Blog

24.02.2021

Masa betonowa o konsystencji wilgotnej

W artykule znajdziesz:

Masa betonowa o konsystencji wilgotnej

Masa betonowa o konsystencji wilgotnej

Masa betonowa o konsystencji wilgotnej, z jaką ma się do czynienia przy wykonywaniu nawierzchni betonowej, nie wykazuje objawów rozwarstwiania się przy odległości transportu 5-8 km, na co zazwyczaj w warunkach budowy zużywa się około 15-20 minut (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ze względu na to, że z czasu dysponowanych 2 godzin, licząc od momentu sporządzenia masy betonowej do jej ułożenia, zagęszczenia i wykończenia, na transport w temperaturze otoczenia poniżej 25°C można przeznaczyć do 30 minut, a poniżej 15°C nawet do jednej godziny, można przyjmować, że odległość transportu powinna mieścić się w granicach 5-8 km, w okresie zaś wiosny i jesieni przy dobrych drogach dojazdowych może być podwyższona do 10 km. Dokładny opis wytwórni mas betonowych podano w VI tomie Budownictwa betonowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Układarki masy betonowej. Dla dokładnego i równomiernego ułożenia masy betonowej na gotowej warstwie nośnej lub na zagęszczonej warstwie dolnej są używane maszyny, zwane układarkami masy betonowej.

Na cały cykl produkcyjny układarek masy betonowej składa się:
- przyjęcie masy betonowej wprost z betoniarki lub ze środka transportowego,
- ułożenie przyjętej masy na przygotowanym podłożu warstwą o określonej grubości i nadanie ułożonej masie betonowej kształtu ściśle zgodnego z zaprojektowanym przekrojem podłużnym i poprzecznym (przy uwzględnieniu jej komprymacji) (uprawnienia budowlane).

Układarki z wózkiem rozdzielczym. Przystosowane są one do odbioru masy betonowej bezpośrednio z betoniarki torowej, z wózków kolejki roboczej oraz z samochodów z możliwością załadunku z pobocza (z boku), jak i z jezdni od czoła postępu robót.

Układarka marki Dingier pokazana składa się z ramy podstawowej wraz z pomostem, spoczywającej na czterech kołach, dzięki którym może poruszać się pomiędzy miejscem poboru masy betonowej a miejscem jej układania po prowadnicach nawierzchni (program egzamin ustny). Na ramie tej znajduje się tor, po którym przejeżdża w czasie pracy wózek rozdzielczy (pojemnik masy betonowej). Wózek posiada możliwość pionowej regulacji, dzięki czemu można w granicach grubości nawierzchni regulować grubość układanej masy betonowej.
Dla umożliwienia rozścielania masy betonowej w dowolnym miejscu jezdni pojemnik posiada ruchome dno z zamknięciem segmentowym.

Układarki kielniowe

W związku z rozwojem transportu samochodowego przy dostawach masy betonowej konstrukcja układarek ulega zmianie w kierunku znacznego powiększenia wymiarów wózka, tak aby mógł on pomieścić pojemność dowożonej masy betonowej oraz umożliwić przeładunek masy ze skrzyni samochodu do wózka drogą wywrotu na boki lub do tyłu.
Pierwszą tego rodzaju układarkę firmy A.B.G (opinie o programie).

Związek Radziecki z uwagi na transport masy betonowej wyłącznie samochodami produkuje seryjnie tego typu układarki dla szerokości budowanej nawierzchni 3,5, 5,0 i 7,0 m. Układarka radziecka typu D-375 o załadunku masy betonowej z boku (od strony poboczy). Charakterystyka techniczna układarek z wózkiem rozdzielczym.
Stosowanie układarek z wózkiem rozdzielczym przy użyciu betoniarek drogowych powoduje obniżenie ich wydajności z uwagi na konieczność niejednokrotnego oczekiwania z rozładunkiem betniarki do momentu ułożenia przez układarkę poprzednio przyjętej masy oraz dojazdu jej do betoniarki (segregator aktów prawnych).

W związku z tym coraz powszechniej spotyka się w użyciu układarki rozścielające nagromadzoną masę betonową za pomocą kielni ruchomej.
Samodzielną układarkę z kielnią ruchomą produkcji firmy Vogele. Układarka składa się z dwóch wózków dwukołowych połączonych pomostem, na którym po specjalnej prowadnicy rurowej przesuwa się wózek z pionową osią, do końca której zamocowana jest kielnia (promocja 3 w 1).

Dzięki odpowiedniej konstrukcji pomostu istnieje łatwość regulacji szerokości układarki. W czasie pracy kielnia dokonuje obrotu o 180° dookoła wspomnianej osi pionowej, co przy jednoczesnym przesuwie poprzecznym wózka i podłużnym układarki daje bardzo szybkie i dokładne układanie masy.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami