Blog

17.10.2022

Rozbicie wszystkich części budowli

W artykule znajdziesz:

Rozbicie wszystkich części budowli

W ścianach grubszych dodatkowy np. moduł grubości dodaje się po jednej lub drugiej stronie „rdzenia” czteromodułowego co pokazano w zastosowaniu do ścian zewnętrznych, gdzie pozostawiono dwumodułowe minimum szerokościowe od wewnątrz budynku, pogrubiając ścianę ze względów termicznych na zewnątrz (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na przedstawionych podkładowych siatkach modularnych przeprowadzono rozbicie wszystkich części budowli z zachowaniem zasad stosowania modułów podstawowego i osiowego. (W zwykłym projektowaniu siatek tych na rysunkach nie uwidacznia się; siatka pozostaje na podkładzie, przy czym korzystne jest jedynie pokazać ślad siatki w postaci podziałek modularnych, obiegających rysunek, o czym będzie mowa poniżej) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przedstawione na omawianym zwymiarowanie nastąpiło przez wpisanie liczb, wyrażających charakterystyczną dla danej części budowli ilość pól siatek modularnych. Punkty przecięć linii wymiarowych oznaczono na liniach siatki, które, jak wiadomo, przesunięte są o grubość połowy spoiny w stosunku do linii ograniczającej przekrój części budowli; przesunięcie to, widoczne w dużych skalach (m. in. na omawianym rysunku), zanika zupełnie już przy stosowaniu skali 1 : 50. Obecnie podkreślimy szereg dalszych nowych okoliczności, występujących, powołując się na odpowiednie wskaźniki literowe wg legendy (uprawnienia budowlane).

Przy stosowaniu konstrukcji nie operujących większymi prefabrykatami stosowanie symetrycznego położenia osi otworów do linii modularnych MO wg l i m nie jest konieczne. Użyte kilkakrotnie na rysunku oznaczenie n zastępuje liczbę całkowitą, określającą wymiar modularny nie mieszczący się na rysunku.

Poza elementami mającymi modularne wymiary, a zaznaczonymi grubymi liniami na rys. 64a pokazano również zastępcze położenia ścian z cegły jako zakreskowane, przy czym rzeczywiste grubości z wymiarowano w centymetrach (program egzamin ustny).

Wymiary elementów

Wszystkie omówione powyżej okoliczności, oznaczone tymi samymi wskaźnikami i tą samą legendą jednakże w zastosowaniu do przypadku użycia modułu podstawowego M = 12,5 cm; MO = 62,5 cm; oraz cegły oktametrycznej 24 X 11,5 X X 7,1 cm (opinie o programie). Przedstawione na rysunku tym siatki M X M oraz MO X MO są przesunięte względem siebie o wielkości V* M, ponieważ grubość podstawowej ściany konstrukcyjnej wynosi 3M czyli 36,5 cm. Tak więc oś modularna ściany pokrywająca się z linią siatki MO X MO leży w środku pomiędzy liniami siatki M X M; pozwala to na pozostawienie po obydwu stronach osi pasów przekroju ściany o wystarczającej konstrukcyjnie szerokości, podobnie jak to miało miejsce w poprzednio omawianym przypadku.

Zastosowany tu M -12,5 cm postuluje użycie cegły o wymiarach 24 X 11,5, zapewniając pełną koordynację wymiarów również ceglanych części budynku, bez założeń zastępczych i kompromisów. Ponadto uzyskuje się właściwą wielkość i modularne rozstawienie kanałów dymowych i wentylacyjnych (gruba ściana w prawej dolnej części rysunku). Wszystkie wymiary elementów i części budowli wyrażone są w całkowitych ilościach M; wszystkie natomiast wymiary, wiążące punkty leżące na siatce M X M z siatką MO X MO, wyrażone są w nieparzystych ilościach M/2 czyli są równe Va M, U/aM, 2V2 M …, co świadczy o wzajemnym przesunięciu obydwu siatek modularnych (segregator aktów prawnych).

Z kolei wypada rozpatrzyć okoliczności praktyczne, jakie występują przy wymiarowaniu ścian działowych. Pod wskaźnikami i oraz k zilustrowano alternatywne położenia cienkich ścian działowych (o grubości rzędu 6 cm), przy których dopuszcza się sytuowanie ich osi bądź na liniach siatki modularnej, bądź też w środku odległości pomiędzy tymi liniami. Wybór jednej z tych alternatyw zależny jest od konstrukcji prefabrykowanych ścianek, a w szczególności od przyjętego rozmieszczenia ich punktów złączy z konstrukcją stropów. W konstrukcji tradycyjnej, ceglanej, gdy ścianki te mogą występować jednocześnie ze ściankami na V2 cegły, przyjętymi zastępczo, jako mającymi grubość M i tym samym sytuowanymi jednoznacznie, wg wskaźnika h, przyjęcie jednej z dwóch alternatyw jest wynikiem wyłącznie wygody projektowania. Cały problem przedstawiono w skali roboczego rysunku (segregator aktów prawnych).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami