Blog

17.08.2021

Licowanie sufitów

W artykule znajdziesz:

Licowanie sufitów

Licowanie sufitów

Licowanie sufitów zaczyna się od założenia znaków kierunkowych. Osadza się je w sposób opisany w § 17, z tą różnicą, że zamiast pionu trzeba posługiwać się ostruganą łatą i poziomnicą (program uprawnienia budowlane na komputer).
Poziomnicą jest to przyrząd do sprawdzania dokładnego poziomu powierzchni. Składa się ona z odcinka drewnianej łaty, w którą wmontowana jest z lekka wygięta szklana rurka, prawie całkowicie wypełniona płynem (zwykle eterem) i hermetycznie zamknięta.

Znajdujący się wewnątrz rurki pęcherzyk powietrzny łatwo wzdłuż niej przesuwa się. Kiedy poziomnicą znajduje się w położeniu poziomym, pęcherzyk ustawia się pośrodku rurki.
Przy zakładaniu na suficie znaków kierunkowych łatę przykłada się do główek dwu pierwszych gwoździ, a do jej dolnej krawędzi przyciska się poziomnicę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Położenie pęcherzyki wskazuje, który z gwoździ należy wbić głębiej. W momencie gdy pęcherzyk ustawia się pośrodku rurki, główki gwoździ znajdują się w płaszczyźnie ściśle poziomej. Wszystkie pozostałe gwoździe wbija się tak głęboko, aby ich główki dotykały górnej krawędzi łaty.

Licowanie sufitów obejmuje te same kolejne czynności, jakich wymaga licowanie ścian. Szczególnie duże znaczenie przy licowaniu sufitów ma przyczepność zaprawy do powierzchni licowanej, która z tego względu powinna być chropowata. N,a powierzchnie drewniane należy naciągać siatkę Rabitza mocno przytwierdzoną do tych -części sufitu, które nie są narażone na wypaczenie (uprawnienia budowlane).
Przed użyciem, płytki powinny być dobrze namoczone w wodzie. Licowany powierzchnię murowaną należy zwilżyć wodą. Na płytkę nakłada się zaprawę o stosunku 1 : 2 i przykłada się po linii sznura do powierzchni. Po dociśnięciu należy sprawdzić położenie płytki łatą.

Trzeba pamiętać, że płytki okładzinowe niedostatecznie moczone i ułożone na gładkiej powierzchni nie zwilżonej - będą łatwo odpadać (program egzamin ustny).
Licowanie sufitów i ścian oraz układanie posadzki należy obowiązkowo zaczynać od ścian z oknami, ponieważ miejsce pracy oświetlone jest wówczas światłem naturalnym.

Osiadanie płytek

Należy przestrzegać następujących wskazań przy licowaniu sufitów:
- Osadzanie płytek za pomocą uderzeń przy licowaniu sufitów wszelkiej konstrukcji oraz ścian drewnianych wywołuje wstrząsy. Osadzone już na zaprawie płytki rozluźniają się i okładzina staje się nietrwała.
- Licowanie sufitów jest niedopuszczalne, jeżeli w pomieszczeniu następnej kondygnacji mogą być wykonywane roboty wywołujące wstrząsy stropu (wyjątek stanowią sklepienia) (opinie o programie).
- W ciągu 3-4 dni od ułożenia okładziny na suficie, zakazane są na stropie roboty związane z uderzeniami w podłogę.

Posadzki z płytek metalowych wykonuje się w następujących miejscach:
a) na powierzchniach poddanych działaniu wysokiej tempera- tury/wskutek zetknięcia się z rozżarzonymi przedmiotami (w odlewniach, formierniach, walcowniach itp.);
b) w skbadach poddanych obciążeniu dynamicznemu (uderzenia przy wyładowaniu, przesuwaniu ciężkich przedmiotów po podłodze itp.);
c) w przejściach i przejazdach o intensywnym ruchu środków transportowych na kołach z żelaznymi obręczami (segregator aktów prawnych).

Powierzchnię gruntu stanowiącego podłoże dla posadzki z płytek żeliwnych lub stalowych plantuje się i ubija w następujący sposób bez dodatków zagęszczających, jeżeli grunt wytrzymuje ciśnienie wymagane przez projekt, nie mniej jednak niż 2,5 kg/cm2; grunty gruboziarniste lub zawierające żwirek ubija się walcami o ciężarze 3 -H 5 t, inne grunty — walcami żebrowymi; do robót niewielkich lub w miejscach niedostępnych dla dużych mechanizmów używa się do zagęszczenia gruntu ubijaków pneumatycznych lub ręcznych o ciężarze 15 -ł- 20 kg grunty, które nie wytrzymują wymaganego przez projekt ciśnienia, zagęszcza się z dodatkiem żwiru, tłucznia, żużla lub po ułożeniu płyt podłogę wałuje się walcami o ciężarze 6-^8 t. W celu zmniejszenia akustyczności płyty powleka się mastyksem asfaltowym. W razie częściowego o- siadania podłogi należy w miejscach wklęsłych ułożyć płyty na nowo, po uprzednim podsypaniu piaskiem (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami