Blog

14.07.2021

Masy asfaltowe lub smołowe

W artykule znajdziesz:

Masy asfaltowe lub smołowe

Masy asfaltowe lub smołowe

Przy izolacjach ciężkich z wkładkami najważniejszą rolę odgrywają masy izolacyjne, tj. masy asfaltowe lub smołowe. Nazywamy je lepikami bitumicznymi. Głównym zadaniem wkładek (z papy, tkaniny jutowej, lnianej, konopnej lub szklanej albo też cienkiej blachy aluminiowej) jest zwiększenie wytrzymałości lepików na uszkodzenia mechaniczne. Papy i tkaniny, pomimo że są impregnowane, nie są wodoszczelne (program uprawnienia budowlane na komputer).

Izolacje przed wodą naporową mają za zadanie chronić budowle przed przenikaniem wody gruntowej i artezyjskiej (pod ciśnieniem). Izolacje przed wodą naporową są to powłoki, które chronią budowle przed przenikaniem do nich wody znajdującej się pod ciśnieniem hydrostatycznym. Składają się one z kilku warstw papy asfaltowej bez powłoki lub z powłoką (pkt 13), z wkładek specjalnych tkanin, blach metalowych, folii z plastyków, które skleja się lepikiem na gorąco albo na zimno, lub kombinacji tych wszystkich materiałów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ilość warstw wkładek, w przypadku gdy parcie hydrostatyczne wody nie istnieje, a izolacja ma służyć jako zabezpieczenie przed wilgocią kapilarną, nie powinna być mniejsza niż dwie.

Uzupełniającą ilość warstw ustala się zwykle w prostej zależności od parcia hydrostatycznego (uprawnienia budowlane). Zasada taka nie może być jednak uważana w pełni za słuszną, ponieważ ze wzrostem ilości wkładek nie tylko wzrasta wodoszczelność izolacji, ale również jej wytrzymałość na rozciąganie i na większe odkształcenia. Jeśli zatem spodziewamy się znacznych odkształceń konstrukcji izolowanego obiektu, np. przy posadowieniu na słabym gruncie, to okoliczność tę należy uwzględnić przy ustalaniu ilości warstw wkładek, niezależnie od wielkości parcia hydrostatycznego wody. Poza tym należy wziąć pod uwagę jakość stosowanych materiałów oraz jakość wykonania robót w zależności od warunków, w jakich będzie odbywać się praca izolacji.
Przeciętnie papa bitumiczna z powłoką w dobrym gatunku wytrzymuje ciśnienie hydrostatyczne co najmniej do 3 atn, a dwie warstwy sklejone lepikiem i przylepione do sztywnego podłoża są w stanie wytrzymać ciśnienie (program egzamin ustny).

Ilość warstw wkładek

Ilość warstw wkładek stosuje się nie mniejszą niż trzy, gdy poziom wody gruntowej znajduje się poniżej poziomu posadzki izolowanego pomieszczenia, a izolacja służy do zabezpieczenia przed krótkotrwałym działaniem wód naporowych. Cztery warstwy stosuje się w przypadku, gdy występuje stałe lub okresowe parcie wody do 3 m. We wszystkich pozostałych przypadkach wykonuje się izolacje złożone z pięciu warstw wkładek (opinie o programie).

Jeżeli h jest większe niż 4 m, Jo ilość warstw pozostaje bez zmian i wynosi pięć, przy n równym liczbie całkowitej z ułamkiem przyjmuje się najbliższą wartość liczby całkowitej.
Przy ustalaniu ilości warstw wkładek należy również brać pod uwagę jakość użytej papy oraz jej grubość. Wprawdzie doświadczenia 1281 wykazały, że przy użyciu cienkich pap uzyskuje się izolację pod względem wodoszczelności niewiele ustępującą izolacjom z wkładkami z pap grubych, to jednak zwykle cieńsze papy stosuje się w większej ilości warstw. Ilość warstw wkładek z pap różnych grubości (numerów), jakie powinno się stosować w zależności od stopnia zawilgocenia lub parcia hydrostatycznego wody gruntowej.

Konieczności stosowania dodatkowych powłok do przytrzymania wkładek; poza tym część lepiku przy nanoszeniu spływa na ziemię (segregator aktów prawnych).
Należy zaznaczyć, że przy dobrze wykonanej izolacji ilość lepiku zużytego do łączenia dwóch warstw papy nie powinna być mniejsza niż 1,5 kg/m2.
Izolacja powinna być ze wszystkich stron otoczona sztywnymi ustrojami, co ma na celu zabezpieczenie lepików przed wyciekaniem.

Lepik bowiem, zwłaszcza pod wpływem wyższych temperatur i pod ciśnieniem, jakie występuje pod fundamentem, zachowuje się jak ciecz i ma tendencje do wyciekania.
Ustroje dociskające izolację powinny być tak skonstruowane, aby przy wszelkich ruchach i odkształceniach izolowanych konstrukcji było zapewnione działanie dociskowe na całą powierzchnię izolacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami