Blog

26.03.2020

Lepiki asfaltowe

W artykule znajdziesz:

Lepiki asfaltowe

 

Lepiki asfaltowe

Lepik asfaltowy wypełniaczy stosowany na gorąco (PN-58/C-96I77) jest mieszanin asfaltów ponaftowych z dodatkiem substancji olejowych oraz zwiększających zdolnoś klejenia. Nazwy handlowe: Lepik asfaltowy na gorąco bez wypełniaczy i Suberizc oraz Izolbit (program uprawnienia budowlane na komputer).
Lepik asfaltowy z wypełniaczami stosowany na gorąco (PN-57/B-24625) zawiera, oprócz składników wymienionych dla pierwszego rodzaju, pewną ilość składników mineralnych lub organicznych. Lepiki asfaltowe na gorąco stanowią jednorodną masę stali o barwie czarnej i błyszczącym przełomie. Mogą być składowane bezpośrednio m placu budowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Służą do przyklejania papy do podłoża i do sklejania warstw papy asfaltowej między sobą.

Wymagają podgrzania w kotle do temp. ok. 180 C. po czym można je nakładać na powierzchnię i smarować za pomocą szczotek. Lepik asfaltowy na zimno (PN-74 B-024620) ma skład podobny do lepiku z wypełniaczami z większym jednak dodatkiem substancji plastyfikujących. co pozwala używać go na zimno w stanie półciekłym. Nazwy: Bitizol P. D i G. Abizol D. Abizol G. Lepiki na zimno są nanoszone zarówno na podkład, jak i na spód przyklejanego materiału za pomocą drewnianych szpachli lub zgarniarek. Grubość warstwy lepiku między sklejanymi materiałami powinna wynosić 1-1.5 mm. Odpowiada to zużyciu 1-1.5 kg nr. (uprawnienia budowlane).

Lepiki asfaltowe służą do przyklejania materiałów rolowych asfaltowych (papy) do zagruntowanych powierzchni betonowych lub z zapraw cementowych, do sklejania warstw izolacji między sobą. a w mniej ważnych przypadkach - jako samodzielne powłoki przeciwwilgociowe. Lepiki smołowe.

Otrzymuje się je z paków i smoły powęglowej z dodaniem substancji uszlachetniających i ewentualnie wypełniaczy (PN-63B-24626. PN-70 C-97009). Rodzaje: A - bez wypełniaczy. B - z wypełniaczami. Są one dostarczane w stanie stałym, mają barwę czarną i ostry zapach smoły.
Nazwy handlowe: Lepik smołowy. Masa lepikowo-smolowa. Terex T (twardy). Lepiki przed użyciem należy podgrzewać do temp. ok. 140 C. a następnie rozsmarowywać za pomocą miękkich szczotek.
Są one stosowane do przyklejania lub konserwacji papy smołowej w izolacjach lub pokryciach dachowych. Nie powinny być używane do klejenia lub konserwacji papy asfaltowej (program egzamin ustny).

Kleje z żywic syntetycznych

Służą do łączenia warstw izolacyjnych z folii z tworzyw sztucznych między sobą i z podkładem.
Do łączenia folii PCW między sobą i z podkładem betonowym służy klej winylowy PC3 lub Izokol 104.
Klej jest opakowany w bańki blaszane. Powinien być przechowywany w chłodnym miejscu z dala od urządzeń grzejnych oraz chroniony przed działaniem słońca (opinie o programie).
Klej winylowy rozpuszcza się w acetonie lub benzenie.

Zużycie kleju wynosi ok. 0.30 kg m2. Klej C (cyklokauczukowy) służy do przyklejania folii poliizobutylenowcj do betonu 1 na zakładach arkuszy folii.
Masy konserwacyjne asfaltowe. Składają się one z mieszaniny asfaltów, wypełniaczy, rozpuszczalników oraz substancji plastyfikujących i służą do konserwacji starych izolacji asfaltowych (PN-70 B-24628) (segregator aktów prawnych).

Przeznaczeniem mas jest konserwacja istniejących pokryć lub izolacji, ale w mniej nipowiedzialnych przypadkach powloką z nich wykonana może spełniać rolę izolacji przeciwwilgociowej (np zewnętrzna izolacja pionowa fundamentów). Zużycie mas - przeciętnie 0.4+ 1.0 kg m2. Masy konserwacyjne smołowe.

Są mieszaniną paku powęglowego i smól preparowanych oraz ewentualnie wypełniaczy mineralnych i dodatków uszlachetniających PN-64 B-24627). Nazwy handlowe: “Masa konserwacyjna smołowa" (promocja 3 w 1). Terex M (miękki). Smolodach. Papolepik.

Masy smołowe rozprowadza się szczotką po podgrzaniu. Stosowane są do konserwacji rych pokryć dachowych, ale mogą też być użyte do zewnętrznej izolacji przeciwwilgociowej fundamentów budynków wiejskich.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami