Blog

Prefabrykaty zdjęcie nr 2
10.07.2021

Mączka wapienna

W artykule znajdziesz:

Mączka wapienna

Prefabrykaty zdjęcie nr 3
Mączka wapienna

Do mas asfaltowych używa się twardych, lecz dość ciągliwych asfaltów, najczęściej typu drogowego.
Do asfaltu lanego, układanego na powierzchniach otwartych i nie- ogrzewanych, stosuje się asfalty o penetracjach 3CH-40/25°C. W przypadku pomieszczeń zamkniętych używa się asfaltów twardszych, dobierając ich penetrację w zależności od warunków lokalnych, przy czym w pomieszczeniach nawet słabo ogrzewanych zimą wystarczająca jest penetracja 15-f-20/25°C, oczywiście przy dobrej jakości asfaltu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Jako kruszywo może być zastosowana mieszanina grysów kamiennych, najlepiej bazaltowych, o uziamieniu 2-P8 mm, przy grubszych warstwach 2-12 mm. Zamiast kruszywa łamanego stosuje się często do asfaltu lanego żwiry rzeczne o tych samych wymiarach ziaren. Żwiry te muszą składać się z materiału kamiennego jednorodnego i odpowiadać
klasie kruszywa 350-400 według klasyfikacji kruszywa do robót betonowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Piasek powinien posiadać ziarna 0,08-2,0 mm, być czysty, bez gliny i zanieczyszczeń.
Mączka wapienna powinna być drobna i nie zawierać gliny.

Od należytego dobrania właściwej ilości asfaltu do produkcji asfaltu lanego zależy jego jakość i trwałość (uprawnienia budowlane).
Często zdarzają się wypadki stosowania mas o zbyt dużej zawartości asfaltu, co daje niekorzystne wyniki, zwłaszcza w pomieszczeniach ogrzewanych i magazynach, gdzie posadzka z asfaltu lanego ulega szybkim deformacjom i uszkodzeniom pod wpływem ciężarów stawianych na podłodze, a nawet pod naciskiem kół wózków magazynowych.

Masę asfaltu lanego przygotowuje się w kotłach opalanych bezpośrednio ogniem. Dla większych robót stosuje się kotły z mieszaniem mechanicznym o pojemności 2 -r 4 ton masy. Przy drobnych robotach i naprawach używa się kotłów o pojemności 5004-700 kg masy, w których masę miesza się ręcznie.
Najpierw wkłada się do kotła asfalt i topi się go. Po stopieniu asfaltu do konsystencji dość gęstej, ciągliwej masy dodaje się do stopionego asfaltu porcjami mączkę wapienną, a następnie dalsze składniki w kolejności rosnącego wymiaru uziarnienia (program egzamin ustny).

Warunki techniczne

Po dodaniu wszystkich składników ogrzewa się dalej zawartość kotła, mieszając ją stale aż do uzyskania masy zupełnie jednorodnej. Gotową masę przenosi się w kubłach lub taczkach na miejsce budowy, gdzie rozściela się ją za pomocą drewnianych gładzików.
Warunki techniczne dla asfaltów lanych, stosowanych w budownictwie podano w PN/B-06154 Posadzki z asfaltu lanego.
Powyższe dane odnoszą się do zawartości składników obliczonych w stosunku do całkowitej masy asfaltu lanego, tj. do kruszywa mineralnego łącznie z lepiszczem.

Składniki mineralne (kruszywo mineralne) powinny być dobrane według zasady największego zagęszczenia, tak aby:
- ciężar objętościowy mieszanki kruszyw mineralnych nie był niższy niż 2,1,
- zawartość próżni w mieszance kruszywa mineralnego wynosiła 16 do 22fl/n objętościowych,
- uziarnienie składników mineralnych było równomiernie stopniowane (opinie o programie).

Zawartość asfaltu w masie powinna być dostosowana do procentu zawartości próżni w kruszywie. Jeżeli zawartość próżni w masie mineralnej określono na p°/o, to zawartość asfaltu może się wahać w granicach od pfl/o do (p + 3)% objętościowo.
Jako lepiszcze asfaltowe stosuje się asfalty ponaftowe o penetracji 28-5-42 przy temperaturze 25°C lub ich mieszankę odpowiadającą penetracji 28-5-42 przy temperaturze 25°C. Do wykładzin w miejscach otwartych, zwłaszcza na tarasach i stropodachach, zaleca się stosowanie asfaltu drogowego D-35, odpowiadającego normie PN/C-96170 Produkty naftowe. Asfalty drogowe. Warunki techniczne., lub mieszanki odpowiadające penetracji 30-5-35 przy temperaturze 25°C (segregator aktów prawnych).

Mączka mineralna może być zarówno typu drobniejszego, jak i grubszego i odpowiadać warunkom technicznym dla wypełniaczy drogowych.
Piasek może być kopalny lub rzeczny bądź mieszany. Uziarnienie piasku powinno być równomiernie stopniowane i zawarte w granicach 0,1-2 mm. Zawartość składników pylastych oznaczonych zgodnie z normą PN/B-06711 Kruszywo mineralne. Piasek., nie może przekraczać 5°/o ciężarowo. Niedopuszczalne są składniki organiczne lub pęczniejące pod wpływem wody (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prefabrykaty zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prefabrykaty zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prefabrykaty zdjęcie nr 8 Prefabrykaty zdjęcie nr 9 Prefabrykaty zdjęcie nr 10
Prefabrykaty zdjęcie nr 11
Prefabrykaty zdjęcie nr 12 Prefabrykaty zdjęcie nr 13 Prefabrykaty zdjęcie nr 14
Prefabrykaty zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prefabrykaty zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prefabrykaty zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami