Blog

15.05.2021

Masa asfaltu lanego

W artykule znajdziesz:

Masa asfaltu lanego

Masa asfaltu lanego

Masa asfaltu lanego ze względu na dużą zawartość mączki i asfaltu posiada konsystencję płynną. Masa z asfaltu lanego, ułożona w postaci warstwy lub płyty, po ostygnięciu nie wymaga wałowania (program uprawnienia budowlane na komputer).
Asfaltobetony i smołobetony są to masy składające się z grysu granulowanego, piasku i wypełniacza; jako lepiszcze służy asfalt lub smoła.
Masy o uziarnieniu powyżej 15 mm noszą nazwę betonów bitumicznych gruboziarnistych, do 15 mm - średnioziarnistych oraz do 5 mm - drobnoziarnistych.

Masy bitumiczno-betonowe stosowane są głównie do budowy nawierzchni drogowych i podłóg w halach fabrycznych oraz prefabrykatów w postaci bloków i płyt (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Technologia produkcji i układania mas bitumiczno-betonowych obejmuje:
a. Dobór mieszanki mineralnej złożonej z poszczególnych frakcji grysów, piasku oraz mączki mineralnej-.
b. Przygotowanie lepiszcza asfaltowego lub smołowego.
c. Otoczenie mieszanki mineralnej lepiszczem na gorąco lub na zimno w zależności od rodzaju i przeznaczenia masy (uprawnienia budowlane).
d. Przewiezienie masy bitumicznej na miejsce użycia, rozłożenie i zagęszczenie przez ubijanie lub za wałowanie. Ze względu na sposób przygotowania masy, tj. jej otoczenia ziaren bitumem, rozróżniamy masy asfaltobetonowe otaczane na gorąco lub na zimno.

Przy systemie produkcji na gorąco mieszankę mineralną otacza się asfaltem lub smołą w specjalnych mieszarkach.
Lepiszcze zostaje podgrzane uprzednio do temperatury zapewniającej mu zupełną płynność (temperatura IGO-170°C dla asfaltu, a 80-110°C dla smoły). Przy produkcji na zimno mieszankę mineralną otacza się asfaltami lub smołami upłynnionymi względnie emulsjami umożliwiającymi mieszanie bez podgrzewania (program egzamin ustny).
Masa w ten sposób produkowana jest układana i zagęszczana w stanie zimnym, podczas gdy masy produkowane przy wymieszaniu podgrzanej mieszanki mineralnej z gorącym asfaltem lub smołą, jako tzw. masy gorące, układane i zagęszczane są w stanie gorącym.

Produkcja płyt i bloków

Możliwe jest ponadto przygotowanie mas bitumicznych na gorąco i stosowanie w stanie zimnym po przestudzeniu. Szczególnie dotyczy to mas smołowych (opinie o programie).
Płyty, bloki i wyroby specjalne asfaltowe lub smołowe. Przygotowuje się je z odpowiednio dobranych mas bitumiczno-betonowych. Najprostszą odmianą tego typu są płyty i płytki prasowane ze sproszkowanych wapieni bitumicznych. Obecnie stosuje się częściej masy bitumiczno-betonowe zestawione na gorąco.

Masami tego rodzaju wypełnia się formy żelazne o odpowiednim kształcie i przez prasowanie pod ciśnieniem 250-300 kG/cm2 formuje się płyty lub bloki, które po wyjęciu nadają się do bezpośredniego użycia.
Szczególniejsze znaczenie uzyskały prefabrykaty produkowane z masy asfaltowej typu asfaltu lanego.
Produkcja płyt i bloków bardzo jest uproszczona, gdyż masa asfaltu lanego po wlaniu do form zastyga i nie wymaga zagęszczenia przez prasowanie (segregator aktów prawnych).
W warunkach polskich prefabrykaty asfaltowe znajdują zastosowanie w budownictwie ulic miejskich na przystankach autobusowych (np. MDM - Warszawa) jako nawierzchnie na mostach oraz okładziny przy szynach tramwajowych zamiast bloków z kamieni (Marszałkowska - Warszawa). Wymiary płyt asfaltowych 20x20x6 cm, płyt mostowych - 20x20x3 cm, bloków - 20x20x20 cm i 16x12x12 cm.

W Rosji produkowane są kolorowe płytki asfaltowe do podłóg opracowane przez Ukraiński Naukowo-badawczy Instytut Budowlany. Produkuje się płytki trzech rodzajów: ciemne przy użyciu asfaltu jako lepiszcza, kolorowe przy użyciu żywic kumaronowych (produkt powęglowy), jasne przy użyciu żywic polichlorowinylowych (promocja 3 w 1).
Masę zestawia się z kruszywa, wypełniacza, barwnika oraz lepiszcza.

Płytki czarne np. składają się z 25% lepiszcza, zawierającego prócz asfaltu dodatek kalafonii oraz żywic kumaronowych, w skład kruszywa zaś wchodzi azbest (ok. 80% całości kruszywa), mączka drzewna i mączka mineralna. Jak widać skład kruszywa, jest drobnoziarnisty, poza tym zwarty ze względu na zawartość azbestu. W skład płytek jasnych i kolorowych jako lepiszcze wchodzą żywica kumaronowa i gliptalowa, oleje roślinne oraz żywice polichlorowinylowe jako plastyfikator.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami