Blog

20.02.2023

Materiały ciekłe

W artykule znajdziesz:

Materiały ciekłe

Materiały ciekłe, takie jak: żywice poliestrowe i epoksydowe, utwardzacze do żywic, rozpuszczalniki organiczne, należy przewozić krytymi środkami transportu lub zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, z zachowaniem wymagań dla transportu materiałów palnych. Magazynować je należy w magazynach krytych, w temperaturze nie wyższej niż 25°C, z dala od źródeł ognia (program uprawnienia budowlane na komputer). Wypełniacze, a więc mączki mineralne i węglowe, oraz krzemionkę koloidalną, zarówno w czasie transportu jak i magazynowania, należy zabezpieczyć przed możliwością zawilgocenia oraz uszkodzenia mechanicznego opakowania. Podstawową sprawą jest prawidłowe zorganizowanie zaplecza magazynowego, tak aby zapewniało ono właściwe warunki przechowywania poszczególnych materiałów i łatwy do nich dostęp (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kotły okrągłe przewoźne firmy Griin mają pojemność od 115 do 229 I. Pozostała charakterystyka - jak dla kotłów prostokątnych. Kotły prostokątne stałe pojemności 50 I mogą być stosowane jako stabilne lub uchylne. W tym ostatnim przypadku są ustawiane na specjalnej stalowej konstrukcji, umożliwiającej przechylanie kotła. Wydajność takiego kotła wynosi ok. 100 l/godz. Można je łatwo przenosić przez różne otwory w konstrukcji budynku, są wygodne w użytkowaniu (uprawnienia budowlane).

Kocioł ,,Hobi” firmy Griin, stały, ogrzewany gazem płynnym - propanem, pojemności 50 I. Kocioł ten nie ma regulacji temperatury. Odmianą kotła przewoźnego jest kocioł o nazwie Dach Kobolt, produkowany w RFN, o pojemności 1000 I, podgrzewany ropą, tłoczący rozgrzany lepik na wysokość do 40 m, a przy zastosowaniu dodatkowej pompy - na wysokość do 80 m. Przewód na gorący bitum ma izolację termiczną i jest równocześnie podgrzewany olejowo (program egzamin ustny).

Próby zastosowania dużych urządzeń

Próby zastosowania dużych urządzeń, za pomocą których wykonywano by kompleksowo cały proces przyklejania papy do podłoża, jak i próby zastosowania urządzeń tylko do rozwijania papy, nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Duże urządzenia okazały się nieprzydatne przy izolowaniu małych powierzchni, a nakład pracy przy obsłudze urządzenia służącego tylko do rozwijania papy okazał się większy niż przy rozwijaniu papy ręcznie (opinie o programie).

Po tych doświadczeniach wysiłki skierowano na skonstruowanie lekkich urządzeń umożliwiających tzw. małą 60 mechanizację robót izolacyjnych. Przykładem takiego urządzenia, użytecznego przy stosowaniu pap zgrzewanych, jest rozkładarka (układarka) firmy Griin. Podstawową częścią tego urządzenia jest ogrzewacz 7-płomieniowy na gaz płynny - propan.

Rozkładarka (układarka) składa się z wózka o konstrukcji rurowej, na której znajduje się drążek do zawieszania rolki papy i wałek gumowy do dociskania papy do podłoża. Palniki ogrzewacza skierowane są na papę i na podłoże; podgrzewają wtedy podłoże i masę asfaltową powłokową na papie. Przesunięcie wózka powoduje rozwijanie papy i dociskanie jej wałkiem do podłoża (segregator aktów prawnych).

Dobór aparatury do natryskowego nakładania bitumicznych powłok zależy od rodzaju wykonywanej powłoki izolacyjnej. Ze względu na rodzaj stosowanej aparatury wyróżnić można trzy podstawowe i najczęściej stosowane rodzaje powłok;

  • powłoki gruntujące i izolacyjne z roztworów asfaltowych i innych preparatów stosowanych na zimno lub powłoki izolacyjne z lepików asfaltowych na gorąco,
  • powłoki izolacyjne z asfaltowych emulsji kationowych i lateksu butadieno-styrenowego (LBS),
  • powłoki izolacyjne z asfaltowych emulsji anionowych modyfikowanych lateksem butadieno-styrenowym, zbrojone ciętym włóknem szklanym (promocja 3 w 1).

Do gruntowania i wykonywania lekkich powłok izolacyjnych z preparatów stosowanych na zimno przeznaczony jest natryskiwacz roztworu gruntującego typu NRG-201M, którego produkcja ma być uruchomiona w latach 1978-79. Prototyp tego urządzenia uzyskał pozytywną ocenę Instytutu Mechanizacji Budownictwa.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami