Blog

18.03.2020

Majster budowlany

W artykule znajdziesz:

Majster budowlany

Majster budowlany

W celu uniknięcia nieporozumień, dla naszych potrzeb traktować będziemy te pojęcia zamiennie, mistrz bowiem w obecnym rozumieniu tego słowa jest właśnie „majstrem”, najniższym ogniwem w formalnej strukturze zarządzania zakładem (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ranga, jaką najwyższe władze partyjne i rządowe przywiązują do roli mistrzów w systemie organizacji pracy i kierowania produkcją, do ich współdziałania w zarządzaniu i kierowaniu zespołami roboczymi, znalazła swój wyraz w cytowanej wyżej Uchwale nr 21 Rady Ministrów.

Do obowiązków mistrza jako organizatora produkcji na powierzonym mu odcinku pracy zakładu należy w szczególności dbanie o:
- sprawną organizację pracy umożliwiającą planowe i terminowe wykonanie zadań,
- zagwarantowanie podległym pracownikom frontu pracy,
- przestrzeganie technologii i wysokiej jakości wykonywanych zadań,
- racjonalne wykorzystanie czasu pracy i przestrzeganie dyscypliny pracy,
- racjonalne i oszczędne wykorzystanie środków i przedmiotów pracy,
- przestrzeganie przepisów bhp i bezpiecznych metod pracy.

Z rolą mistrza jako organizatora produkcji łączą się uprawnienia polegające na współudziale w opracowywaniu planów i terminów realizacji wyznaczonych zadań, ustalaniu sposobów wykonania tych zadań i wykorzystaniu środków pracy, samodzielnym decydowaniu o rozdziale zadań, na uczestniczeniu w naradach produkcyjnych oraz na bieżącej informacji o zadaniach i wynikach technicznych, ekonomicznych’ zakładu pracy, o jego działalności socjalnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W praktyce nie zawsze majstrowie w pełni korzystają z przysługujących im uprawnień, czasami dlatego, że sami często nie wykazują dostatecznej aktywności.
Funkcja majstra jako organizatora procesu produkcji bardziej niż inne jego funkcje uzależniona jest od dyscypliny organizacyjnej w całym zakładzie pracy. O ile funkcja kierownika i wychowawcy zespołu w dużej mierze zależy od umiejętności majstra i chęci jej wykonywania, o tyle funkcja organizatora produkcji uwarunkowana jest nie tylko tymi czynnikami.

Zakłócenia w zagwarantowaniu robotnikom frontu robót dezorganizują pracę robotnikom, a także obniżają pozycję mistrza, podrywają jego autorytet wśród podwładnych. Zakłócenia te utożsamiane są bądź z osobistą nieudolnością majstra, bądź z faktem, że kierownictwo zakładu pracy lekceważy go (uprawnienia budowlane).

Liczne ankiety

Liczne ankiety wykazały, że sami majstrowie zazwyczaj uważają swe obowiązki z zakresu organizacji procesu produkcji za najistotniejsze. Dlaczego tak się dzieje? Otóż od majstra jego zwierzchnicy oczekują przede wszystkim terminowej dobrej pod względem jakości produkcji (program egzamin ustny). Z tego majster jest rozliczany i za to oceniany, toteż odpowiadając na oczekiwania zwierzchników majstrowie preferują rolę organizatora procesu produkcji. A przecież produkcję wykonać ma człowiek. W zależności od tego czy będzie umiał i czy będzie chciał ją wykonać - wykona ją lepiej lub gorzej. Poddany właściwym zabiegom wychowawczym majstra będzie wykonywał swoją pracę lepiej i właśnie na tym majstrowi odpowiedzialnemu za produkcję powinno zależeć.

Majster budowlany jako kierownik i wychowawca zespołu ludzi.

Działając jako organizator odcinka produkcji, majster działa oczywiście jako kierownik tego odcinka (opinie o programie). Spróbujmy skoncentrować jednak u,wagę na tych funkcjach pracy kierowniczej majstra, które oprócz organizowania procesu produkcji w sposób właściwy i zapewniający wykonanie powierzonych zadań bezpośrednio łączą się z oddziaływaniem na postawy i zachowania pracownicze. Tę rolę spełnia majster poprzez określone obowiązki i szereg uprawnień.

Do obowiązków w tym zakresie należy:
- dbałość o prawidłową adaptację społeczno-zawodową szczególnie nowo zatrudnionych.
- wymaganie od podległego zespołu pracy wydajnej i dobrej jakościowo (segregator aktów prawnych).
- dbałość o stanowisko pracy, o prawidłową eksploatację i konserwację narzędzi pracy.
- dbałość o przestrzeganie dyscypliny pracy.

Do obowiązków majstra należy także kształtowanie właściwych stosunków międzyludzkich, kształtowanie pozytywnego stosunku do pracy, dbałość o poziom kwalifikacji podległego zespołu, o rozwój współzawodnictwa pracy i racjonalizacji, kształtowanie i umacnianie emocjonalnych więzi z zakładem pracy, rozwijanie aktywności społecznej i zawodowej (promocja 3 w 1). Obowiązki te w sumie można określić jako kształtowanie pożądanych i społecznie ważnych cech osobowości członków podległego zespołu.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami