Blog

10.01.2020

Materiał izolacji termicznej

W artykule znajdziesz:

Materiał izolacji termicznej

Materiał izolacji termicznej

Materiał izolacji termicznej o małej wytrzymałości — w tym wypadku styropian — stwarza dobrą dylatację, przedzielającą obie płyty betonowe (uprawnienia budowlane). U dołu płyty dodatkowe połączenie, przeciwdziałające odspojeniu się płyty elewacyjnej w trakcie montażu, stanowią również wiotkie „szpilki” z prętów 0 3 mm (program na telefon).

Grubość warstwy konstrukcyjnej z betonu zwykłego wyznaczana jest z warunków nośności i waha się w granicach 8-14 cm (program na komputer). Jako materiał izolacji termicznej stosuje się najczęściej szkło piankowe, ekspandowane tworzywa sztuczne (np. styropian itp.), wełnę mineralną, włókna szklane lub bardzo lekkie betony (np. gazobeton odmiany 0,5).

Warstwa elewacyjna wykonywana jest zwykle z betonu o grubości 4-f-7 cm, przy czym beton jest barwiony lub składa się ze specjalnie dobranych kruszyw, które odsłania się przez zmywanie lub piaskowanie powierzchni (program egzamin ustny). Najbardziej rozpowszechniona jest metoda zmywania wodą powierzchni betonu w okresie dojrzewania, przez co odsłania się kruszywo, które zwykle dobierane jest w kolorach kontrastujących z tłem zaprawy. Bardzo dobre efekty kolorystyczne osiąga się stosując do betonu elewacyjnego biały cement (opinie o programie). Grubość warstwy betonu elewacyjnego nie powinna być mniejsza od 4 cm, aby zapewnić dostateczne otulenie siatki zbrojeniowej. Powiększanie grubości warstwy izolacyjnej jest jednak niekorzystne, gdyż stawia opór dyfundu- jącej parze i może powodować wewnętrzne zawilgocenie ściany.

Trwałe wykończenie

Celem nadania trwałego i kolorystycznego wyglądu elewacji często stosowane są również wykładziny z małych płytek terakotowych, szklanych itp., które przyklejone na arkuszach papieru — układane są na dnie formy i zalewane betonem. Wykonanie płyty określamy wtedy terminem „do spodu formy” (segregator aktów prawnych).

Trwałe wykończenie warstwy zewnętrznej płyty w sposób odporny na zarysowanie czy odkruszenie jest bardzo ważne, gdyż chroni ją przed uszkodzeniami w trakcie transportu i montażu.

Płyty warstwowe znajdują również zastosowanie w budynkach o układzie poprzecznym, jako ściany osłonowe. Warstwa zewnętrzna płyt często przyjmuje wtedy formę płyty panwiowej lub żebrowej.

Przykładowe przekroje ścian płytowych różnych systemów (systemy francuskie SSTP, Tracoba oraz Camus, typ Lorraine) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami