Blog

Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 2
20.09.2022

Obliczenie poziomych płyt nagrzewanych

W artykule znajdziesz:

Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 3
Obliczenie poziomych płyt nagrzewanych

Obliczenie poziomych płyt nagrzewanych można przeprowadzać wzorami Fouriera metodą Kellera, Wiliamsa itp. Uzyskane tą drogą wartości w przypadku fundamentu wielkiego pieca dały wyniki bardzo zbliżone do zmierzonych. Założenia określają zasadnicze, charakterystyczne dane konstrukcyjne, materiałowe i termiczne obliczanych elementów lub konstrukcji nagrzanych do wysokich temperatur. Dane konstrukcyjne obejmują ustalenie charakterystycznych przekrojów konstrukcji wraz z ich parametrami geometrycznymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dane materiałowe obejmują wybór rodzajów materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych oraz określenie odpowiadających im, w określonych warunkach, własności termicznych i dopuszczalnych temperatur nagrzania. Dane termiczne obejmują określenie maksymalnych i roboczych temperatur ośrodka gazowego wewnętrznego oraz ośrodka zewnętrznego. Obejmują one również ustalenie najniekorzystniejszych w określonych warunkach stanów nagrzania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wymienione czynniki stanowią podstawę obliczeń termicznych. Od ich właściwego doboru zależy dokładność uzyskanych wyników oraz ich zgodność ze stanem rzeczywistym. W konsekwencji też od nich zależy ostateczne ustalenie warunków Termicznych, będących podstawą obliczeń statycznych. Należy przy tym zauważyć, że czynniki te występują w szerokich zakresach wartości dla poszczególnych parametrów. Dlatego też problem właściwego ustalenia założeń stanowi niezmiernie ważny element obliczeń. W związku z tym zagadnienia te, jako podstawowe, rozpatruje się bardziej szczegółowo (uprawnienia budowlane).

Wielkie piece

Ustalenie charakterystycznych przekrojów nic jest łatwe i wymaga pewnej praktyki. Brak jej zmusza projektanta do przeprowadzenia wielu obliczeń w celu dobrania termicznie najbardziej niebezpiecznego przekroju. Przemysłowe urządzenia cieplne mogą pracować w sposób ciągły (np. wielkie piece) lub też okresowy (np. piece wielokomorowe). Pomijając już jednak zagadnienia zmian w czasie, należy zwrócić uwagę na to, że poszczególne strefy urządzeń, a tym samym strefy ich obmurzy i fundamentów są nagrzewane do różnych temperatur. Pewne obliczeniowe uproszczenia uzyskuje się przez podział konstrukcji zależnie od nagrzania na parę stref (z zasady trzy lub cztery) i rozpatrywania przekrojów, jak dla stref pieców komorowych, o stałym polu temperatur (program egzamin ustny).

Znaczne uproszczenie osiąga się przez ewentualne wykorzystanie symetrii układu konstrukcji. Dla tych przypadków charakterystyczne przekroje dobiera się w osi symetrii (np. dla fundamentów kominów, wielkich pieców itp.) lub w płaszczyźnie symetrii konstrukcji (np. fundamenty pieców grzewczych). Wskazany jest przy tym wybór jakiegoś przekroju w obrębie*przestrzeni pogrążonej w gruncie oraz przekroju nadziemnego, jeśli taki występuje (opinie o programie). Na przykład dla konstrukcji komina przemysłowego należałoby obliczyć termicznie przekrój poprzeczny kanału czopuchowego, rozkład temperatur w osi symetrii płyty podstawowej, przekrój ścianki cokołu w obrębie przestrzeni zagłębionej w gruncie, przekrój poprzeczny trzonu w okolicy jego podstawy oraz w strefie wylotowej. W przypadku prowadzenia wykładziny na pewnej jedynie wysokości lub w strefie zmiany grubości wykładziny celowe jest przeprowadzenie obliczeń dla tych stref nagrzania.

Ustalenie charakterystycznych przekrojów nie byłoby kompletne, gdyby nie określało ich cech geometrycznych, a w szczególności grubości przegród oraz kształtu ich powierzchni. Odmiennie bowiem przebiegają straty ciepła przez powierzchnie płaskie, a odmiennie przez cylindryczne. Duże też odkształcenia obrazu strat ciepła występują w narożach (segregator aktów prawnych).

Nie mniej ważne od danych konstrukcyjnych są dane materiałowe. Już wstępnie muszą być ustalone rodzaje tworzyw konstrukcyjnych i izolacyjnych, stanowiących przegrody termiczne. Ustala się też, w pierwszym przybliżeniu rozkład temperatur, będący podstawą przyjęcia termicznych cech obliczeniowych poszczególnych tworzyw. Szczególnie ważne są przy tym współczynniki przewodnictwa ciepła (promocja 3 w 1). Podlegają one jednak poważnym odchyleniom, w zależności od porowatości, rodzajów porów, wilgotności, a przede wszystkim należy uwzględnić fakt, że są one funkcją wysokości temperatury.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 8 Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 9 Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 10
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 11
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 12 Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 13 Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 14
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wykonanie pomiaru zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami