Blog

30.03.2020

Materiały do pokryć dachówką

W artykule znajdziesz:

Materiały do pokryć dachówką

Materiały do pokryć dachówką

Dachówki pod względem materiałowym dzielą się na dachówki ceramiczne, cementowe oraz szklane (program uprawnienia budowlane na komputer).
Oprócz dachówek wyrabia się z tych samych surowców gąsiory i dzwony. Do uszczelniania spoin w pokryciach z dachówki używa się zaprawy wapiennej zmieszanej z włóknami pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego bądź np. „Polkitu".

Każda dachówka powinna mieć zaczep służący do oparcia jej na łacie. Brak zaczepu lub ścięcie go pod kątem większym niż 90 dyskwalifikuje wyrób. Dachówki są dostarczane bez opakowania. W miejscu składowania między rzędami dachówek powinny być stosowane przekładki drewniane. Wyroby powinny być układane w stosy łatwe do obliczania (np. po 1000 szt.).
W okresie jesienno-zimowym dachówki należy przechowywać pod dachem.
Materiały pomocnicze do pokryć dachówkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zaprawa do uszczelniania styków dachówek od spodu powinna odpowiadać wymaganiom PN-56/B-14502 lub PN-65/ /B-14503. Stosuje się zaprawy o małej wytrzymałości, tj. marki najwyżej 8. Dopuszcza się użycie zaprawy cementowo-glinianej wg PN-65/B-14501 o małej zawartości cementu.
Dla zwiększenia elastyczności zaprawy zaleca się stosowanie dodatku włókien zwierzęcych lub roślinnych (sierść zwierzęca, pakuły, wyczesy lniane lub konopne, sieczka). Kit asfaltowy może być używany zamiast zaprawy do uszczelniania styków dachówek od spodu pokrycia. Kit doprowadza się do konsystencji plastycznej przez podgrzanie. Kit trwale plastyczny z tworzyw sztucznych (np. Polkit) może być również stosowany do uszczelniania styków dachówek (uprawnienia budowlane).
Drut miękki ocynkowany 0 1 - 1.6 mm jest przeznaczony do przywiązywania dachówek do lat (PN-67/M-80026).
Gwoździe ocynkowane służą do przytwierdzania gąsiorów. Do mocowania dachówek do gąsiorów stosuje się gwoździe nieocynkowane (program egzamin ustny). Wymiary gwoździ 2.2 x x 50 mm do 3,0×80 mm (BN-70/5028-12).
Podkładki elastyczne powinny być wykonane z miękkiego polietylenu lub gumy odpornej na starzenie, o twardości ok. 40 Sh (tj. stosunkowo miękkiej). Służą one. podobnie jak podkładki metalowe, na podkładki pod nakrętki na haki wytwarzane z prętów 0 6 lub 8 mm.
Podkładki metalowe nakłada się na podkładki gumowe bezpośrednio pod nakrętki. Haki do mocowania płyt falistych azbestowo-cementowych, podobnie jak i płyt poliestrowych wzmocnionych lub płyt z polichlorku winylu, powinny być oksydowane lub ocynkowane w celu uodpornienia ich na korozję (opinie o programie).

Płyty o falach równoległych

Materiały do pokryć płytami z tworzyw sztucznych. Płyty faliste PWS są wytwarzane z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym (w skrócie PWS). Mogą być światło przepuszczalne lub nie przepuszczające światła.
Płyty o falach równoległych do ich długości mają wymiary 2600 x 1000 mm. a płyty o falach poprzecznych 1200 x 950 mm. Grubość obu rodzajów płyt wynosi 0,8 mm. Ciężar ich wynosi ok. 2 kG/m2. w zależności od ciężaru materiałów wzmacniających. Temperatura stosowania płyt - do + 80’C, a poniżej zera bez ograniczeń (segregator aktów prawnych).
Nadają się one do krycia obiektów nie ogrzewanych wymagających górnego oświetlenia, np. wiat. pawilonów wystawowych, magazynów chemikaliów itp. jak równie do wykonywania świetlików lub fragmentów światło-przepuszczalnych w dachach krytych płytami azbestowo-cementowymi.
Płyty faliste i fałdowe z PCW produkowane są z polichlorku winylu z dodatkiem barwników.
Płyty wytwarzane są w postaci szerokich (1,30 m) taśm długości do 25,0 m, który na czas składowania i transportu są zwijane w rolki (promocja 3 w 1).
Wymiary fali - 27x 130 mm, grubość - 1,5 mm, ciężar - 2,2 kG/m2.
Zakres temperatur stosowania: od -25 do ok. 60°C.
Płyty są bezbarwne lub zabarwione na kolor zielony, żółty, niebieski i różowy. Najbardziej odporne na działanie światła są płyty bezbarwne, żółte i niebieskie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami