Blog

27.03.2020

Likwidacja placu budowy

W artykule znajdziesz:

Likwidacja placu budowy

Likwidacja placu budowy

Przy ustalaniu powierzchni budynków prowizorycznych należy brać pod uwagę ogólną liczbę zatrudnionych na budowie a więc zarówno u generalnego wykonawcy, jak i u wszystkich podwykonawców, przy czym zaleca się ze względów oszczędnościowych stawiać budynki wspólne dla wykonawców zatrudnionych na budowie. Zalecenie powyższe stosuje się nie tylko do budynków administracyjnych i socjalnych (program uprawnienia budowlane na komputer).
lecz do wszystkich prowizorycznych budynków na placu budowy, przy czym budynki zarówno socjalne, administracyjne, jak i wszelkie inne. a więc magazyny, warsztaty itp. wykonywane pod jednym dachem, powinny mieć oddzielne pomieszczenia dla każdego wykonawcy z oddzielnym wejściem.
Budynki prowizoryczne wykonuje się jako typowe rozbieralne baraki drewniane z elementów prefabrykowanych lub przewoźne, kontenerowe, tzw. barakowozy na podwoziu kołowym lub na podstawkach stalowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przykład budynku biurowego z elementów prefabrykowanych produkowanego przez zakłady podległe Zjednoczeniu Przemyślu Stolarki Budowlanej -"STOLBUD".
W tym samym celu mogą być również wykorzystywane domki przewoźne typu BWU-03-N i ich zestawy.
Na cele socjalno-bytowe i sanitarne mogą być wykorzystywane pawilony produkowane przez wymienione Zjednoczenie. Przykłady takich pawilonów, jako obiektów zagospodarowania placu budowy.
Przytoczone przykłady dotyczą dużych budów; na mniejszych budowach zaleca się wykorzystanie obiektów kontenerowych - „barakowozów” (uprawnienia budowlane). Przykłady różnego sposobu użytkowania barakowozów typu ZBID „Warszawa" a barakowozów typu “BISTYP”.
Poza omówionymi wyżej obiektami kubaturowymi zagospodarowania placu budowy można również, zalecić stosowanie innych obiektów produkowanych przez różne przedsiębiorstwa budowlane i montażowe. Charakterystyki techniczne niektórych obiektów tego rodzaju zestawiono.

Obiekty budowy

Po ukończeniu robót budowlano-montażowych należy zlikwidować plac budowy, tzn. wywieźć wszystkie nie wykorzystane materiały, resztki materiałów uszkodzonych lub wybrakowanych, rozebrać wszystkie prowizoryczne budynki i urządzenia, zdemontować maszyny i przewieźć je do baz sprzętu lub na inne budowy (program egzamin ustny).
Po zlikwidowaniu obiektów budowy należy uporządkować cały teren, naprawić wszystkie drogi, przejazdy i chodniki, zazielenić teren zgodnie z projektem i przekazać inwestorowi łącznic z wybudowanym obiektem.
Najtańszym sposobem prowadzenia budowy w okresie zimowym jest wykonywanie robót w budynkach zamkniętych (przez stale lub prowizoryczne zabezpieczenie wszystkich otworów) i wewnątrz ogrzewanych. W tym celu plany i harmonogramy budowy należy opracować w taki sposób, aby wszystkie roboty stanu surowego budynku były ukończone do nastania chłodów, w tym również wszelkie roboty związane z zabezpieczeniem wszystkich otworów i przygotowanie budowy do prowadzenia robót zimowych (opinie o programie). Przy takiej organizacji budowy wykonywane są roboty wykończeniowe zimą w ogrzanych pomieszczeniach, z podgrzewaniem materiałów na powietrzu (piasek, żwir itp.) oraz wody.
W przypadku konieczności wykonywania zimą procesów tzw. mokrych stosuje się zabezpieczanie świeżo wykonanych części budowli osłonami z mat. brezentu, papy. desek itp.. stosuje się również podgrzewanie materiałów i wody (segregator aktów prawnych).
Przy wykonywaniu konstrukcji betonowych i żelbetowych stosuje się nagrzewanie świeżo wykonanych elementów za pomocą pary. elektryczności lub gorącego powietrza od momentu ich wykonania do czasu osiągnięcia przez nie niezbędnej wytrzymałości. W budownictwie przemysłowym stosowane jest prowadzenie robót w obudowie w postaci cieplaków wewnątrz ogrzewanych (promocja 3 w 1). Do ogrzewania pomieszczeń zamkniętych i suszenia elementów budynków stosuje się specjalne agregaty grzewcze opalane gazem płynnym, olejem napędowym, naftą lub prądem elektrycznym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami