Blog

27.07.2022

Trafność prognoz pogody

W artykule znajdziesz:

Trafność prognoz pogody

Ostatnie badania pozwoliły stwierdzić jeszcze jeden ważny fakt. Względne ogrzanie oceanów i wahania ciśnienia są odczuwane również w równikowych rejonach Atlantyku i Oceanu Indyjskiego (program uprawnienia budowlane na komputer). Oddziaływanie El Nino rozciąga się więc na inne części świata. Straszliwa susza w południowej Afryce w roku 1982 oraz spotęgowanie suszy w krajach Sa- helu i w Etiopii w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych naszego stulecia to również skutki El Nino, Aczkolwiek rozumiemy dziś z grubsza mechanizmy takich wydarzeń, to jednak przyczyny powstawania El Nino nadal okrywa mgła tajemnicy. Gdybyśmy zdołali lepiej zrozumieć te procesy, potrafilibyśmy znacznie poprawić trafność prognoz pogody na miesiące lub nawet całe pory roku naprzód. Moglibyśmy wówczas skuteczniej przeciwdziałać najbardziej niszczycielskim konsekwencjom ich nadejścia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Około roku 150 p. n. e. Rzymianie skolonizowali Afrykę Północną, Rejon ten stał się spichlerzem Imperium, produkując w czasach Juliusza Cezara około 500 000 ton zboża rocznie. Kwitło tu ponad 600 miast, lecz w ciągu stuleci zostały one pochłonięte przez przesuwające się na północ piaski Sahary. Ich ruiny są zacierającym się wspomnieniem nierównej walki z ogarniającą te rejony, niezupełnie - jak dotąd - wyjaśnioną, ekspansją jałowych piasków (uprawnienia budowlane).

Prądy powietrzne

Przekształcanie się całych rejonów w pustynie postępuje ostatnio z alarmującą szybkością. W trakcie tego procesu olbrzymie połacie ziem rolniczych na całym święcie przekształcają się w bezużyteczne, jałowe ugory z niewielką ilością lub zupełnie bez wody, gleby i roślinności. W latach od 1882 do 1952 udział powierzchni Ziemi sklasyfikowanej jako pustynia wzrósł z 9,4 do 23,3% (program egzamin ustny). Według raportu Programu Ochrony Środowiska Narodów Zjednoczonych (United Nations Environment Program) z roku 1984 „zagrożone jest 35% powierzchni lądów na Ziemi… co roku 21 milionów hektarów ulega degradacji i staje się bezużyteczne lub niemal bezużyteczne. " Dlaczego tak wielkie obszary są zagrożone pustynnieniem? Czy dzieje się tak z powodu zmian klimatycznych na całym świecie spowodowanych ogrzaniem atmosfery Ziemi, czy też jest to może konsekwencja ludzkiej nieudolności w traktowaniu środowiska?

Kluczowym czynnikiem determinującym istnienie pustyni jest deszcz. Obszar, który otrzymuje mniej niż 100 milimetrów opadów rocznie, uważa się za prawdziwą pustynię. Wartość niższa od 250 milimetrów oznacza obszar jałowy, niższa od 500 milimetrów - obszar półjałowy, zwykle step. Opady deszczu są skutkiem globalnej cyrkulacji prądów powietrznych czy wiatrów, które z kolei „odczuwają" oddziaływanie (opinie o programie).

Prądy powietrzne płyną na północ i południe ku chłodniejszym szerokościom i w końcu opadają około 1500 kilometrów od równika, w rejonie Zwrotnika Raka na półkuli północnej i Zwrotnika Koziorożca na półkuli południowej. Do tego czasu powietrze traci większość swej wilgoci i dlatego deszcze nie spadają na ciepłe tereny tego rejonu. Ponadto płynące nad lądem ku równikowi powietrze chciwie wchłania wszelkie resztki wilgoci. Dlatego właśnie pustynie zgrupowane są wokół zwrotników (segregator aktów prawnych).

Kiedy opady deszczu nad i tak już suchymi obszarami zmniejszają się w okresie wielu lat, następuje susza. Podczas ostatniego zlodowacenia, 20000-10000 lat temu, wielka czapa lodowa przesuwała się tam i z powrotem przez północną Europę, przynosząc na zmianę okresy regularnych opadów deszczu i pustynnienia na wzór Sahary. W czasie obecnego interglacjału lody wycofały się. Wraz z nimi na północ przesunęła się strefa deszczów, czyniąc Saharę jeszcze bardziej suchą (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami