Blog
Szerokość pozioma klina
W artykule znajdziesz:
Szerokość pozioma klina odłamu w stanie biernym równa się H’tg (45+0/2) lub ok. 2H’, gdzie H’ - głębokość posadowienia ściany. Dla piasków w stanie luźnym, pełne rozwinięcie parcia biernego występuje dopiero w chwili, gdy wartość odkształceń wyniesie od 10 do 20%. Tego rodzaju odkształcenia odpowiadają przesunięciom od 0,2 H’ do 0,3H’. A więc dla H’ = 0,915 m, jak w naszym przykładzie ściany oporowej, pełne wzbudzenie parcia biernego przed fundamentem ściany może nastąpić dopiero z chwilą wystąpienia przesunięcia rzędu 0,30 m (program uprawnienia budowlane na komputer). Oczywiście tak duże przesunięcie jest niedopuszczalne, dlatego też zawsze w przypadku uwzględniania parcia biernego należy wprowadzać stosunkowo duże wartości współczynnika bezpieczeństwa. Niewielkie przesunięcie wzbudza połowę parcia całkowitego. Zazwyczaj pomijamy wpływ tarcia o ścianę w strefie biernej, co wpływa na zwiększenie współczynnika bezpieczeństwa. W przypadku uwzględnienia tarcia na powierzchni ściany składowa pionowa parcia biernego spowoduje zmniejszenie siły N, co należy wziąć pod uwagę (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Omówione szczegóły przedstawiono w celu zwrócenia uwagi na tok postępowania przy projektowaniu ścian. Więcej podobnych informacji można znaleźć w pracy Huntingtona (1957). Należy podkreślić, że właściwe zaprojektowanie ściany oporowej wymaga dużego doświadczenia inżynierskiego i nie ogranicza się do prostego wyznaczenia parcia czynnego (uprawnienia budowlane).
Zastrzały oparte na bloku
Niekiedy wykonuje się zasypkę z żużla w celu zmniejszenia parcia czynnego, a przez to osiągnięcia oszczędności na konstrukcji. Żużle odznaczają się małym ciężarem objętościowym (0,8 T/m3) przy jednoczesnej dużej wartości kąta tarcia wewnętrznego równej kątowi tarcia w piasku (program egzamin ustny). Nachylenie tylnej powierzchni ściany stykającej się z gruntem wpływa na korzystniejsze położenie wypadkowej ciężaru ściany względem jej krawędzi zewnętrznej, co umożliwia wykonanie mniejszej podstawy ściany przy jednoczesnym zachowaniu warunku, żeby siła wypadkowa N znajdowała się w rdzeniu podstawy.
Oszczędność wynikającą z takiego rozwiązania należy porównać z kosztem związanym z dodatkowym nakładem pracy przy deskowaniu. Ściana masywna jest konstrukcją stałą stosowaną do podparcia ścian stałych wykopów. Jednakże w wielu przypadkach wykopy są tylko tymczasowe, jak np. wykopy pod budowle lub metro. W takich przypadkach konstrukcja w wykopie staje się stałą konstrukcją oporową (opinie o programie). Jeśli tymczasowy wykop wykonuje się w piasku, to ściany należy zabezpieczyć na czas wykonania konstrukcji systemem umocnień.
Projektowanie umocnień wykopów omówimy szczegółowo w celu zobrazowania przypadku, w którym byłoby niewłaściwe projektowanie na parcie czynne. Dwa powszechnie stosowane systemy obudowy wykopów. Pierwszy z nich to ścianka szczefna (linia ciągła z bali) wykonana przez zagłębienie w grunt przed wykonaniem wykopu (segregator aktów prawnych). W miarę postępowania wykopu poziome elementy zwane podłużnicami umieszcza się wzdłuż ścianki, inne poziome elementy zwane rozporami układa się w poprzek wykopu i klinuje z podłużnicami. Drugi system polega na zagłębieniu pionowych elementów-pali do gruntu w pewnych odstępach wzdłuż linii wykopu. W miarę postępowania wykopu wprowadza się poziomo bale drewniane między grunt i pale, które je podtrzymują. Podłużnice umieszcza się poziomo dociskając do pali i rozpierając je wzajemnie rozporami i klinowaniem(promocja 3 w 1). Oczywiście, istnieje wiele
odmian tych dwóch podstawowych systemów w zależności od wielkości i kształtu wykopu oraz od możliwości przedsiębiorstwa wykonawczego. Zastrzały oparte na bloku znajdującym się w środku wykopu, a nie rozpory oparte o przeciwległe ściany. Jednakże coraz częściej używa się kotew z cięgnami przechodzącymi przez ściankę i umieszczonychw gruncie poza nią. Stosowanie kotew oczywiście uwalnia wykop od utrudniających pracę umocnień.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32