Malowanie

Malowanie

Malowanie ma na celu:
a) nadanie estetycznego wyglądu,
b) utrzymanie czystości,
c) zabezpieczenie materiału przed zniszczeniem.

Malowanie może być: wapienne, klejowe, krzemianowe, olejne, poza tym stosuje się lakierowanie i fluatowanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Malowanie wapienne jest najtańsze i stosuje się je:
d) na tynkach cementowych i tynkach wilgotnych,
e) na tynkach zewnętrznych budynków wiejskich,
f) na drewnianych obiektach podrzędnych lub prowizorycznych.

Malowanie klejowe wykonywane jest wyłącznie wewnątrz pomieszczeń i to nie narażonych na wilgoć (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Pod względem intensywności kolorów rozróżniamy malowanie: jasne, półpełne i pełne.
Malowanie pełne polega na tym, że kolory są bardzo intensywne. Barwników malarskich (pełnych) wychodzi trzy razy więcej niż przy malowaniu w kolorach jasnych.
Malowanie krzemianowe stosuje się na tynkach (z wyjątkiem gipsowych), kamieniach, drewnie i szkle (uprawnienia budowlane).

Farby krzemianowe stosuje się na ścianach narażonych na działanie wilgoci, a więc poza malowaniem ścian zewnętrznych budynku przy malowaniu pomieszczeń: łaźni, pralni itd. Malowanie olejne stosuje się na tynkach wewnętrznych i zewnętrznych, na drewnie i żelazie. Farby olejne największe zastosowanie mają przy malowaniu stolarki budowlanej oraz podłóg z drewna miękkiego.
Lakierowanie stosuje się wówczas, gdy chodzi o luksusowe wykończenie wnętrza pomieszczeń. Lakiery bezbarwne (lazurujące) nie przesłaniają słojów drewna ani rysunku powierzchni lakierowanej.
Fluatowanie ma na celu przygotowanie tynków wilgotnych lub cementowych pod malowanie klejowe lub olejne (program egzamin ustny).

Wyroby ślusarsko-malarskie

Elementy te są wykonywane poza terenem budowy w warsztatach ślusarsko-kowalskich i montowane na budowie. Wśród tej kategorii elementów najczęściej spotykane w budownictwie mieszkaniowym są: balustrady lub poręcze schodowe, balustrady balkonowe i tarasowe, okna, drzwi, kraty okienne, ogrodzenia na zewnątrz budynku oraz inne drobniejsze wyroby (opinie o programie).
Balustrady i poręcze schodowe.

Elementy te są wykonywane z kształtowników ze stali handlowej o różnych przekrojach, jak: okrągłe, kwadratowe, płaskie, poręczowe oraz z rur stalowych itp. (wg opracowanych rysunków z uwzględnieniem odcinków biegów schodowych). Osadzenie poszczególnych odcinków balustrady w biegach klatki schodowej, łączenie odcinków w ciągłą całość konstrukcyjną z jednoczesnym wyrabianiem skrętów — wykonywane jest na miejscu w klatce schodowej (segregator aktów prawnych).
Zasadnicze pręty, tj. słupki balustrady, osadzane są w wierzchu lub w bokach biegów, oraz utwierdzane przez zalanie gniazd ołowiem, siarką lub mocną zaprawą cementową.

Całość wykonywana jest według projektu. Niekiedy nad biegami schodowymi, przy ścianie klatki schodowej wykonywana jest tylko sama poręcz zamocowana na wąsy w ścianie. Poręcze te wykonane są przeważnie z rur stalowych o różnych średnicach lub z żelaza płaskiego dla późniejszego osadzenia uchwytów drewnianych. Balustrady balkonów i tarasów (promocja 3 w 1). Stosowane przekroje stalowe oraz sposób wykonania jak przy balustradach schodowych, z tą tylko różnicą, że balustrady balkonowe normalnego typu, zmontowane w całości, osadza się w płycie balkonowej.

Utwierdzanie słupków balustrady w płycie oraz prętów poziomych, prostopadłych do lica ściany, w ścianie wykonuje się przy użyciu mocnej zaprawy cementowej. Drobne wyroby ślusarsko-kowalskie.

Poza wyżej wyszczególnionymi wyrobami stosuje się w budownictwie wiele drobnych wyrobów ślusarsko-kowalskich, jak podokienniki z blachy stalowej, zasłony grzejnikowe, kraty wentylacyjne itd. Inne jeszcze wyroby ślusarsko-kowalskie lub odlewnicze, mające zastosowanie w budynkach mieszkalnych, omówione są w dziale robót sanitarnych i elektrycznych.

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Wartość nieruchomości

Wartość nieruchomości, zwana także wartością rynkową, to znana cena, za którą dana własność może być sprzedawana lub wynajęta na otwartym…

Utylizacja odpadów

Utylizacja odpadów to proces usuwania lub utylizacja odpadów w sposób, który minimalizuje ich wpływ na środowisko i zdrowie publiczne. Proces…

Roboty rozbiórkowe

Roboty rozbiórkowe do specjalistycznych maszyn i roboty przeznaczone do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków, infrastruktury, obiektów przemysłowych i innych…

Jadalnia w miejscu pracy

Jadalnia w miejscu pracy do miejsca, gdzie pracownicy mogą spożywać posiłki, odpoczywać i relaksować się podczas przerw obiadowych lub innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami