmocnienie pod pokrycie.
Do krycia płyt termoizolacyjnych używa się co najmniej 3 warstw papy asfaltowej. Krycie płyt termoizolacyjnych należy prowadzić pasami szerokości 5-10 m w kierunku kalenica-okap natychmiast po ułożeniu termoizolacji na takim samym pasie.
Płyt termoizolacyjnych nie gruntuje się przed klejeniem papy. gdyż jest to szkodliwe dla stanu pokrycia i ocieplenia, natomiast zwykłe płyty pilśniowe porowate powinny być zagruntowane i koniecznie wysuszone przed ułożeniem na dachu w celu zmniejszenia ich nasiąkliwości (segregator aktów prawnych).
Krycie zwykłymi papami odbywa się w sposób poprzednio opisany, natomiast przy kryciu papą aluminiowo-asfaltową każdą rolkę papy przycina się na odcinki długości 2-3 m. aby uniknąć zbyt dużych ruchów papy po jej przyklejeniu. Odcinki te klei się lepikiem asfaltowym na gorąco smarując nim powierzchnię asfaltową w trakcie rozwijania odcinków z rolki.
Nachylenie połaci pod krycie z blachy stalowej ocynkowanej, gładkiej lub faliste), powinno wynosić 30-50% (max. 80%), z blachy zaś cynkowej - 40-60% (nrox 100%) (promocja 3 w 1). Podkłady pod blachę powinny być wykonane z desek obrzynanych klasy V o grubości 25 mm i szerokości 12-15 cm.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami