Blog

12.04.2022

Termometr magnetyczny

W artykule znajdziesz:

Termometr magnetyczny

Termometr magnetyczny - przyrząd do pomiaru temperatury poniżej 1 K, działający na zasadzie zależności podatności magnetycznej soli paramagnetycznych od temperatury termometr maksymalny - termometr, w którym utrwala się stan odpowiadający maksymalnej temperaturze mierzonej w danym przedziale czasu termometr minimalny - termometr, w którym utrwala się stan odpowiadający minimalnej temperaturze mierzonej w danym przedziale czasu termometr oporowy - termometr rezystancyjny termometr optyczny - pirometr (program uprawnienia budowlane na komputer).

Termometr parowy - termometr ciśnieniowy pojadający zbiornik częściowo wypełniony łatwo •rżącą cieczą, a częściowo parą, przy czym ciecz i para znajdują się w równowadze; przy podwyższaniu temperatury wzrasta ciśnienie pary aersooetr rezystancyjny, termometr oporowy - termometr elektryczny, w którym własnością termometryczną jest rezystancja (ciałem termometrycznym jest rezystor) termometr rtęciowy - termometr cieczowy, w którym ciałem termometrycznym jest rtęć termometr stykowy - zob. termometr temometr suchy - psychrometr termometr termistorowy - termometr rezystancyjny, w którym ciałem termometrycznym jest termistor (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Termometr termoelektryczny - termometr elektryczny oparty na zasadzie zależności siły termoelektrycznej termoelementu od temperatur spoin; pomiarowej i odniesienia; zasadniczą częścią t.t. jest termoelement i miernik siły termoelektrycznej, którym jest miliwoltoniierz lub potencjometr wywzorcowany zazwyczaj już w stopniach Celsjusza (uprawnienia budowlane).

Termometr wgłębny - specjalny termometr do pomiaru temperatury w odwiercie termometr wilgotny - psychrometr termometria - dział fizyki doświadczalnej zajmujący się pomiarami temperatury termometria wiertnicza - dział geofizyki zajmujący się badaniem termicznych własności skał termonamiernik - namiernik wykorzystujący promieniowanie podczerwone emitowane przez obserwowany obiekt (program egzamin ustny).

Termonici

Termonici - nici introligatorskie wykonane z termoplastycznego tworzywa sztucznego, których końcówki po przewleczeniu przez złam składki są zgrzewane ze składką termonina - zastrzeżona dla produktu firm polskich nazwa handlowa włókniny otrzymywanej przez sklejenie syntetycznych włókien termoplastycznych; t. jest stosowana do produkcji obuwia oraz materiałów izolacyjnych i sanitarnych termoogniwo - termoelement termoogniwo galwaniczne - ogniwo galwaniczne zbudowane z dwóch jednakowych elektrod zanurzonych w roztworach o takim samym składzie, lecz o różnych temperaturach termopan - szkło szczelinowe termopara - termoelement termoplasty, tworzywa termoplastyczne - tworzywa polimcryczne zbudowane z makrocząsteczek w zasadzie liniowych (z nieznaczną liczbą rozgałęzień łańcucha), plastyczne w temperaturze podwyższonej, a twardniejące po ostudzeniu; t. są na ogół rozpuszczalne, niektóre dopiero na gorąco, jak polietylen; nierozpuszczalny jest jedynie policzterofiuoroetylen; do najważniejszych t. należą: polietylen, polipropylen, polistyren, poliamidy, polimetakrylan metylu, polichlorek winylu (opinie o programie).

Termopren - cyklokauczuk termopron - włóknina łączona proszkami termoplastycznymi termos - naczynie do przechowywania ciał w temperaturze znacznie różniącej się od temperaturyotoczenia; zasadniczą częścią t. jest naczynie De wara (segregator aktów prawnych).

Termosfera - warstwa atmosfery ziemskiej ponad mezosferą, sięgająca do wysokości 800 km; t. charakteryzuje się wzrostem temperatury z wysokością wskutek pochłaniania promieniowania ultrafioletowego przez azot i tlen termoskop - (1) przyrząd pomiarowy pozwalający na stwierdzenie czy określona temperatura została osiągnięta (bez możności mierzenia różnych temperatur); przykładem termoskopu (1) jest stożek pirometryczny; (2) przyrząd do wykrywania różnic temperatur termosprężystość - dział teorii sprężystości obejmujący zagadnienia stanu naprężenia wywołanego nierównomiernym nagrzaniem ciał (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami