Blog

09.02.2022

Szerokość pozioma klina

W artykule znajdziesz:

Szerokość pozioma klina

Szerokość pozioma klina odłamu w stanie biernym równa się H’tg (45+0/2) lub ok. 2H’, gdzie H’ - głębokość posadowienia ściany. Dla piasków w stanie luźnym, pełne rozwinięcie parcia biernego występuje dopiero w chwili, gdy wartość odkształceń wyniesie od 10 do 20%. Tego rodzaju odkształcenia odpowiadają przesunięciom od 0,2 H’ do 0,3H’. A więc dla H’ = 0,915 m, jak w naszym przykładzie ściany oporowej, pełne wzbudzenie parcia biernego przed fundamentem ściany może nastąpić dopiero z chwilą wystąpienia przesunięcia rzędu 0,30 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Oczywiście tak duże przesunięcie jest niedopuszczalne, dlatego też zawsze w przypadku uwzględniania parcia biernego należy wprowadzać stosunkowo duże wartości współczynnika bezpieczeństwa. Niewielkie przesunięcie wzbudza połowę parcia całkowitego. Zazwyczaj pomijamy wpływ tarcia o ścianę w strefie biernej, co wpływa na zwiększenie współczynnika bezpieczeństwa. W przypadku uwzględnienia tarcia na powierzchni ściany składowa pionowa parcia biernego spowoduje zmniejszenie siły N, co należy wziąć pod uwagę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Omówione szczegóły przedstawiono w celu zwrócenia uwagi na tok postępowania przy projektowaniu ścian. Więcej podobnych informacji można znaleźć w pracy Huntingtona (1957). Należy podkreślić, że właściwe zaprojektowanie ściany oporowej wymaga dużego doświadczenia inżynierskiego i nie ogranicza się do prostego wyznaczenia parcia czynnego (uprawnienia budowlane).

Zastrzały oparte na bloku

Niekiedy wykonuje się zasypkę z żużla w celu zmniejszenia parcia czynnego, a przez to osiągnięcia oszczędności na konstrukcji. Żużle odznaczają się małym ciężarem objętościowym (0,8 T/m3) przy jednoczesnej dużej wartości kąta tarcia wewnętrznego równej kątowi tarcia w piasku (program egzamin ustny). Nachylenie tylnej powierzchni ściany stykającej się z gruntem wpływa na korzystniejsze położenie wypadkowej ciężaru ściany względem jej krawędzi zewnętrznej, co umożliwia wykonanie mniejszej podstawy ściany przy jednoczesnym zachowaniu warunku, żeby siła wypadkowa N znajdowała się w rdzeniu podstawy.

Oszczędność wynikającą z takiego rozwiązania należy porównać z kosztem związanym z dodatkowym nakładem pracy przy deskowaniu. Ściana masywna jest konstrukcją stałą stosowaną do podparcia ścian stałych wykopów. Jednakże w wielu przypadkach wykopy są tylko tymczasowe, jak np. wykopy pod budowle lub metro. W takich przypadkach konstrukcja w wykopie staje się stałą konstrukcją oporową (opinie o programie). Jeśli tymczasowy wykop wykonuje się w piasku, to ściany należy zabezpieczyć na czas wykonania konstrukcji systemem umocnień.

Projektowanie umocnień wykopów omówimy szczegółowo w celu zobrazowania przypadku, w którym byłoby niewłaściwe projektowanie na parcie czynne. Dwa powszechnie stosowane systemy obudowy wykopów. Pierwszy z nich to ścianka szczefna (linia ciągła z bali) wykonana przez zagłębienie w grunt przed wykonaniem wykopu (segregator aktów prawnych). W miarę postępowania wykopu poziome elementy zwane podłużnicami umieszcza się wzdłuż ścianki, inne poziome elementy zwane rozporami układa się w poprzek wykopu i klinuje z podłużnicami. Drugi system polega na zagłębieniu pionowych elementów-pali do gruntu w pewnych odstępach wzdłuż linii wykopu. W miarę postępowania wykopu wprowadza się poziomo bale drewniane między grunt i pale, które je podtrzymują. Podłużnice umieszcza się poziomo dociskając do pali i rozpierając je wzajemnie rozporami i klinowaniem(promocja 3 w 1). Oczywiście, istnieje wiele

odmian tych dwóch podstawowych systemów w zależności od wielkości i kształtu wykopu oraz od możliwości przedsiębiorstwa wykonawczego. Zastrzały oparte na bloku znajdującym się w środku wykopu, a nie rozpory oparte o przeciwległe ściany. Jednakże coraz częściej używa się kotew z cięgnami przechodzącymi przez ściankę i umieszczonychw gruncie poza nią. Stosowanie kotew oczywiście uwalnia wykop od utrudniających pracę umocnień.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami