Blog

18.11.2020

Linia ciśnienia

W artykule znajdziesz:

Linia ciśnienia

Linia ciśnienia

W przekrojach o pełnym wykorzystaniu odznacza się zerową rozwartością obwiedni, a więc punktami obligatoryjnymi dla trasy linii ciśnienia, a tym samym i kabla współbieżnego (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponadto współbieżność trasy związana jest ze spełnieniem pewnych warunków jej kształtu, które mogą być trudne do realizacji, gdy obszar między obwiedniami jest zbyt wąski. Wtedy powstaje potrzeba zmiany kształtu belki czy też konieczność wprowadzenia kabli uzupełniających.

Natomiast gdy obwiednie poza punktami zerowymi są wystarczająco od siebie odległe, by móc spełnić warunki współbieżności trasy, to jakkolwiek zadanie jest teoretycznie rozwiązywalne, można napotkać na trudności realizacyjne z powodu ostrych załomów linii kabla. Co prawda dużą pomoc stanowi tu możność stosowania transformacji liniowej, dzięki czemu można wybitnie złagodzić ostrość krzywizn. Gdy to nie wystarcza, konieczna staje się zmiana kształtu belki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Należy tu zwrócić uwagę, że w przeciwieństwie do belek statycznie wyznaczalnych, obwiednie graniczne, a więc i kabel współbieżny, mogą znaleźć się poza obrysem belki, pod warunkiem, że transformacją liniową uda się sprowadzić kabel rzeczywisty do wnętrza belki.

Metoda obciążenia równoważnego i metoda bezpośred- n i a. Jedna z metod poszukiwania trasy kabla współbieżnego polega na wyznaczeniu obciążenia równoważnego q i nadaniu kablowi współbieżnemu postaci krzywej sznurowej tego obciążenia i reakcji podporowych belki ciągłej, pozostającej pod działaniem sił ciągłych q i obciążenia (które pochodzi od ewentualnej krzywizny osi belki) oraz momentów skrajnych Se0 i Sen (uprawnienia budowlane). Momenty podporowe można obliczać oddzielnie od obciążenia równoważnego od momentów skrajnych. Kształt linii kabla określony będzie wtedy krzywą sznurową jedynie od obciążenia q, podczas gdy momenty podporowe, wywołane tym obciążeniem q, określają wartość mimośrodów na podporach pośrednich dla belki o osi prostej, zaś momenty podporowe, wywołane obciążeniem równoważnym, wyznaczają przesunięcia punktów podporowych kabla, nie wpływając na kształt jego trasy. Przesunięcia te nie zależą ani od q ani od S, lecz tylko od krzywizny belki i cech geometrycznych jej przekroju; mają one na każdej podporze stałą wartość, gdyż momenty na podporach są proporcjonalne do S, a przesunięcie określone jest ilorazem (program egzamin ustny).

Przesunięcia pochodzące od mimośrodów skrajnych

Przesunięcia pochodzące od mimośrodów skrajnych są - również z tego samego powodu - niezależne od S, lecz są funkcją jedynie skrajnych mimośrodów, przy czym wielkość przesunięcia zmniejsza się szybko w miarę oddalania się od końców belki.
Szczególny przypadek zachodzi gdy q = 0. Trasa współbieżna jest wtedy wielobokiem o wierzchołkach położonych na pionowych podporowych, na mimośrodach równych , gdzie M jest momentem pochodzącym od q’ i od momentów skrajnych (opinie o programie).

Drugim szczególnym przypadkiem jest równomierne obciążenie q w każdym z przęseł. Krzywa sznurowa jest wtedy parabolą w każdym przęśle, a gotowe wzory na moment}’ podporowe dla równomiernego obciążenia pozwalają bezpośrednio obliczyć przesunięcie punktów podporowych pod wpływem samego obciążenia q. Przesunięcia dodatkowe, pochodzące od krzywizny belki i od mimośrodów skrajnych, będą miały te same wartości, jak w przypadku kabla prostoliniowego (q = 0) (segregator aktów prawnych).

Druga metoda polega na bezpośrednim wyznaczeniu kształtu kabla, a więc jego rzędnych y, w taki sposób, by spełnić warunki współbieżności, tj. uzyskać zerowe wartości reakcji podporowych. Jest to więc metoda analityczna, która korzysta z zależności między powierzchniami ograniczonymi trasą kabla i osią belki, lub też ze związków pewnych funkcji tych powierzchni.

Obie metody prowadzą do identycznych wyników; pierwszą z nich stosuje się w przypadkach, w których otrzymujemy prosty układ obciążenia q: druga - okazuje się pożyteczna, gdy nie możemy uzyskać obciążenia prostego, a więc i prostej formy trasy w obszarze między obwiedniami granicznymi (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami