Blog
Materiały budowlane
W artykule znajdziesz:
Materiały budowlane
Materiały budowlane produkuje się z tworzyw sztucznych trzema znanymi metodami: walcowania, wytłaczania i prasowania.
Tworzywa sztuczne dzielimy na termoplastyczne i termoutwardzalne (lub termostatyczne) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Różnica w zachowaniu się fizycznym mas termoplastycznej i termostatycznej polega na tym, że pierwsza z nich, podgrzana do odpowiedniej temperatury staje się plastyczna i pod ciśnieniem może być z niej formowany element wielokrotnie, natomiast z drugiej po nagrzaniu jej do właściwej temperatury (120 -f-160 °C) może być uformowany element tylko jeden raz. Elementu raz uformowanego nie można już zmienić przez powtórne nagrzanie. Przy podwyższeniu temperatury do 300 °C masa termostatyczna podlega zwęgleniu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
plastyczne znajdują coraz szersze zastosowanie w budownictwie [33] jako materiały izolacyjne, materiały wykończeniowe, materiały do uszczelniania połączeń, materiały konstrukcyjne oraz kleje do połączeń i styków elementów. Tworzywa sztuczne w chwili obecnej są stosowane głównie do izolacji i do robót wykończeniowych, a w mniejszym zakresie do produkcji elementów konstrukcyjnych. Szerszemu ich zastosowaniu do robót konstrukcyjnych stoją na przeszkodzie: wysoka cena, niedostateczna odporność na działanie ognia, duży współczynnik rozszerzalności termicznej oraz znaczne pełzanie (uprawnienia budowlane).
Tworzywa sztuczne, które pełnią rolę konstrukcyjną w budynkach prefabrykowanych z betonu, możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
a) materiały konstrukcyjne pracujące samodzielnie jako elementy nośne, przenoszące naprężenia ściskające, rozciągające i ścinające,
b) materiały współpracujące w elementach konstrukcyjnych z innymi materiałami o lepszych właściwościach mechanicznych,
c) materiały wiążące oraz służące do łączenia elementów nośnych wykonanych z innego materiału (drewno, żelbet, beton sprężony, stal) (program egzamin ustny).
Elementy samodzielnie nośne wykonywane są z tworzyw o wysokiej wytrzymałości, niezbrojonych lub zbrojonych. Z tworzyw niezbrojonych do najważniejszych należą: polimetakrylan metylu (nazwa handlowa - szkło akrylowe), następnie twardy polichlorek winylu oraz poliwęglany. Wytrzymałość na ściskanie polimetakrylanu metylu wynosi około 1200 kG/cm2, a na rozciąganie 750 kG/cm2, w temperaturze +20 °C.
Elementy z tworzyw sztucznych zbrojonych [33] wykonuje się przede wszystkim z poliestrów, a następnie z żywic epoksydowych. Jako zbrojenia używa się włókien szklanych w postaci: mat z włókien ciętych niezorientowanych, tkanin z włókien zorientowanych w dwóch kierunkach oraz z pasm złożonych z 30 do 60 włókien o średnicy 7 do 9 mikronów.
Zawartość w tworzywie włókna szklanego
Zawartość w tworzywie włókna szklanego o wytrzymałości około 14000 kG/cm2 wynosi 35 do 70% (opinie o programie). Tworzywa poliestrowe zbrojone wykazują zależnie od rodzaju i zawartości włókna wytrzymałość na ściskanie 1800 -4- 4900 kG/cm2, na rozciąganie 1400 -4- 8400 kG/cm2, współczynnik sprężystości 80 000 -4- 380 000 kG/cm2.
Powyższe tworzywa nośne znalazły dość szerokie zastosowanie do przekryć dachowych i świetlików zarówno w postaci płyt falistych światłoprzepusz- czalnych (warsztaty, cieplarnie, garaże, baseny pływackie, kawiarnie itp.), jak nieprzepuszczalnych. Płyty faliste o szerokościach i wysokościach fali od 76/18 do 177/51 mm mają grubość 14-2 mm i bardzo mały ciężar - 2 -4- 2,5 kG/m2. Płyty faliste z tworzyw światłoprzepuszczalnych znajdują też zastosowanie jako materiał na ściany. Główną zaletą pomieszczeń o tego rodzaju ścianach jest wyeliminowanie okien oraz równomierne oświetlenie wnętrza (segregator aktów prawnych).
Tworzywa sztuczne, współpracujące w elementach konstrukcyjnych z innymi materiałami, wchodzą jako składnik elementów warstwowych, płaskich lub krzywoliniowych [55]. Elementy te składają się z trzech współpracujących warstw: z warstw zewnętrznych, o wysokich właściwościach mechanicznych (blacha aluminiowa, blacha stalowa emaliowana, azbestocement, płyty pilśniowe twarde, płyty gipsowe itp.) oraz warstwy wewnętrznej w postaci wkładki z pianki z tworzyw sztucznych, folii aluminiowych lub papieru, przesyconych żywicami z tworzyw o budowie komórkowej („plastra miodu”) lub o budowie falistej czy fałdowanej. Warstwy te połączone są ze sobą na klej.
Głównymi zaletami elementów warstwowych są: niski współczynnik przenikania ciepła (0,45 -4- 0,60 kcal/m2h °C) i mały ciężar objętościowy (25 -4- 30 kG/m2) (promocja 3 w 1).
Elementy warstwowe stosuje się głównie do wykonywania ścian osłonowych, przekryć dachowych domów mieszkalnych, stropów, ścian działowych oraz konstrukcji tarczowych przekryć dachowych magazynów, hal targowych i sportowych itp.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32