Blog

13.05.2022

Magazyny cementu

W artykule znajdziesz:

Magazyny cementu

W nowoczesnych wytwórniach wyrobów żelbetowych buduje się z reguły silosy. W Instytucie „Giprostrommasz” opracowano typowe projekty magazynów o łącznej pojemności silosów 400, 600, 1000, 1500, 2000, 3000, 6000 i 12 000 ton. Pojemność magazynu cementu wyznacza się z uwzględnieniem zdolności produkcyjnej wytwórni i przyjętego zapasu obliczeniowego. Zapas ustala się w zależności od odległości i warunków dostawy cementu do magazynu. Zazwyczaj normatywny zapas cementu w magazynie wytwórni wyrobów i konstrukcji powinien odpowiadać 7-10-dobowemu zapotrzebowaniu wytwórni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Magazyny cementu w wytwórniach o dużej wydajności, wyposażone w silosy, buduje się z reguły z jednego typu komór o kształcie cylindrycznym o średnicy od 5 do 10 m i pojemności od 100 do 1500 t każda. W zależności od liczby komór w magazynie i przyjętego systemu mechanizacji rozmieszcza się silosy w jednym lub dwóch rzędach. Liczbę silosów w magazynie ustala się z uwzględnieniem niezbędnej ich pojemności. Lokalizacja magazynu cementu w wytwórni wyrobów żelbetowych powinna zapewnić przyleganie do niego wewnętrznych dróg komunikacyjnych, niezbędny front wykonania robót wyładowczych, jak również dogodność przeprowadzania czynności przetokowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Silosy magazynu cementu mogą być stalowe lub żelbetowe. Silosy żelbetowe zdały egzamin w wytwórniach typu stałego. Są one długotrwałe, ognioodporne, wodoodporne i nie przepuszczają powietrza. Wykorzystanie monolitycznych silosów żelbetowych w budownictwie lub stosowanie prefabrykowanych elementów zapewnia niezbędne uprzemysłowienie przy wznoszeniu silosów. W inwentarzowych magazynach cementu (np. na poligonach czasowych) stosuje się silosy wykonywane z blachy stalowej. Konstrukcję silosów i wymiary ich poszczególnych elementów ustala się z uwzględnieniem gabarytów taboru stosowanego w przypadku ich przetranslokowania (uprawnienia budowlane).

Dno silosu

Dla zapewnienia normalnej pracy magazynu cementu, wyposażonego w silosy, należy przestrzegać, aby na wewnętrznej powierzchni silosu nie było pierścieniowych zgrubień, stwarzających dodatkowy opór przy przesuwaniu się cementu i sprzyjających powstawaniu zasklepień. Poza tym specjalne wymagania należy wysunąć co do dokładności wykonania i montażu poszczególnych elementów silosów prefabrykowanych, gdyż przez nieszczelne spawy i styki może do silosu przenikać wilgoć, wskutek czego tworzą się grudki podmokłego cementu, zakleszczające się w rynnach spustowych (program egzamin ustny).

Dno silosu ma kształt leja. Przy wyładunku cementu jedynie sposobem grawitacyjnym kąt nachylenia tworzących leja wyładowczego powinien wynosić 60-^65° do poziomu, aby uniknąć zbrylania się cementu w części stożkowej leja. Poza tym bierze się pod uwagę zainstalowanie we wnętrzu leja pierścieniowego przewodu z kilku otworami do dorywczego wypuszczania sprężonego powietrza do warstwy cementu i usuwania tworzących się zasklepień (opinie o programie).

Przy wyładunku cementu z uprzednim jego napowietrzaniem kąt nachylenia tworzących leja wyładowczego może być zmniejszony do 10 . la do poziomu. Przy tym sposobie wyładunku powietrze przechodzi przez porowate płytki, ułożone w specjalnych koszach w dnie silosu przepływa do dolnej warstwy cementu i spulchnia go. Cement nasycony przy tym powietrzem kapilarnym staje się sypki. Napowietrzane dno pozwala nie tylko zwiększyć pojemność użyteczną silosu, ale też polepszyć eksploatację magazynu (segregator aktów prawnych).

Główne wskaźniki techniczno-ekonomiczne zmechanizowanych przyszynowych magazynów cementu, najbardziej rozpowszechnionych w nowoczesnych wytwórniach produkujących wyroby i elementy. Na rysunku 14-5 pokazano typowy magazyn cementu o pojemności 2000 t z centralnym rozmieszczeniem urządzenia odbiorczego i wieży z przenośnikami pionowymi oraz jednoliniowym symetrycznym rozmieszczeniem po bokach wieży czterech silosów o pojemności po 500 t każdy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami