Blog
Przenośniki
W artykule znajdziesz:
Przenośniki
Między nogami bramownicy żurawia przebiegają dwa tory kolei wąskotorowej. W dolnych partiach zapory masa betonowa układana była również za pomocą żurawi, co nie jest ekonomiczne (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obwodowy układ torów zapewniał ruch bezkolizyjny. Transport przenośnikami taśmowymi ze względu na ciągłość pracy należy do najbardziej wydajnych i dlatego znalazł bardzo szerokie zastosowanie przy przemieszczaniu materiałów sypkich, a także masy betonowej. Przy małych odległościach transport masy betonowej za pomocą przenośników stosowany jest masowo, jednak przy większych jest dotychczas rzadziej stosowany. W Polsce przy budowie zapory w Rożnowie prawie 500 000 m:i masy betonowej przewieziono na odległość do 500 m przenośnikami taśmowymi podwieszonymi do lin nośnych. Przenośniki zdały całkowicie egzamin zarówno pod względem wydajności, jak również i wygody w prowadzeniu robót (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Prawdopodobnie jednak obawa przed odmieszywaniem się masy betonowej w czasie transportu sprawiła, że tego rodzaju transport jako samodzielny stosuje się na budowach niezbyt często.
Z badań masy betonowej przemieszczanej przenośnikami taśmowymi wynika, że poszczególne zespoły przenośników wchodzących w skład taśmociągu powinny być możliwie długie, gdyż przy opadaniu masy betonowej z taśmy jednego zespołu na taśmę następnego następuje w pewnym stopniu odmieszywanie się masy. Prócz tego, gdy prędkość ruchu taśmy przekracza 1,2 m/sek, dynamiczne oddziaływanie rolek wspierających taśmę powoduje również odmieszywanie się masy betonowej (uprawnienia budowlane). Stopień odmieszywania się niewątpliwie zależny jest od konsystencji masy betonowej. Masa betonowa o plastycznej konsystencji (opad stożka 6-h8 cm) przy uziarnieniu kruszywa do 80 mm nie wykazuje praktycznie odmieszywania się składników, natomiast przy konsystencji 3-^5 cm, masa betonowa zawierająca frakcje kruszywa większe od 80 mm wykazywała wyraźne odmieszywanie się składników w punktach przeładunkowych (na końcach poszczególnych zespołów taśmociągu lub przy zmianie kierunku taśmociągu) (program egzamin ustny).
Wymienione frakcje odkładają się wzdłuż taśmy, oddzielając się od głównej masy betonowej. Ponadto na przenośnikach taśmowych następuje utrata pewnej ilości zaczynu cementowego, który spływa po taśmie ustawionej zazwyczaj pod pewnym kątem do poziomu.
Masa betonowa
Odmieszywanie się masy betonowej występuje szczególnie silnie na samym betonowanym bloku budowli, gdy masa opuszczana jest na miejsce rękawem teleskopowym ustawionym na końcu przenośnika taśmowego. Stopień odmie- szywania się masy betonowej zależy głównie od wysokości, z jakiej spada (opinie o programie). Zjawisko to występuje jednak zawsze, gdy masa zrzucana jest z pewnej wysokości.
Przykładowy schemat układu przenośników i wytwórni betonu na budowie stopnia wodnego „Swirstoj” oraz etapy realizacji betonowania ścian śluzy komorowej.
Masa betonowa w wytwórni A przemieszczana była dwoma ciągami przenośników do punktu przeładunkowego 9 i dalej pojedynczymi przenośnikami 5 i 6, umieszczonymi na estakadzie.
Wózek zrzutowy 8 zasilał poprzeczny przenośnik 7, który dostarczał masę betonową do rękawów teleskopowych. przy grubości warstwy betonu do 5 m. Odpowiednie objętości betonu w blokach wynosiły 1400 i 2800 m3. Przy betonowaniu bloków o długości 15 m stosowano dwa poprzeczne przenośniki i 4 szt. przy długości 30 m. Z każdej strony przenośnika podwieszano po pięć rękawów teleskopowych o długości 8-r-10 m oraz jeden rękaw na końcu przenośnika. Aby układanie masy betonowej w bloku przebiegało równomiernie, bez konieczności dokonywania przerzutów ręcznych, masę betonową kierowano do poszczególnych rękawów kolejno za pomocą wózków lub przestawnych urządzeń zrzutowych.
Etap II obejmował betonowanie ściany od rzędnej 4.65 do 10,65 (segregator aktów prawnych). Średnia powierzchnia betonowanego bloku wynosi 250 m2, wysokość 6,0 m, a średnia objętość betonu 1200 m3. Rozprowadzanie masy betonowej odbywało się w ten sam sposób jak w etapie I.
Etap II obejmował betonowanie ściany od rzędnej 4,65 do 10,65.
Średnia wysokości 9 m do rzędnej 19,65. Objętość betonu wynosiła tu 700 m3 (promocja 3 w 1). W związku z małą szerokością ściany na tej wysokości, uslawiono przenośnik taśmowy 5 i 6 na estakadzie wzdłuż ściany. Dalsze układanie masy betonowej przebiegało w sposób już opisany. Długość rękawów teleskopowych dochodziła do 12 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32