Blog

Poziom wody zdjęcie nr 2
02.11.2021

Lepiszcze nieodporne na wodę

W artykule znajdziesz:

Lepiszcze nieodporne na wodę

Poziom wody zdjęcie nr 3
Lepiszcze nieodporne na wodę

Jako lepiszcze nieodporne na wodę przewiduje się roztwór kleju zwierzęcego z dodatkiem emulsji lateksowej.
Jako lepiszcze odporne na działanie wody używane są termoutwardzalne żywice syntetyczne.
Hydrofobowe właściwości smół i asfaltów są dostatecznie silne, tak że można uzyskiwać wodoszczelne warstwy przez nakładanie ich na powierzchnię konstrukcji warstwy asfaltu lub smoły (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ten sposób zabezpieczenia budynków od wilgoci nie jest jednak dostatecznie pewny i może być uważany jako zaledwie wystarczający przy izolacjach najlżejszych typów, np. dla zabezpieczenia od wilgoci płytkich fundamentów budynków posadowionych na gruntach przepuszczalnych. Tego rodzaju ochrona jest’ w większości przypadków niewystarczająca i zachodzi konieczność stosowania bardziej skomplikowanych metod wykonywania izolacji przeciwwilgociowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przemysł materiałów izolacyjnych produkuje wiele rodzajów materiałów izolacyjnych, bitumicznych, dających się w różny sposób stosować. Materiały te, niezależnie od tego czy produkowane są na bazie smół, czy też asfaltów można podzielić na dwie zasadnicze grupy: materiały płynne i plastyczne, materiały rolowe (uprawnienia budowlane).

Materiały płynne i plastyczne z kolei obejmują następujące grupy: materiały płynne do gruntowania, upłynnione za pomocą rozpuszczalników lotnych,
masy izolacyjne o różnych stopniach gęstości, stosowane na zimno lub na gorąco,
lepiki na zimno,
lepiki na gorąco,
asfalty lane i mastyksy,
masy zalewowe i kity asfaltowe,
emulsje asfaltowe o różnej konsystencji.
Do materiałów rolowych zalicza się: papy różnych gatunków, tkaniny impregnowane (program egzamin ustny).
Materiały te stosuje się przeważnie łącznie ze sobą w różnych kombinacjach.

Dobry roztwór gruntujący

Zadaniem asfaltów upłynnionych używanych do gruntowania (roztworów gruntujących) jest stworzenie na powierzchni izolowanego obiektu cienkiej, dobrze związanej z powierzchnią izolowaną powłoki asfaltowej, stanowiącej podłoże, na które nakłada się następnie dalsze właściwe warstwy izolujące. Celem takiego podłoża jest zapewnienie dobrej przyczepności gęstych materiałów do powierzchni izolowanej.
Dobry roztwór gruntujący powinien posiadać dostatecznie dużą adhezję i zdolność zwilżania betonu lub innego podłoża, na które się go nakłada.
Rozpatrując zjawisko adhezji bitumów i ich roztworów w stosunku do materiałów nieorganicznych, mineralnych, jakimi są np. betony, konieczne jest, aby substancja bitumiczna zwilżała powierzchnię, z którą ma się związać. Bez zwilżania nie może być mowy o wiązaniu lepiszcza (opinie o programie).

Zwilżanie jest to zdolność rozprzestrzeniania się i przylegania cieczy do powierzchni ciała stałego. Zwilżanie zachodzi na skutek wzajemnego oddziaływania sił przyciągania istniejących pomiędzy fazą płynną i fazą stałą. Przy zetknięciu się kropli cieczy z płaszczyzną, jeśli występujące siły znajdują się w równowadze, kropla pod wpływem napięcia powierzchniowego i siły ciężkości przyjmuje kształt sferoidalny.
Wszelkie produkty bitumiczne muszą być, jeśli to jest tylko możliwe, tak dobrane pod względem składników, aby ich kąt zwilżania (graniczny) był bardzo mały (rys. 7-1), co zapewnia dobre zwilżanie powierzchni lepionej i dobrą przyczepność. Dużą rolę odgrywa tu również budowa i cechy fizykochemiczne powierzchni, na którą nakłada się lepik. Na przykład skały kwaśne i grubokrystaliczne są gorzej zwilżane przez substancje bitumiczne niż skały zasadowe, jak np. bazalt (segregator aktów prawnych).

Jeżeli adhezja wody do powierzchni powlekanej bitumem jest większa niż adhezja bitumu, zachodzi niebezpieczeństwo oderwania przez wodę filmu bitumicznego i przeniknięcia wody w głąb powierzchni.
Roztwór gruntujący, będący po prostu roztworem bitumu w łatwo lotnym rozpuszczalniku, po nałożeniu go za pomocą pędzla na wyprawę lub beton wsiąka częściowo w niego, częściowo zaś tworzy na powierzchni cienką błonę silnie związaną z betonem dzięki adhezji. Do błony takiej dobrze przywierają : wiążą się lepiki lub masy izolacyjne, stosowane na gorąco lub na zimno (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Poziom wody zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Poziom wody zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Poziom wody zdjęcie nr 8 Poziom wody zdjęcie nr 9 Poziom wody zdjęcie nr 10
Poziom wody zdjęcie nr 11
Poziom wody zdjęcie nr 12 Poziom wody zdjęcie nr 13 Poziom wody zdjęcie nr 14
Poziom wody zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Poziom wody zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Poziom wody zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami