Blog

03.01.2022

Maszyny transportu pionowego

W artykule znajdziesz:

Maszyny transportu pionowego
Maszyny transportu pionowego

Rozwój transportu pionowo-poziomego związany jest w znacznym stopniu z rozwojem stosowania pojemników jako urządzeń do podawania mas plastycznych (zaprawa, masa betonowa) na miejsca robocze budowy, pojemników do podawania drobnych materiałów sztukowych (cegła, bloki) oraz specjalnych urządzeń uchwytowych do pakietowania ładunków długich (program uprawnienia budowlane na komputer).

Maszyny transportu pionowego są zazwyczaj urządzeniami o działaniu cyklicznym. Liczba typów maszyn stosowanych w transporcie budowlanym pionowym nie ustępuje liczbie typów maszyn do innych robót budowlanych. Konstruktorzy wszystkich krajów, w szczególności uprzemysłowionych, pracują nieustannie nad konstruowaniem coraz to nowych typów maszyn dźwigowych, coraz bardziej ulepszonych zarówno pod względem wygody ich stosowania, jak i obniżania kosztów eksploatacyjnych, przy czym dążeniem ostatnio coraz szerzej realizowanym jest największa możliwie uniwersalność (np. koparki z wyposażeniem do pracy jako żurawie). Mówiąc o wygodzie stosowania, mamy na myśli nie tylko łatwość posługiwania się nimi i powiększające się możliwości w zakresie ich wydajności, ale także, a nieraz przede wszystkim, coraz bardziej obniżające się ciężary samych maszyn oraz łatwość i prostotę ich montażu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Spośród maszyn budowlanych i drogowych, maszyny do transportu pionowego zalicza się do tzw. bliskich, tj. maszyn do transportu materiałów na odległości bliskie.

Poniżej podano uproszczoną klasyfikację nośników bliskich; w klasyfikacji tej jako kryterium przyjęto cechy konstrukcyjne maszyn transportowych oraz ich specyfikę stosowania na placach budowy (uprawnienia budowlane).

Dźwigniki stosowane do pionowego podnoszenia ciężarów na nieznaczne wysokości. Wciągniki stałe oraz ruchome, z których pierwsze mocowane do stałej opory (belki stropowej, trójnogu, itp.) stosowane są tylko do pionowego podnoszenia ciężarów, a drugie także i do przesuwania ich w kierunku poziomym wzdłuż toru sztywnego (z kształtowników stalowych, najczęściej dwuteowych) (program egzamin ustny) .

Wyciągarki

Wciągarki stosowane jako samodzielne urządzenia do podnoszenia lub poziomego przesuwania ciężarów oraz jako składowe części wszelkiego rodzaju maszyn i urządzeń transportu pionowego oraz pionowo-poziomego.

Wyciągi różnego rodzaju, służące tylko do pionowego (lub pochyłego) podnoszenia ciężarów lub materiałów, których charakterystycznymi zespołami są bądź platformy załadowcze poruszające się wzdłuż jednej lub dwóch sztywnych prowadnic, bądź różnego rodzaju zasobniki, kosze lub klatki (opinie o programie).

Żurawie masztowe kozłowe i linowe, służące do podnoszenia pionowo-poziomego ciężarów, przy czym dla żurawi masztowych kozłowych - w granicach powierzchni wycinka kołowego o kącie około 270°, a promieniu równym zasięgowi żurawia, a dla żurawi masztowych linowych - w granicach powierzchni pełnego koła o promieniu równym zasięgowi żurawia.

Żurawie wieżowe torowe stosowane do transportu pionowo-poziomego, przesuwające się po torach szynowych i obsługujące powierzchnię, której szerokość odpowiada podwójnemu zasięgowi wysięgnika, a długość - długości toru szynowego, -a którym żuraw wieżowy operuje stałe mocowane do konstrukcji budynku obsługujące powierzchnię o promieniu równym zasięgowi żurawia kołowe na podwoziu kołowym, przemieszczające się po powierzchni o dowolnej wielkości i dowolnej konfiguracji (segregator aktów prawnych).

Żurawie samojezdne gąsienicowe, kołowe i kolejowe, przy czym gąsienicowe i kołowe stosowane są do transportu pionowo-poziomego i mogą przemieszczać się po powierzchni o dowolnej wielkości i dowolnej konfiguracji, a kolejowe stosowane są do transportu pionowo-poziomego i przemieszczają się po torach kolejowych z obsługą w granicach powierzchni, której szerokość odpowiada podwójnemu zasięgowi wysięgnika, długość zaś - długości toru kolejowego, na którym żuraw kolejowy operuje (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami