Blog

30.03.2021

Ług posiarczynowy

W artykule znajdziesz:

Ług posiarczynowy

Ług posiarczynowy

Ług posiarczynowy jest produktem odpadowym przy otrzymywaniu celulozy metodą siarczynową. Głównymi składnikami części stałej ługu są związki organiczne. Ich aktywną częścią są związki ligniny (sól wapniowa kwas lignosulfonowego), których ług zawiera 35-70% suchej substancji. Istotne znaczenie posiada zawartość substancji redukujących (cukry), która w ługach ciekłych nie powinna przekraczać 10% suchej substancji (program uprawnienia budowlane na komputer). Ponieważ ługi pochodzące z fabryk celulozy zawierają ich zazwyczaj więcej, przeto poddaje się je dalszej przeróbce na alkohol i drożdże.

W praktyce stosujemy bądź ciekłe, ale zagęszczone ługi posulfitowo-pofermentacyjne (wywary posiarczynowe), bądź też ługi stałe w postaci sproszkowanej. Te drugie uzyskuje się jako termopolimery przez poddanie pierwszych obróbce cieplnej w temperaturze 170-180°C. Ługi spolimeryzowane powinny zawierać nie więcej niż 4% substancji redukujących, gdyż większa ilość powoduje obniżkę wytrzymałości tworzywa cementowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Szerokie badania nad wpływem wywarów posiarczynowych na cechy tworzyw cementowych przeprowadzili badacze radzieccy.

Uzyskane wyniki pozwoliły m.in. na stwierdzenie, że istnieje duża zależność uplastyczniającego wpływu wywaru od składu mineralnego cementu. Badania przeprowadzone na zaprawach wykonanych przy użyciu monomineralnych cementów dały wyniki.

W oparciu o powyższe dane badacze ci podzielili cementy na trzy grupy:
a. pierwszą grupę, na którą omawiane domieszki oddziaływają najsilniej, stanowią cementy o niskiej zawartości C3A (poniżej 6%) i dużej zawartości C3S (ponad 50%),
b. drugą, pośrednią grupę stanowią cementy o zawartości CSA do 12% i ilości C3S ok. 50%,
c. trzecią grupę stanowią cementy o jeszcze większej zawartości C3A oraz niskiej zawartości C3S (poniżej 35%), na które dodatek wywaru posiarczynowego nie oddziaływa zupełnie (uprawnienia budowlane).
Przy stosowaniu wywaru do cementów pierwszej grupy uzyskano przyrost wytrzymałości w granicach 8-H2%, dla grupy drugiej średnio 5-f-6%, dla cementów zaś grupy trzeciej występowała niekiedy nawet trwała obniżka wytrzymałości.

Preparaty firmowe

J. Tukałlo ustalił, że początek wiązania przy dodatku wywaru do 0,2% ulega w przypadku niektórych cementów dosyć istotnemu skróceniu, natomiast koniec wiązania zawsze się opóźnia (program egzamin ustny). Przyspieszenie początku wiązania można wytłumaczyć pewną redukcją ilości wody zarobowej oraz dyspergującym działaniem wywaru, natomiast opóźnienie końca wiązania spowodowane będzie - jak już uprzednio podano - tworzeniem się na ziarnach cementu powłoczek adsorpcyjnych, izolujących je od swobodriego dostępu wody.

Stwierdzony w trakcie badań wpływ wywaru na wytrzymałość betonu (opinie o programie).
Klutan oraz różniący się od niego jedynie nieco zmniejszoną ilością substancji redukujących (usunięcie cukrów na drodze fermentacji drożdżowej) Klutanit są produkowanymi w kraju preparatami uplastyczniającymi masę betonową. Dozuje się je w ilości ok. 0,15%. Ponieważ głównym ich składnikiem jest lignosulfonian wapniowy, więc działanie obu preparatów zbliżone jest do działania wywaru posiarczynowego. Na warunki wiązania wpływają w ten sposób, że przy prawie niezmienionym początku wiązania opóźniają jego koniec, a więc przedłużają czas wiązania. Wpływ obu preparatów na konsystencję i wytrzymałość betonu (segregator aktów prawnych).

Interesujący może też być wpływ preparatu na konsystencję betonu zależnie od rodzaju kruszywa i konsystencji wyjściowej mieszaniny. Jeśli idzie o wodoszczelność i na- siąkliwość, to oba preparaty - przy redukcji wody zarobowej - poprawia; = wodoszczelność o jeden stopień, a nasiąkliwość zmniejszają o ok. 10% nasiąkliwości betonu bez dodatku. Oba preparaty zwiększają nieco zawartość p:- wietrza w betonie, jednak nie są to dodatki o działaniu napowietrzającym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami