Blog

07.03.2022

Linka nośna

W artykule znajdziesz:

Linka nośna

Linka nośna - lina (stalowa) podtrzymująca kabel nadziemny; (2) w trakcji elektrycznej - linka (stalowa) podtrzymująca przewód jezdny za pomocą wieszaków rozmieszczonych co kilka metrów; długości wieszaków są różne i tak dobrane, aby przewód jezdny na całym odstępie między podporami wisiał na tej samej wysokości nad torem każda z zespołu linek łączących czaszę spadochronu z uprzężą linka odbojowa - uziemiona linka zabezpieczająca przewody linii telekomunikacyjnej od zetknięcia z przewodami energetycznymi linka przeciągowa - linka do wciągania kabla do kanału (program uprawnienia budowlane na komputer).

Linka ratunkowa - długa linka przymocowana jednym końcem do koła lub pasa ratunkowego; (2) linka rzucana w celach ratowniczych za pomocą wyrzutni rakietowej linka repowa - w olinowaniu zestawu pławnicowego, linka łącząca pławnicę z repem (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Linki sterowe - linki stanowiące elementy mechanizmu sterowania statku powietrznego, łączące sterownicę ze sterami linkrusta - materiał stosowany na obicia ścienne, przypominający skórę, wykonany z płótna pokrytego specjalną mieszaniną kauczuku, pokostu, farb mineralnych itp. linoksyn - produkt uzyskany z oleju lnianego przez daleko posunięte utlenienie; 1. stosuje się do produkcji linoleum (uprawnienia budowlane).

Linoleum - produkt otrzymywany przez pokrycie wierzchu tkaniny masą, którą stanowi olej lniany (tzw. linoksyn) zawierający pył korkowy lub mączkę drzewną oraz kalafonię; spód pokrywa się farbą lakową; 1. stosowane jest głównie do pokrywania podłóg (program egzamin ustny).

Linon - wysokogatunkowe, cienkie płótno apretowane po lewej stronie, o prawej stronie błyszczącej, lniane, półlniane lub bawełniane linoryt - (1) technika graficzna z grupy rytów wypukłych, zbliżona do drzeworytu; materiałem, w którym wyrzyna się rysunek jest linoleum; (2) odbitka uzyskana tą techniką linotron - urządzenie elektroniczne do składu fotograficznego (opinie o programie).

Linotyp - maszyna do składania i odlewania całych wierszy, z których formuje się szpalty linownica - dźwignica linowo-torowa linters - krótkie włókna nieprzędne porastające nasiona bawełny; używane głównie jako surowiec do produkcji celulozy.

Liofilizacja

Liofilizacja, suszenie sublimacyjne, kriodesykacja - suszenie ciał stałych w stanie zamrożonym przy znacznie obniżonym ciśnieniu; wilgoć usuwana jest przez sublimację lodu; I. stosowana jest głównie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym

Liofilizator, suszarka sublimacyjna, kriodesyka- urządzenie do liofilizacji liofilowość - zdolność niektórych cząstek koloidalnych i wielkich cząsteczek polimerów do gromadzenia (adsorbowania) na swojej powierzchni cząsteczek rozpuszczalnika; jeżeli adsorbowanym rozpuszczalnikiem jest woda, mówimy o hydrolilowości.

Liofobowość - brak tendencji do gromadzenia się cząstek rozpuszczalnika na powierzchni cząstek koloidalnych lub wielkich cząsteczek polimerów; przeciwieństwo liofilowości (segregator aktów prawnych).

Lioliza - rozkład substancji chemicznych pod wpływem dowolnego rozpuszczalnika (niekoniecznie wody).

Liosorpcja — adsorpcja rozpuszczalnika z roztworu przez adsorbent liotropia - dążność do związania się z rozpuszczalnikiem; wykazują cząsteczki substancji dobrze rozpuszczalnych, jony w roztworach i powierzchniach cząstek liofilowych.

Liożel, galareta - bogaty w ciecz żel powstający w procesie żelatynowania, gdy wytworzą się usztywniające strukturę wiązania między cząstkami zolu.

Lipazy - enzymy należące do esteraz, katalizujące hydrolityczny rozpad estrów kwasów ogranicznych; w organizmie zwierzęcym i człowieka najważniejsza jest wytwarzana przez trzustkę i rozkładająca tłuszcze na glicerol i kwasy tłuszczowe albo na dwu- lub jednoglicerydy wątrobowa rozkłada skutecznie estry niższych kwasów tłuszczowych (promocja 3 w 1).

Lipidy, tłuszczowce - grupa związków organicznych występujących w organizmach roślinnych i zwierzęcych; poszczególne związki tej grupy różnią się między sobą znacznie swoim składem chemicznym, strukturą cząsteczek i własnościami biologicznymi; ich wspólną cechą jest rozpuszczalność w rozpuszczalnikach organicznych i nierozpuszczalność w wodzie; 1. dzielą się na następujące grupy związków o pokrewnej strukturze i własnościach: tłuszcze właściwe, woski, fosfatydy, sterole, sfingomieliny, cerebrozydy i sfingolipidy.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami