Blog

Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 2
06.02.2023

Logiczność następstw

W artykule znajdziesz:

Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 3
Logiczność następstw

Istota użyteczności scenariuszy polega na poszukiwaniu punktów stycznych między scenariuszami o największym stopniu prawdopodobieństwa, a tymi, które uznać można za pożądane. Istotna jest także konstatacja, iż te scenariusze, które wydają się najbardziej pożądane i optymistyczne, zawsze są minimalizowane na skutek doraźności działań. Tak więc rzeczywista ewolucja zdarzeń nie będzie realizacją któregoś wybranego scenariusza, lecz odbywa się ścieżką sumy różnych elementów sytuacyjnych, różnych scenariuszy. W tym aspekcie istota analizy scenariuszowej nie polega na generowaniu obrazów przyszłości, z których wybierzemy najlepszy, lecz na ukazywaniu różnorodnych potencjalnych opcji, korzystnych i niekorzystnych, lecz powiązanych logicznie następstw możliwych wyborów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Logiczność następstw jest uwarunkowana systemowym postępowaniem „krok po kroku". Wspomniany S. M. Komorowski przywołuje tutaj A. A. Kokoszkina, który podkreśla, że metoda scenariuszowa wyróżnia się tym, iż:

  1. stwarza możliwość bardziej systematycznej prezentacji wariantów rozwoju sytuacji;
  2. ułatwia włączenie do rozważań wzajemnie oddziałujących na siebie czynników o różnym charakterze;
  3. pozwala włączyć do scenariusza informacje prognostyczne uzyskane inną drogą, tzn. za pomocą innych metod analizy prognostycznej oraz ocenić jakość wyników uzyskanych metodą analizy scenariuszowej za pomocą innych metod, np. metodą delficką (program uprawnienia budowlane na ANDROID);
  4. przez swoje właściwości natury psychologicznej „ożywia" niejako obiekt badań i w ten sposób dodatkowo ujawnia rozmaite aspekty problemów, niedostrzegalne przy prowadzeniu analizy innymi metodami.

Porównując metody zapisu scenariuszowego rozwoju osadnictwa w różnych krajach, E. Wysocka i J. Koziński syntetyzują podejście do istoty metody scenariuszowej. Scenariusz rozumiany jest jako opis możliwych i pożądanych przyszłych stanów, ze wskazaniem dróg ich osiągnięcia. Celem scenariusza jest dostarczenie podstaw do kształtowania polityki osadnictwa (Holandia) (uprawnienia budowlane).

Technika scenariuszowa

Scenariusz poprzez analizę przebiegu zdarzeń umożliwia trafniejsze przewidywanie przyszłych stanów i podejmowanie potrzebnych decyzji w zakresie polityki osadnictwa (Polska). Technika scenariuszowa pozwala na analizę przyszłego rozwoju i określenie środków, działań i polityk nowej generacji oraz alternatywnych strategii (Niemcy). Główną zaletą opisu scenariuszowego jest jego całościowe podejście oparte na rozważaniach intuicyjnych i kreatywnych (Austria) (program egzamin ustny).

Inny pogląd prezentują autorzy głośnego w swoim czasie II Raportu Klubu Rzymskiego: „Przyszłą ewolucję systemu analizuje się na podstawie scenariuszy. W zasadzie w analizie takiej nie próbujemy przewidywać przyszłości. Byłby to wysiłek wątpliwej wartości, gdyż nasze zainteresowania odnoszą się do odległych horyzontów czasowych (opinie o programie). Chcemy tylko ocenić możliwy przyszły rozwój wydarzeń. Prawdopodobieństwo przyszłego rozwoju zależy od prawdopodobieństwa wydarzeń stanowiących scenariusz rozgrywający się w rzeczywistości. Metoda analizy scenariuszowej jest niewątpliwie bardziej analityczna od metod przewidywania (segregator aktów prawnych). […]

Może się ona jednakże wydać zbyt dostępna, prowadząca do nie dość dokładnych wniosków. Ale tak nie jest. Na przykład, jeżeli zachowanie się systemu wykazuje pewne cechy charakterystyczne dla całego zbioru scenariuszy, to znaczy, jeżeli cechy te pojawiają się przy każdej z możliwych do wyboru sekwencji wydarzeń, to prawdopodobieństwo, że system będzie wykazywał takie cechy w przyszłości - jest znaczne. W rzeczy samej, jeżeli zbiór alternatywnych scenariuszy jest wystarczająco duży, a system niezmiennie przejawia pewne właściwości we wszystkich scenariuszach, to można uważać, że te cechy wystąpią nieuchronnie w przyszłości" (promocja 3 w 1). Dochodzimy tu do bardzo istotnego kanonu metodologicznego, iż warunek wyższej trafności tkwi w wariantowaniu opisów przyszłości i szukaniu wątków powtarzalnych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 8 Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 9 Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 10
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 11
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 12 Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 13 Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 14
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Instalacja kanalizacyjna – jak wykonywać podejścia? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami