Blog

Budowle masywne zdjęcie nr 2
16.01.2020

Łupki bitumiczne

W artykule znajdziesz:

Łupki bitumiczne

Budowle masywne zdjęcie nr 3
Łupki bitumiczne

Łupki bitumiczne występują między warstwami różnych minerałów, jak piaskowce, wapienie, margle itp., w postaci wkładek bitumicznych, Łupki te stanowią skałę zwartą i twardą, która pod wpływem czynników atmosferycznych wietrzeje, traci stopniowo składniki bitumiczne i rozpada się (uprawnienia budowlane). Łupki bitumiczne znajdują się w obszarze wschodniej części Karpat (program na telefon).

Pod względem zawartości A1203 i CaO łupki bitumiczne zbliżone są do składu surowca, z którego produkowany jest gazobeton wapienny. Kamienie budowlane mogą być otrzymywane ze skał w kamieniołomach bądź z kopalni podziemnych lub z głazów narzutowych. Do celów budowlanych najważniejsze są materiały kamienne wydobywane z kamieniołomów (program na komputer).

Kamieniołomy najczęściej są zakładane na zboczu gór, przy czym góra bywa zwykle eksploatowana tarasami, odpowiednio do zalegania warstw; układ tarasów powinien być taki, aby ich ogólny spadek nie odpowiadał pochyłości warstw, lecz miał kierunek przeciwny, a to w celu uniknięcia spełzania części skały, zwłaszcza pod wpływem wstrząsów powstałych przy użyciu materiałów wybuchowych (program egzamin ustny).

Wysokość stopni tarasów

Wysokość stopni tarasów nie powinna być zbyt duża (do ok. 6 m). Im więcej jest równoległych tarasów, tym dłuższy może być front jednocześnie prowadzonych robót (opinie o programie). W specjalnych przypadkach kamieniołomów nizinnych w skałach bardzo twardych nie wykazujących uwarstwienia, może się okazać celowe zruszenie większych mas skalnych za pomocą dużych min założonych w głęboko wywierconych dużych otworach.

Przed przystąpieniem do eksploatowania właściwej warstwy skalnej należy usunąć nasypową ziemię roślinną (glebę) oraz wierzchnią zwietrzałą powłokę skały, a następnie przygotować odwodnienie (segregator aktów prawnych).

Bryły kamienne oddzielane są od skał albo przez odstrzał za pomocą środków wybuchowych, albo też przez wyłamywanie narzędziami kamieniarskimi; ten ostatni sposób spotyka się przeważnie przy miękkich skałach, zwłaszcza cienko uwarstwionych (np. wapienie, piaskowce, łupki).

Największe i najlepiej wyposażone kamieniołomy w Polsce znajdują się na Dolnym Śląsku; niektóre z nich, np. pod Strzelinem i Strzegoniem, zajmują czołowe miejsce w skali europejskiej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Budowle masywne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Budowle masywne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Budowle masywne zdjęcie nr 8 Budowle masywne zdjęcie nr 9 Budowle masywne zdjęcie nr 10
Budowle masywne zdjęcie nr 11
Budowle masywne zdjęcie nr 12 Budowle masywne zdjęcie nr 13 Budowle masywne zdjęcie nr 14
Budowle masywne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Budowle masywne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Budowle masywne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami