Blog

09.11.2022

Masowe roboty budowlane

W artykule znajdziesz:

Masowe roboty budowlane

W tym przypadku podstawą do obliczeń jest wydajność określana w jednostkach naturalnych, jak np. ilość wykonanych m3 murów, robót montażowych itp. na 1 robotnika. Metoda ta znajduje specjalne zastosowanie do ustalania wydajności przy wykonywaniu jednolitych masowych robót budowlanych (roboty murarskie, montażowe, betonowe oraz w zakładach produkcji pomocniczej) (program uprawnienia budowlane na komputer). Pozwala ona na porównywanie wydajności pracy przy najbardziej różnorodnych procesach budowlanych (asortymentach wykonywanych robót). Dużą wartość dla analizy pracy budowy mają wskaźniki kształtowania się pracochłonności podstawowych rodzajów robót liczba roboczogodzin na jednostkę robót) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W celu uzyskania tych wskaźników opracowuje się raporty pracochłonności przy wykonywaniu poszczególnych robót dla każdego obiektu za każdy miesiąc (uprawnienia budowlane). Na tej podstawie sporządza się raz na miesiąc zestawienie pracochłonności obejmujące wszystkie obiekty, na których były prowadzone roboty. Z zestawienia od razu widać wyraźnie, przy wykonaniu jakich robót i na których obiektach roboty były najbardziej pracochłonne i gdzie nastąpiły największe odchylenia od średniej wydajności ( montaż kondygnacji nadziemnych budynku D-28 i ścianki działowe piwnic w budynku S-16). Na podstawie zestawienia pracochłonności sporządza się raz w miesiącu wykaz obiektów (budynków), przy budowie których osiągnięte wydajności wykazują znaczne odchylenia od średnich i które wymagają specjalnej uwagi i opieki (tabl. 18-16). Wykaz ten wyraźnie uwidacznia na których budowach należy przeprowadzić kontrolę i pracę jakich brygad należy zbadać i przeanalizować (program egzamin ustny).

Prowadzenie na budowach miesięcznych zestawień pracochłonności umożliwia ocenę wyników pracy w poszczególnych miesiącach i ułatwia przeprowadzenie analizy pracy budów i przedsiębiorstwa. Wykonanie tych zestawień nie jest pracochłonne, a dane w nich zawarte w dużym stopniu ułatwiają zarządzanie budową i przedsiębiorstwem.

Sprzęt i urządzenia

Kierownik budowy powinien systematycznie analizować pracę poszczególnych brygad w celu uzyskania pełnego rozeznania odnośnie efektywności ich pracy. Szczególnie celowe jest przeprowadzenie od czasu do czasu analizy porównawczej pracy brygad wykonujących jednakowe lub podobne roboty. Ujęte wskaźniki techniczno-ekonomiczne pracy 2 brygad zatrudnionych przy wykonywaniu fundamentów i ścian piwnicznych dwóch podobnych budynków mieszkalnych z betonu monolitycznego w III kwartale 1970 roku (w tablicy ujęte są roboty ustawienia deskowań i ich rozbiórki, roboty betonowe wraz z montażem zbrojenia oraz roboty towarzyszące) (opinie o programie).

Z danych zawartych w tablicy wyraźnie widać, że efekty pracy brygady B są znacznie lepsze, niż brygady A. Wydajność bowiem tej brygady jest wyższa i mimo mniejszego składu liczbowego brygady, czas trwania robót jest krótszy. Efektem tego są wyższe zarobki członków brygady (segregator aktów prawnych).

Obowiązkiem kierownika budowy jest stwierdzenie przyczyn tego stanu rzeczy. W szczególności konieczne jest sprawdzenie poziomu organizacji robót oraz stanu dyscypliny pracy w obu brygadach, jak również kwalifikacje zawodowe poszczególnych robotników oraz brygadzistów. Niezbędne jest także sprawdzenie stanu wyposażenia obu brygad w sprzęt i urządzenia. W oparciu o przeprowadzone badania powinny być podjęte środki zmierzające do usunięcia niedociągnięć (promocja 3 w 1).

Jednym z podstawowych elementów analizy działalności budowy jest badanie jakości produkcji budowlano-montażowej i ustalenie czy jakość ta jest zgodna z obowiązującymi warunkami technicznymi. Przeprowadzając analizę kształtowania się tego problemu na budowie konieczne jest zbadanie wszystkich podstawowych czynników, które mają bezpośredni lub pośredni wpływ na jakość produkcji. Czynniki te można podzielić na dwie podstawowe grupy leżące w kompetencji jednostek spoza budowy, na które wpływ kierownika budowy jest minimalny.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami