Blog

10.01.2020

Lepsze warunki użytkowe

W artykule znajdziesz:

Lepsze warunki użytkowe

Lepsze warunki użytkowe

Budynki o tej konstrukcji dzięki cechom ceramiki zapewniają lepsze warunki użytkowe, lepszy mikroklimat pomieszczeń niż przy ścianach betonowych (uprawnienia budowlane). W ostatnich czasach powzięto również w Polsce decyzję wykonywania płyt ceramiczno-betonowych pod nazwą Cerbet, w oparciu przemysł ceramiczny, dysponujący w naszym kraju dużym potencjałem produkcyjnym (program na telefon).

Konstrukcja ścian zewnętrznych w budynkach płytowych posiada strukturę bardziej złożoną od ścian wewnętrznych, co wynika Tt złożoności ich funkcji (program na komputer). W układach budynków podłużnym i krzyżowym ściany zewnętrzne poza osłoną wnętrza przed wpływem czynników atmosferycznych, pełnią funkcję nośną.

Wysokość płyty jest wtedy równa wysokości kondygnacji, a szerokość równa rozstawowi poprzecznych ścian nośnych; rzadziej — ze względu na ograniczenie udźwigu żurawia montażowego — równa się ona podwójnemu rozstawowi (program egzamin ustny). Daje to „klasyczny” układ płyt w elewacji, najczęściej spotykany w różnych systemach. Filary międzyokienne przenoszą obciążenie pionowe i przeważnie z obliczeń statycznych wynika, że muszą być żelbetowe.

W budynkach o układach poprzecznych lub w konstrukcjach szkieletowych ściany zewnętrzne przenoszą tylko obciążenie od ciężaru własnego (czyli są samonośne) lub są zawieszone do konstrukcji (tzn. są ścianami osłonowymi). Pozwala to na bardziej swobodny podział elewacji i większe wymiary płyt ze względu na lżejszą konstrukcję (opinie o programie).

Charakter samonośny

Poza względami architektonicznymi, konstrukcyjnymi i montażowymi wpływ na podział płyt posiada tendencja ograniczenia liczby spoin przypadających na 1 m2 elewacji, które wymagają kosztownych i pracochłonnych robót uszczelniających (segregator aktów prawnych). Osiąga się to przez prowadzenie spoiny do dolnej lub górnej krawędzi okna, przez co spoina pozioma lub pionowa jest przykryta zewnętrznym fartuchem blaszanym okna.

Często stosowanym rozwiązaniem podziału elewacji przy ścianach osłonowych jest również prowadzenie na niej dwóch pasm poziomych: pasma okiennego i pasma ściany nadprożowo-podokiennej. Rozwiązanie to w dużej mierze upraszcza zagadnienie uszczelniania spoin.
Jeśli ściana zewnętrzna ma charakter samonośny, częstym rozwiązaniem materiałowym jest zastosowanie betonu lekkiego kruszywowego lub komórkowego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami