Blog

25.06.2021

Lokalizacja krytej pływalni

W artykule znajdziesz:

Lokalizacja krytej pływalni

Lokalizacja krytej pływalni

Lokalizacja krytej pływalni i wielkość związanego z nią terenu muszą być szczególnie dokładnie analizowane pod kątem pełnego ich wykorzystania. Lokalizuje się je możliwie centralnie w stosunku do obsługiwanego terenu, biorąc pod uwagę względy komunikacyjne, łatwość zaopatrzenia w wodę, energię oraz możliwość podłączenia do kanalizacji miejskiej i zdalaczynnej sieci cieplnej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Konstrukcja hali basenowej jest analogiczna do innych konstrukcji o większych rozpiętościach. Powinna ona być jednak niezależna od konstrukcji niecki. Ze względów ekonomicznych (koszt konstrukcji i ogrzewania) należy unikać zbyt dużej wysokości hali.

Jeżeli program inwestycji nie przewiduje widowni i skoczni, to najbardziej racjonalna jest wysokość równa połowie szerokości hali. Z uwagi na stosowanie zwykle konstrukcji bardziej oryginalnych i eksponowanych zależność ta nie zawsze jest dotrzymywana. Wysokości hali ze skoczniami wynikają z wymagań międzynarodowych przepisów sportowych. Możliwe i ze względów ekonomicznych uzasadnione jest czasem częściowe podniesienie stropu tylko nad skoczniami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy ścian i stropów hali kąpieliska muszą zapewniać dobrą izolację termiczną zapobiegającą kondensacji pary wodnej oraz izolację akustyczną, tj. powinny być dźwiękochłonne, skutecznie przeciwdziałać powstawaniu niepożądanego pogłosu. Dobrze spełnia to zadanie izolowany podwójny strop (stropodach), zwłaszcza z ogrzewaną przestrzenią międzystropową, pokryty od spodu porowatym tynkiem (uprawnienia budowlane). Ważne jest unikanie mostków termicznych, stąd konieczność starannego izolowania elementów żelbetowych i stalowych.

Ściana południowa hali powinna być maksymalnie przeszklona i zabezpieczona przed zbyt dużymi stratami termicznymi za pomocą kurtyny cieplnej przed oknami lub ogrzewania przestrzeni międzyokiennej. Pożądane jest, aby w lecie okna mogły być całkowicie lub częściowo otwierane (program egzamin ustny).
W celu zmniejszenia pogłosu stosowane są m.in. ściany kasetonowe z pumeksu przykryte od wewnątrz glazurowaną perforowaną cegłą, perforowanymi płytami aluminiowymi lub innymi.
Konstrukcja niecek basenowych oraz ich wykończenie muszą odpowiadać wymaganiom statycznym, ekonomicznym, higienicznym, estetycznym i sportowym. Baseny budowane są zwykle jako prostokątne. Na konstrukcję niecek basenów wpływa w zasadniczy sposób ich wielkość i sposób posadowienia (opinie o programie).

Zasilanie zbiornika basenu

Baseny muszą mieć zapewnioną szczelność obustronną, tzn. od zewnątrz i od wewnątrz niecki.
Zasilanie zbiornika basenu krytego w wodę jest przeważnie ciągłe, wodą regenerowaną w obwodzie zamkniętym. Dopływy i odpływy wody powinny być tak zaprojektowane i wykonane, aby przepływ całej ilości wody odbywał się równomiernie. Przy przepływie wody nie mogą tworzyć się widoczne strumienie lub wiry ani uwarstwienia powodujące różnicę temperatur wody.

Wloty do napełniania niecki oraz cyrkulacji wody można umieszczać dwojako:
- w przeciwległych ściankach niecki, pod poziomem zwierciadła wody i nad dnem, co pozwala na zmiany kierunku cyrkulacji oraz na ruch wody w całym przekroju niecki, powodujący dokładne przemieszanie wody,
- wokół basenu, parami jeden nad drugim, co powoduje lokalną cyrkulację wody o zasięgu do połowy niecki (segregator aktów prawnych).
W celu utrzymania stałego poziomu wody w basenie, jak również umożliwienia usuwania wierzchniej, zanieczyszczonej warstwy wody, wykonuje się wzdłuż ścian przelewy
- pomieszczenia dla służby medycznej,
- pomieszczenia techniczne i administracyjno-gospodarcze,
- bufety, kioski itp.

Wszelkie pomieszczenia pomocnicze, w tym także dla urządzeń technicznych, muszą być zabezpieczone przed korozją, łatwe do czyszczenia, tanie w utrzymaniu i odporne na działania mechaniczne oraz mieć dostęp do części konstrukcyjnych i urządzeń technicznych w celu wykonywania prac konserwacyjnych i utrzymania obiektu w dobrym stanie.
Rurociągi i grzejniki w pomieszczeniach sanitarnych i kąpielowych należy tak zabezpieczyć, aby nie mogły spowodować skaleczeń i obrażeń (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami