Blog
Masa betonowa
W artykule znajdziesz:
Masa betonowa
Masę betonową należy układać w deskowaniu równymi warstwami po 20-30 cm. Betonów jamistych nie należy silnie zagęszczać. Wystarczy zastosować zagęszczenie za pomocą prętów (sztychowanie) lub lekkich ubijaków drewnianych. W okresie pielęgnowania betonu jamistego należy używać większej ilość wody niż przy polewaniu betonu zwykłego lub lekkiego betonu zwięzłego, ze względu na znaczne jej wsiąkanie wskutek porowatej powierzchni zabetonowanych elementów.
Nie należy polewać świeżego betonu ostrym strumieniem wody, gdyż można spowodować wypłukanie zaczynu cementowego. Strumień powinien być rozpraszany, co osiąga się przez polewanie z odległości 2-3 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Świeżo ułożoną masę betonową należy chronić przed wysychaniem i deszczem, nakrywając powierzchnie poziome po zabetonowaniu matami, deskami, papą itp.
W porównaniu z betonami zwykłymi lub lekkimi zwięzłymi betony jamiste, mające gąbczastą powierzchnię, wykazują niewielką przyczepność do deskowania. Beton jamisty po stwardnieniu
łatwo oddziela się od deskowania, co upraszcza roboty i pozwala na wielokrotne użycie deskowania (przeciętnie 20H-30 razy) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W celu uniknięcia powstawania rys wskutek skurczu i zmian temperatury w ścianach monolitycznych z betonu jamistego należy stosować szczeliny dylatacyjne, rozmieszczając je w odległości nie większej niż 15 m. Większe odległości dylatacji można stosować układając w ścianach zbrojenie. Szczeliny dylatacyjne powinny przebiegać w ścianach aż do wierzchu fundamentu.
Pod otworami układa się zwykle zbrojenie w postaci wieńca, obiegającego cały budynek wzdłuż jego obwodu. Zbrojenie składa się zwykle z 2 lub 3 prętów, o średnicy 8 lub 10 mm, albo z 4 prętów o średnicy 6 mm. Wkładki stalowe należy zabezpieczyć przed korozją, powlekając je zaczynem cementowym (uprawnienia budowlane).
Cokoły budynków
Cokoły budynków można wykonywać z betonu jamistego przy zachowaniu następujących warunków:
- marka betonu powinna wynosić co najmniej 35,
- beton jamisty należy układać powyżej izolacji przeciwwilgociowej.
Ościeża okienne lub drzwiowe wykonuje się z węgarkami lub bez węgarków (program egzamin ustny).
Szczegóły oparcia końców belek drewnianych i żelbetowych oraz płyty żelbetowej. Ze względu na niewielką wytrzymałość betonu jamistego na miejscowy docisk należy stosować podkładki stalowe lub poduszki betonowe, w celu rozłożenia ciśnienia na większą powierzchnię.
W ścianach z betonu jamistego mogą znajdować się przewody wentylacyjne, natomiast umieszczenie kanałów dymowych jest niedopuszczalne. Odcinki muru z przewodami dymowymi wykonuje się z cegieł lub ze specjalnych bloków wykonanych z betonu odpornego na działanie wyższych temperatur.
Gzymsy można wykonywać z betonu jamistego, jeżeli wysokość i wysięg gzymsu nie przekracza 25 cm (opinie o programie).
Gzymsy o większym wysięgu wykonuje się z drewna. Maksymalny wysięg gzymsu powinien być nie większy niż 50 cm.
Zbrojenie w nadprożach lub pod otworami okiennymi należy w narożnikach ścian łączyć.
Aby uniknąć przemarzania ścian w narożnikach, należy pogrubiać narożniki przez dodanie skosów.
Pozostawianie bruzd na przewody instalacyjne oraz wnęk (np. podokiennych) w murach o grubości mniejszej niż 35 cm jest niedopuszczalne (segregator aktów prawnych).
Ostatnio ściany monolityczne z betonu jamistego zaczęto stosować we Francji (11 kondygnacjowe budynki mieszkalne przy użyciu jako kruszywa pumeksu hutniczego).
Beton jamisty może być stosowany do wyrobu ściennych elementów wielkowymiarowych, zwłaszcza przy poprzecznym układzie ścian nośnych. Przy takim bowiem układzie konstrukcyjnym ściany przenoszą siły osiowe, obciążenie zaś przypadające na 1 m ściany - ze względu na niewielki ich rozstaw - jest mniejsze niż przy zastosowaniu podłużnego układu konstrukcyjnego (promocja 3 w 1).
Przytaczamy przykład budowy bloków mieszkalnych z elementów ściennych z jamistego betonu ceglanego (gruzobetonu) w Dreźnie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32