Blog

Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 2
20.09.2022

Marka cementu

W artykule znajdziesz:

Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 3
Marka cementu

Cementy portlandzkie można podzielić na zwykłe, szybkotwardniejące, super oraz białe. Rodzaj cementu określa marka oraz odmienne właściwości, które mają cementy zależnie od składu mineralogicznego, dodatków i stopnia rozdrobnienia. Marka cementu jest obecnie pojęciem umownym, w związku ze zmianą sposobu oznaczania wytrzymałości cementu. Przed tą zmianą liczba wyrażająca markę cementu była równoznaczna z wytrzymałością na ściskanie normalnej zaprawy po 28 dniach dojrzewania. Obecnie można przyjąć, że cement jest danej marki i rodzaju, jeśli spełnia wymagane cechy fizyczne, chemiczne i wytrzymałościowe (program uprawnienia budowlane na komputer).

Normalna zaprawa ze zwykłych cementów portlandzkich po 3 dniach twardnienia uzyskuje ok. 40% wytrzymałości na ściskanie w stosunku do wytrzymałości po 28 dniach. Cementy szybkotwardniejące po 3 dniach uzyskują do 70% wytrzymałości po 28 dniach twardnienia. Ponieważ są one wyższej marki, a zatem po 3-S-7 dniach twardnienia otrzymuje się wytrzymałość równorzędną jak dla normalnego cementu portlandzkiego 350 po 28 dniach. Najistotniejszą cechą cementów szybkotwardniejących jest wysoka wytrzymałość betonów w pierwszych dniach dojrzewania. Jednocześnie charakteryzują się one wysokim ciepłem hydratacji, do 420 J/g (100 cal/g) po 3 dniach i znacznie większym skurczem niż cementy portlandzkie niższych marek (do 50% większy skurcz) [10] (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cement biały charakteryzuje się białą barwą, którą uzyskuje się przez ograniczenie zawartości żelazoglinianiu trójwapniowego (C4AF) i odpowiedni sposób produkcji. Rozróżnia się trzy stopnie białości tego cementu. Najbardziej biały jest cement odmiany I (białość nie mniejsza niż 80%), odmiana II ma białość 75%, a III - 68% (uprawnienia budowlane).

Agresja siarczanowa

Cement ten produkuje się z zasadowego, granulowanego żużla wielkopiecowego, zmieszanego z klinkierem cementu portlandzkiego i dodatkiem gipsu. Mieszanina tych składników w odpowiedniej proporcji zostaje zmielona do stopnia miałkości podobnego jak dla cementów portlandzkich. Zależnie od wymaganej marki cementu i jakości granulowanego żużla wielkopiecowego jego zawartość w cemencie hutniczym wynosi 30-^80%. Skład tego żużla jest bardzo zbliżony do składu klinkieru cementowego (program egzamin ustny).

Cement hutniczy jest spoiwem hydraulicznym i ma podobne właściwości jak cement portlandzki, choć wykazuje znacznie wolniejszy przyrost wytrzymałości. Cement ten jest niskokaloryczny, a ilość wydzielanego ciepła wynosi ok. 60% ilości ciepła wydzielanego w czasie hydratacji cementu portlandzkiego. Ta właściwość jest korzystna przy betonowaniu budowli masywnych, lecz niekorzystna przy betonowaniu w okresie zimowym. Ze względu na mniejszą zawartość związków wapnia cement ten jest nieco odporniejszy na umiarkowane działanie agresywnych środowisk, np. agresywnej wody gruntowej, szczególnie o agresji siarczanowej (opinie o programie).

Zasadnicza różnica między tym cementem a portlandzkim i hutniczym polega na mniejszej zawartości związków wapnia i zupełnym braku wolnego wapna i glinianu trójwapniowego po hydratacji cementu. Podstawowe różnice w składzie tego cementu wynikają z surowców zastosowanych do produkcji. Cement ten wykonuje się z wapienia i boksytu (tj. skały osadowej o dużej zawartości tlenku glinu) lub żużla piecowego wysokoglinowego (segregator aktów prawnych).

Cement glinowy wydziela znaczne ilości ciepła w czasie hydratacji, a temperatura wiążącego tworzywa równa 40°C powoduje obniżenie końcowej wytrzymałości. Jest to cement szybkotwardniejący o marce ponad 500 i na ogół przyjmuje się, że osiąga pełną wytrzymałość po 3 dniach twardnienia. W związku z brakiem wolnego wapnia i glinianu trójwapniowego betony wykonane z cementu glinowego są bardzo odporne na agresywne środowiska i kwaśne), szczególnie na działanie wody morskiej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 8 Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 9 Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 10
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 11
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 12 Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 13 Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 14
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Stwarzanie dodatkowych możliwości zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami