Blog

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 2
15.10.2020

Mała grubość ścian

W artykule znajdziesz:

Mała grubość ścian

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 3
Mała grubość ścian

Mała grubość ścian w stosunku do pozostałych wymiarów pozwala na stosowanie przy rozwiązywaniu zbiorników teorii płyt sprężystych.
Podejmuje się również próby obliczania zbiorników prostokątnych w oparciu o teorię plastyczności, lecz znajdują się one na razie jedynie w sferze rozważań teoretycznych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do obliczania zbiorników prostokątnych jednokomorowych stosuje się w praktyce metody przybliżone, oparte na teorii sprężystości (teoria płyt sprężystych). Stopień przybliżenia tych metod zależny jest od sposobu uwzględnienia warunków ciągłości wzdłuż krawędzi pionowych i poziomych zbiornika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W najprostszym ujęciu można ściany i dno rozpatrywać jako oddzielne płyty dwukierunkowo zginane, przyjmując swobodne podparcie lub całkowite zamocowanie odpowiednich krawędzi. Obciążenie hydrostatyczne skierowane jest prostopadle do powierzchni płyt. W tym przypadku ciągłość wzdłuż krawędzi nie jest uwzględniona w obliczeniach, a zagadnienie sprowadza się do obliczenia potrzebnych do wymiarowania momentów i ugięć płyt prostokątnych o różnych warunkach podparcia, pod działaniem obciążenia hydrostatycznego (uprawnienia budowlane).

Tablice, podające te wielkości dla obciążenia równomiernie rozłożonego, są od dawna opracowane, dla obciążenia hydrostatycznego zaś - sporządził je A. S. Kałmanok. Wielkości momentów i ugięć dla płyt podpartych wzdłuż czterech krawędzi, podają momenty i ugięcia płyt podpartych tylko wzdłuż trzech krawędzi, dotyczą obciążenia równomiernie rozłożonego. Sposób stosowania tablic wynika z rysunków i oznaczeń umieszczonych na każdej z nich.

Założenie całkowitego zamocowania wzdłuż krawędzi zbiornika jest uzasadnione tylko w przypadku rzutu kwadratowego komory pojedynczej lub przy innych warunkach konstrukcyjnych odpowiadających temu założeniu. W przypadku natomiast sprężystego utwierdzenia krawędzi, jak w zbiornikach o rzucie prostokątnym, zagadnienie jest znacznie trudniejsze. W praktyce stosujemy wówczas metody przybliżone, wynikające z kombinacji ujęcia zbiornika jako układu ramowego i przestrzennego (program egzamin ustny).

Warunki brzegowe krawędzi poziomych

S. Gawroński, opierając się na wzorach S. Timoshenki dla płyt prostokątnych dwukierunkowo zginanych pod obciążeniem hydrostatycznym, obliczył metodą kolejnych przybliżeń momenty przęsłowe i narożne, uwzględniając w ten sposób zamocowanie sprężyste wzdłuż krawędzi pionowych zbiornika; do obliczania sił rozciągających ściany opracował również wykresy i tablice.
Warunki brzegowe krawędzi poziomych zostały tu przyjęte dla dwóch wariantów sposobu podparcia górna i dolna krawędź - swobodnie podparte,
krawędź górna - nie podparta, krawędź dolna - swobodnie podparta (opinie o programie). Przytoczona metoda jest metodą przybliżoną, ponieważ wyrównanie momentów następuje tylko w niektórych przekrojach, a wykres momentów jak i wykres różnicy momentów w płaszczyznach poziomych dwóch sąsiednich ścian wzdłuż krawędzi pionowych nie przebiega liniowo. Ponadto w tej metodzie nie można uwzględnić sprężystego utwierdzenia poziomych krawędzi zbiornika. Przybliżenie to jest jednak wystarczająco dokładne dla praktyki.

Współczynniki do wyznaczania momentów w ścianach dla sposobu podparcia wg wariantu również współczynniki do obliczenia momentów dla sposobu podparcia wg wariantu 2). Współczynniki do obliczania sił poprzecznych odpowiednio dla wariantu (segregator aktów prawnych).
Momenty oblicza się mnożąc współczynnik ti z tablic przez parcie maksymalne p i kwadrat wysokości zbiornika hi 2, tj. M = r\ph2.
Siłę poprzeczną jednostkową oblicza się wg wzoru Q = | ph, sumaryczną siłę poprzeczną wg wzoru 2 Q = | pha.
Wartości współczynników | podano dla różnych stosunków boków a/h.

A. Mitzel w pracy podał metodę obliczania zbiorników jednoko- morowych, opartą na teorii sprężystości. Wychodząc z ogólnego równania różniczkowego powierzchni ugięcia płyty, którego rozwiązanie zostało uzyskane dzięki przedstawieniu obciążenia hydrostatycznego w postaci szeregów, zagadnienie przestrzenne zbiornika sprowadzono do obliczania ścian jako płyt. Na podstawie otrzymanych wyników sporządzono wykresy służące bezpośrednio do wyznaczania momentów (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 8 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 9 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 10
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 11
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 12 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 13 Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 14
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Solidny fundament podstawą każdego domu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami