Blog
Łupina sekcji przejściowej
W artykule znajdziesz:
Łupina sekcji przejściowej
Łupina sekcji przejściowej składa się z dwóch płyt zwykłych i czterech płyt dwóch typów przedstawiających krzywoliniową powierzchnię, przechodzącą w węzeł podporowy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Brzegowe elementy sekcji przejściowej różnią się od zwykłych zwiększonymi wymiarami przekroju poprzecznego.
Jako ściągi sklepienia zastosowano belki prostokątne o wymiarach 86X29 cm Istnieją dwa warianty stosowania powłoki translacyjnej o podwójnej krzywiźnie:
a) Budowa sklepień na poziomie zerowym przy ściągach umieszczonych poć podłogą. Korzyścią tego rozwiązania jest zmniejszenie ciężaru konstrukcji, cc daje możliwość powiększenia obciążenia od płyt między oddzielnymi sklepieniami, a co za tym idzie - powiększenia odstępu między nimi. Wadą jest konieczność budowy kanału dla ściągów, co powoduje zwiększenie wydatków na budowę podłóg (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wadą jest także zmniejszenie kubatury i powierzchni użytkowej zakładu wskutek zmniejszenia wysokości w miejscu styku sklepienia z podporą.
b) Montaż sklepień na podporach (np. słupowych) o wysokości 5 m (uprawnienia budowlane).
Koszt robót budowlano-montażowych jest jednakowy dla dwóch wariantów. Zniżenie sklepień z 5 m do 1 m powoduje zmniejszenie kosztów zaledwie tylko o 1%.
Sklepienie tego typu zastosowano do przekrycia jednego z działów fabryki o powierzchni 5 tys. m2. Zrealizowano to za pomocą 5 sklepień ułożonych z odstępami 2,5 m; między sklepieniami ułożono płaskie płyty żebrowe (program egzamin ustny).
Fragment hali o przekryciu powłokowym podobnego typu w wersji monolitycznej. Hala o szerokości 25 m została przekryta łupinami o szerokości 7 m. Grubość łupiny wynosi 6 cm i zwiększa się przy elementach wezgłowiowych.
Zbrojenie podwójne
Przyjęto zbrojenie podwójne 0 6 co 15 cm w prostopadłych do siebie kierunkach, z tym że zbrojenie kierunku podłużnego w częściach bocznych odchyla się, tworząc przy belce przeponowej kąt między zbrojeniem obydwu kierunków równy ok. 60°. Ściągi podłużne przechodzące przez belki wezgłowiowe zostały przed rozdeskowaniem łupin naciągnięte o wielkość ich wydłużenia od obciążeń występujących w czasie rozdeskowania; w ten sposób zmniejsza się momenty zginające, które by powstały od nadmiernego wydłużenia ściągu (opinie o programie).
Do częściej spotykanych w budownictwie przemysłowym przekryć złożonych należą przekrycia składające się z powłok o kształcie paraboloid hiperbolicznych. Charakteryzują się one łatwym wykonawstwem nawet w wersji monolitycznej (są one powłokami prostokreślnymi).
Zazwyczaj stosuje się zestaw powłok czteroczłonowych opartych na środkowych słupach (między zestawami można dać oświetlenie) albo zestaw powłok czteroczłonowych opartych na słupach narożnych i połączonych ze sobą (segregator aktów prawnych).
Jeden z segmentów układu pierwszego rodzaju pokazano w wersji monolitycznej. Zbrojenie powłok jest tu zazwyczaj konstrukcyjne, natomiast silniej są zbrojone elementy brzegowe obwodowe, w których panują siły rozciągające oraz elementy narożnikowe środkowe, w których występują siły ściskające.
Drugi rodzaj układu przekrycia ale w wersji prefabrykowanej o siatce słupów 6X18 m i wyniosłości powłok 2,35 m. Każda składowa powłoka zawiera cztery elementy o kształ cie hiperboloidy parabolicznej o wymiarach w rzucie (w osiach połączeniowych węzłów) 3,0X9,0 m. Elementy te zespawane ze sobą w węzłach poprzez stalowe kształtowniki i blachy; spoiny między elementami wypełnia się na mokro betonem. Ściągi wzdłuż obwodu powłok mają na celu przejęcie rozporu.
Grubość płyty wynosi 3 cm. Wykonuje się ją z betonu marki 400 zbrojąc siatkami z drutu 0 4 lub 0 5 mm co 15 cm (promocja 3 w 1).
Obrzeże elementów jest wzmocnione żebrami o przekroju 35X6 cm, zbrojonymi zgrzewanym szkieletem ze stali 25 G2S z prętów 0 16 mm wzdłuż dłuższych boków i 0 12 mm wzdłuż boków krótszych.
Strzemiona tych szkieletów wykonuje się z prętów 0 6 mm w odstępach co 15 cm, zmniejszając je przy węzłach podporowych i kalenicowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32