Blog

Nagrzewane elementy zdjęcie nr 2
30.05.2018

Łuk w mostach łukowych

W artykule znajdziesz:

Łuk w mostach łukowych


Mosty łukowe budowane są od czasów starożytnych. Ich konstrukcja opiera się na łukach oraz wspornikach. Są to mosty niezwykle popularne, a przy tym efektowne – mogą opierać się zarówno na jednym, jak i na większej ilości łuków. Najwięcej mostów łukowatych postało w XIX wieku, przy czym najczęściej budowano je we Francji oraz w Rzymie. W czasach starożytnych tego rodzaju konstrukcje stosowano m.in. przy budowie akweduktów, a nawet zwykłych kładek. Akweduktami nazywane są mosty transportującej wodę do miast z rejonów górskich. Niekiedy służyły również pieszym. Z czasem mosty łukowe zaczęto budować z innych materiałów, np. z żelaza lub stali, a następnie z nowszych surowców. Dzięki łączeniu surowców powstały mosty stalowe oraz kamienne o wzmocnionej konstrukcji. Rzadziej budowano mosty łukowe drewniane, ponieważ materiał ten jest nietrwały.


Łuk w mostach łukowych zamienia działającą na środkową część przęsła siłę ciężkości skierowaną ku dołowi na siły skierowane na zewnątrz, w kierunku końców przęsła. Most utrzymywany jest na miejscu przez przyczółki. W przypadku mostów wieloprzęsłowych pochodzącą od jednego przęsła poziomą składową siłę działającą na filar równoważy podobna, ale skierowana przeciwnie siła od przęsła znajdującego się po przeciwnej stronie. Największą zaletą konstrukcji łukowych jest to, że działają na nie wyłącznie siły rozciągające, dzięki czemu są one odporne na ściskanie, co pozwala na stosowanie różnorodnych materiałów.


Mosty łykowe są bardzo wytrzymałe, ponieważ łuki są w stanie przenosić stosunkowo duże obciążenia. Pomost, na którym umieszczane jest torowisko lub jezdnia, może być nie tylko podwieszony nad taką konstrukcją, ale również położony na niej. Podczas budowy łukowych mostów z betonu konieczne jest zastosowanie szalowania w postaci kratownicy, która podpiera strukturę w fazie jej konstruowania. To samo szalowanie może być wykorzystywane podczas budowy każdego łuku – wystarczy po wylaniu odpowiedniej ilości betonu przenieść szalowanie na kolejne przęsło. Ta metoda znacząco zmniejsza koszty budowy mostów łukowych.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Nagrzewane elementy zdjęcie nr 7 Nagrzewane elementy zdjęcie nr 8 Nagrzewane elementy zdjęcie nr 9
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 10
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 11 Nagrzewane elementy zdjęcie nr 12 Nagrzewane elementy zdjęcie nr 13
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Nagrzewane elementy zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami