Blog
Linia brzegowa
W artykule znajdziesz:
Islandia leży w miejscu Grzbietu oraz prostopadłego do niego Progu Islandzkiego z Wyspami Owczymi. Pod względem geologicznym jest wyspą młodą. Większej powierzchni pokrywaj,] trzecio- i < zwarto- rzędowe skały wulkaniczne, gł. bazalty i tuty, a i< h miąższość dochodzi nawet do (>()()() m. Miejscami warstwy skał magmowych przegrodzone s.j osadami glacjalnymi pochodzącymi z plejstocenu, kiedy to prawie cała wyspa znajdowała się pod pokrywą lodową.
Wnętrze wyspy zajmuje rozległy płaskowyż, wznoszący się na wys. 700-1000 m n.p.m., rozdęty zapadliskiem o przebiegu południkowym, wypełnionym tulem, osadami glacjalnymi oraz eolicznymi. Płaskowyż stromo opada ku wybrzeżom morskim, a tylko miejscami przechodzi w nadmorskie niziny (gł. w pd. części wyspy) (program uprawnienia budowlane na komputer). Obszary wzniesione poniżej 200 m n.p.m. zajmuj.) ok. 24% pow. wyspy, 201 -400 m n.p.m.
- 18%, 401 -(>00 m n.p.m. - 21%, a powyżej 600 m n.p.m. - 57%. Wzdłuż całego wybrzeża, do wys. 200 ni n.p.m., występuj,] terasy morskie, których powstanie jest wynikiem izostatycznego podnoszenia się lądu po ustąpieniu zlodowacenia plejstoceńskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Linia brzegowa, o łącznej dł. ok. 6600 km, jest dobrze rozwinięta. Na pd. ma ona charakter akumulacyjny, a w zach. i pn. i wyspy występują fiordy, nawiązujące często do spękań tektonicznych (uprawnienia budowlane).
Osadnicy
Ponad płaskowyż wznoszą się stożki wulkaniczne, z których najwyższy jest (2125 m n.p.m.). Do innych znanych czynnych wulkanów stożkowych należ,): Askja 11 510 m n.p.m. ostatni wybuch w 1961), Ilekla (1491 ni n.p.m. - ostatnie wybuchy w 1947, 1970, 1980-1981 oraz 1991) oraz Kalla (1450 in n.p.m., leżący pod pokrywą lodową Myrdal- sjókull - ostatni wybuch w 1918). W sumie na Islandii znajduje się ok. 200 wulkanów z okresu. Od IX w., kiedy to na wyspie pojawili się pierwsi osadnicy, do czasów dzisiejszych odnotowano wybuchy około 50 z nich, a erupcje mają miejsce średnio co 5 lat. Jednym z najbardziej znanych wybuchów wulkanicznych w historii wyspy było powstanie w 178 5 wulkanu szczelinowego Laki (Lakagigar) (program egzamin ustny).
Wówczas to z ponad 100 szeregowo ustawionych kraterów zanotowano największy w świecie wylew lawy, który pokrył powierzchnię 566,8 km ’. Na wyspie występują także liczne wulkany tarczowe typu hawajskiego(koło Pingvelh’r). Najbardziej spektakularną erupcją w ostatnich latać li był wybuch wulkanu na wyspie Heimaey, który rozpoczął się 2 5 stycznia 197 5 i trwał aż do maja (opinie o programie). Wówczas to ewakuowano ponad 5 tys. mieszkańców wyspy, przewożąc ich na ląd stały. Innymi przejawami działalności wulkanicznej są m.in. liczne gejzery (największym z nich jest Wielki Gejzer - Slóri Geysir - w Haukadalur, który wyrzuca wody na wysokość do .50 m) oraz maary, powstałe na skutek wybuchów gazów. Około 10% pow. wyspy zajmują pokrywy lawowe, z których największą jest Odadahraun, zajmująca 4680 km (segregator aktów prawnych).
U wybrzeży islandzkich notuje się także erupcje podwodne, zwł. w rejonie półwyspu Reykjanes. Ostatnie tego typu zdarzenie miało miejsce 14 listopada 1963, kiedy po ponad dwuletniej erupcji z oceanu wynurzyły się 5 nowe wyspy wulkaniczne, o łącznej pow. 5,9 km noszące obecnie nazwę Surtsey. Na Islandii notuje się także trzęsienia ziemi, niejednokrotnie o dużej moc y. Do najtragiczniejszych w skutkach należały wstrząsy sejsmiczne zanotowane w 1784, 1896, 19 54 (częściowo zniszczona została m.in. miejscowość Dalvfk nad zatoką Eyja- fjórdur), 1976 (szkody w Kópasker, w pn.-wsch. Islandii) oraz 2000 (gł. w rejonie Rejkiawiku) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32