Blog

20.07.2020

Liczba form w pakietach

W artykule znajdziesz:

Liczba form w pakietach

Liczba form w pakietach

Przygotowaną w mieszarce mieszaninę robotnik układa w formie w postaci kobierca o jednakowej grubości na całej powierzchni formy. Za pomocą ubijaka zagęszcza mieszaninę w narożach i przy krawędziach wykorzystując do tego ramę stalową, która swoim ciężarem przytrzymuje mieszaninę do czasu przyciśnięcia jej pokrywą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wypełnione mieszaniną formy zestawiane są w pakiety. W zestawianych do prasowania formach, dna nakładanych (jedna na drugą) form pełnią funkcję pokryw. Dopiero najwyższą formę przykrywa się pokrywą. Liczba form w pakietach jest różna, w zależności od grubości produkowanych płyt i rodzaju urządzeń do prasowania. Na ogół wysokość zestawu (pakietu) form do prasowania wynosi ok. 2 m.
Zużycie składników do wykonania 1 nr1 płyt wiórkowo-cementowych jest trudne do określenia w sposób ścisły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Duży wpływ na to ma sposób prasowania płyt. Przy prasowaniu ręcznym, struktura płyt jest luźna i konieczne jest większe zużycie cementu. Prasowanie mechaniczne umożliwia otrzymanie bardzo zwięzłej struktury, a tym samym pozwala na zmniejszenie ilości cementu.
Napełnione mieszaniną formy, zestawione w pakiety, są sprasowywane w sposób ręczny (prasy śrubowe) lub mechaniczny (prasy hydrauliczne). Siła docisku ręcznych pras śrubowych jest niewielka, zwykle nie przekracza 2-3 T. Prasy hydrauliczne są przeważnie 10-^15 tonowe. W toku prasowania, podłużne listwy dystansowe są dobijane tak, aby szerokość prasowanych płyt była równa wymaganej. Czynność ta powoduje dodatkowe zagęszczenie mieszaniny na krawędziach płyt.

Czynność prasowania jest zakończona z chwilą, gdy dna i pokrywy form oprą się na listwach dystansowych. Sprasowane pakiety form są zaciskane za pomocą specjalnych uchwytów uniemożliwiających rozluźnienie się mieszaniny w formach (uprawnienia budowlane).
Dojrzewanie. Okres dojrzewania obejmuje proces wiązania i twardnienia spoiwa, ustabilizowania się zjawiska skurczu i osiągnięcia wymaganego stopnia wilgotności płyt. Podobnie jak wszystkich betonów z wypełniaczami organicznymi okres dojrzewania wyrobów wiórkowo-cementowych jest dość długi i wynosi 6-8 tygodni (program egzamin ustny).

Tworzywo i wyroby strużkobetonowe

Sprasowane w formach płyty umieszczane są w pomieszczeniach klimatyzacyjnych w temperaturze 30-35°C, przy podwyższonej wilgotności powietrza. Po upływie 12-24 godzin stopień związania i stwardnienia jest tak dalece posunięty, że płyty mogą być wyjęte z form i pozostawione w tym samym pomieszczeniu na dalsze 3-H4 dni. Po upływie tego okresu czasu następuje całkowite stwardnienie spoiwa, a płyty osiągają wymagany stopień wilgotności 15-22%.

Zjawisko skurczu w uformowanych płytach zanika dopiero po dłuższym czasie. W tym celu płyty należy ułożyć w przewiewne stosy (do 2 m wysokości) na wolnym powietrzu, gdzie powinny przebywać przez dalsze 6-7 tygodni (opinie o programie).
Okres dojrzewania płyt może być skrócony do ok. jednego tygodnia przez zastosowanie zabiegu naparzania przy podwyższonej do 80°C temperaturze w ciągu 6 godz. Po powolnym (8 godz.) ostudzeniu rozformowanych płyt i 3-M-dniowym sezonowaniu pod dachem - płyty mogą osiągnąć wytrzymałość 28-dniową płyt dojrzewających w sposób naturalny (segregator aktów prawnych).

Jednak Pozdiejew podaje, że według badań radzieckich, płyty dojrzewające w temperaturze powyżej 40°C, jak również płyty sztucznie suszone, tracą na wytrzymałości 18-25% w porównaniu z wytrzymałością płyt dojrzewających w warunkach naturalnych przez okres 28 dni. Inne źródła autorów obcych podają, że dojrzewanie płyt w temperaturze powyżej 30°C pogarsza ich jakość.

Tworzywo i wyroby strużkobetonowe należą u nas w kraju do rzędu nowych, mało znanych materiałów budowlanych. Tylko jedna wytwórnia produkuje elementy strużkobetonowe i to w niewielkich ilościach. W Czechosłowacji produkowano strużkobetonowe elementy pustakowe pod nazwą Turanol przy zastosowaniu urządzeń zakupionych w fmie Durisol. W Związku Radzieckim opracowano technologię produkcji strużkobetonu o nazwie Arbolit (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami