Blog

26.09.2022

Ludność rolnicza

W artykule znajdziesz:

Ludność rolnicza

Nawiązując do tego stwierdzenia, kol. Kachniarz powiedział, że pojęcie wsi jest jednoznaczne z punktu wadzenia administracyjnego, ale nie z punktu widzenia planistycznego i budowlanego. Trzeba by najpierw wyjaśnić, o czym mówimy: o mieszkaniach dla ludności rolniczej czy nierolniczej lub mieszanej, czy dla wsi ogólnie. Z niektórych referatów i wypowiedzi wynikałoby, że chodzi o ludność rolniczą (program uprawnienia budowlane na komputer).

Tymczasem, jak już kol. Kachniarz wspomniał w swej pierwszej wypowiedzi, ludność rolnicza na wasi będzie maleć (z 11 na 9 min) na korzyść ludności utrzymującej się z zawodów pozarolniczych (z 4,7 min na 7 min). Liczba gospodarstw nie powinna się zwiększyć, bo mówimy na przyszłość o gospodarce wielkotowarowej. Tak więc nowa zabudowa zagrodowa będzie realizowana mówiąc ogólnie tylko dla zastąpienia ubytków spowodowanych amortyzacją techniczną i klęskami żywiołowymi. Natomiast coraz bardziej trzeba się liczyć w przyszłości z zorganizowaną realizacją nowej zabudowy związanej z reorganizacją systemu produkcji rolnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W ten sposób dochodzimy zdaniem kol. Kachniarza do zróżnicowania zabudowy zagrodowej: niezorganizowana zabudowa dla gospodarki indywidualnej i zorganizowana zabudowa dla gospodarki wielkotowarowej. Oba typy wykazują oczywiście znaczne różnice jakościowe z punktu widzenia funkcjonalnego i ekonomicznego: w pierwszym dominują w zagrodzie procesy produkcyjne. w drugim procesy produkcyjne w zagrodzie będą bardzo ograniczone. Kol. Kachniarz stwierdził, że w referatach nie podjęto tych problemów, a jedyną próbą zróżnicowania jest podział działek zagrodowych w zależności od wielkości gospodarstwa (uprawnienia budowlane).

Przy dyskutowaniu poglądów na budownictwo mieszkaniowe dla ludności nierolniczej, trzeba liczyć się ze zbliżeniem standardu i form zabudowy do typu miejskiego, aż do zabudowy wielorodzinnej włącznie. Wynika to z konieczności uwzględnienia ekonomiki wykorzystania terenu i podnoszenia standardu wyposażenia mieszkań, m. in. w urządzenia sanitarne (program egzamin ustny).

Konkursy planistyczne

Przebieg seminarium zdaniem kol. Kachniarza wskazuje na daleko idące rozproszenie programu, znacznie wybiegające poza nazwę seminarium, a obejmujące zakres od wielkoprzestrzennego planowania obszarów wiejskich do detalu ściany, wyposażenia itp. Wynikiem jest przeładowanie seminarium, rozproszenie dyskusji, brak jaśniejszej specyfikacji zagadnień. Przyczyną w dużym stopniu usprawiedliwiającą ten stan jest brak dostatecznej ilości dyskusji problemowych w środowiskach, brak publikacji i wymiany poglądów (opinie o programie).

Zarysowuje się potrzeba bardziej systematycznego działania w zagadnieniach wsi. Niezbędne jest opracowanie szerszego programu krytycznych publikacji, projektów typowych i konkursów. Przedmiotem poważnej dyskusji powinien być wieloletni program prac studialnych biura wiodącego Biura Studiów i Projektów Wzorcowych Budownictwa Wiejskiego (segregator aktów prawnych).

Konkursy planistyczne i architektoniczne powinny być wyraźnie podzielone na studialne i realizacyjne. Konkursy studialne powinny wejść do stałego programu instytucji resortowych: KBUA (planowanie przestrzenne), Ministerstwo Rolnictwa (rolnictwo) i Ministerstwo Gospodarki Komunalnej (mieszkalnictwo). Niezbędne są również konkursy na techniczne rozwiązania indywidualnego zaopatrzenia w wodę i usuwania ścieków dla zabudowy zagrodowej (promocja 3 w 1).

Mgr inż. arch. Marcin PAWLIKOWSKI (Biuro Studiów i Projektów Wzorcowych Bud. Wiejskiego), odpowiadając na postawione w dyskusji pytania pod adresem biura kierującego, jako z-ca dyrektora BSiPWBW nakreślił pokrótce zamierzenia Biura w dziedzinie projektowania budynków mieszkalnych dla PGR-ów. Konkretyzujący się kierunek urbanizacji osiedli wiejskich narzuca opracowanie projektów wielokondygnacjowych blokowych budynków mieszkalnych (dwu. trzy, a czasami może czterokondygnacjowych), a prócz tego budownictwa szeregowego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami