Blog
Masy plastyczne
W artykule znajdziesz:
Masy plastyczne
Masy plastyczne układane luźno można stosować na wilgotnych powierzchniach. Układanie luźne jest możliwe, jeśli nie występują siły rozwarstwiające (równoległe do płaszczyzny izolacji), a jedynie dociskające. Przymocowania (przyklejenia) izolacji z mas plastycznych w niektórych miejscach albo na całej powierzchni dokonuje się za pomocą lepiku lub specjalnych klejów (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku naklejenia masy plastycznej na całej powierzchni należy zastosować najpierw powłokę.
Izolacja z folii z mas pla- gruntującą. Przy układaniu luźnym stycznych ułożona na sklepieniu powłoka gruntująca jest zbędna,
a w obrębie szczelin dylatacyjnych i styków roboczych w konstrukcji izolowanego obiektu należy pozostawić pas nie naklejony o szerokości 20 cm, to jest po 10 cm z każdej strony szczeliny.
Styki łączy się na zakładkę stosując spawanie „na gorąco“ lub „na mokro" (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Łączenie folii z mas plastycznych na gorąco
Przy spawaniu na gorąco wykorzystuje się własność plastyków polegającą na tym, że przez podgrzanie zmienia się ich konsystencja, dzięki czemu zwoje dają się spawać i otrzymuje się całkowicie jednorodną powłokę izolacyjną.
Przy spawaniu na gorąco należy zakładki najpierw należycie oczyścić z talku, jeśli są nim pokryte powierzchnie folii z masy plastycznej. Następnie spawa się je na gorąco, używając w razie potrzeby odpowiednich przyrządów do przytrzymywania i przyciskania folii (uprawnienia budowlane). W tym celu stosuje się specjalne aparaty do spawania o różnej konstrukcji, elektryczne lub z gorącym powietrzem.
Przy aparatach z gorącym powietrzem, sprężone powietrze z kompresora zostaje podgrzane palnikiem acetylenowym i doprowadzone pomiędzy łączone zakłady. Gdy pęcherzyki zaczynają być widoczne, folie silnie dociska się jedną do drugiej.
W celu przyśpieszenia wykonania robót dopuszczalne jest układanie powłok izolacyjnych w sposób luźny wyjątkowo na jeszcze świeżym, ale już stwardniałym betonie, jednak pod warunkiem, aby zapewnione było odparowywanie wody z betonu od strony przeciwległej (program egzamin ustny).
Brzegi folii
Największą swobodę odkształceń izolacji umożliwia zastosowanie specjalnych lepików asfaltowych.
Przy układaniu folii z mas plastycznych na lepiku na gorąco należy uważać, aby nie tworzyły się pęcherze powietrza. W przypadku gdy stosuje się lepiki bitumiczne, należy podłoże betonowe zagruntować. Do przyklejania wkładek z folii można zastosować również specjalny lepik na zimno (opinie o programie).
Jednak powlekanie tym lepikiem musi być wykonane bardzo starannie i w ciepłej porze. Przy stosowaniu lepiku na zimno należy zachować ostrożność ze względu na trujące własności rozpuszczalników. Podłoże musi być wyjątkowo czyste, szczelne i gładkie, gdyż podłoże szorstkie wymagałoby nieproporcjonalnie dużo lepiku w celu stworzenia ciągłego filmu.
Niezbędnym warunkiem zapewnienia dobrego zespawania folii, zwłaszcza przy użyciu lepiku asfaltowego, jest zapewnienie czystości przekrycia styków. W tym celu należy pod styki podłożyć paski papierowe zabezpieczające przed zabrudzeniem styków lepikiem asfaltowym.
Do spawania elektrycznego używa się specjalnego aparatu spawalniczego, którego języczki wprowadza się pomiędzy folie (segregator aktów prawnych).
Po dostatecznym podgrzaniu folii, co daje się rozpoznać po ukazaniu się pęcherzyków (ok. 200°C w zależności od rodzaju plastyków), folie dociska się szczelnie za pomocą walka ręcznego. W praktyce okazało się korzystne posługiwanie się w niższych temperaturach dwoma aparatami. Za pomocą pierwszego aparatu podgrzewa się folie wstępnie, podczas gdy za pomocą drugiego wywołuje się właściwą temperaturę spawania.
Brzegi folii należy do zespawania odgiąć, używając do tego celu specjalnych narzędzi w kształcie elektrycznej kolby lutowniczej (promocja 3 w 1).
Te same narzędzia są używane do spawania w tych miejscach, gdzie wyżej opisane aparaty do spawania ze względu na ich wymiary nie mogą znaleźć zastosowania. W tym przypadku kolbę wprowadza się pomiędzy spawane brzegi folii.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32