Blog

26.02.2020

Materiały elektrotechniczne uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Materiały elektrotechniczne uprawnienia budowlane

Materiały elektrotechniczne uprawnienia budowlane

Sytuację komplikuje fakt, że materiały elektrotechniczne produkowane w różnych okresach mają różną jakość, co może powodować, że instalacja nowa będzie gorsza od istniejącej. Dlatego decyzja o zakresie remontu jest bardzo ważna (program uprawnienia budowlane na komputer).

W przypadkach wątpliwych zaleca się korzystanie z opinii ekspertów (np. Izby Rzeczoznawców Stowarzyszenia Elektryków Polskich). Zależność instalacji elektrycznych od różnych technologii budowlano-montażowych. Wkładanie instalacji elektrycznych zależy od podłoża, na którym jest ona ułożona. Zależność jest istotna, ale nie bezpośrednia, dlatego podział technologii budowlanych na potrzeby branży elektrycznej jest inny niż dla budowlanej. Parametrem zasadniczym jest tu rodzaj i twardość powierzchni ścian, sufitów i podłóg.

Szczególnie trudne są dla elektryków technologie uprzemysłowione i dlatego na te technologie zwrócona zostanie szczególna uwaga (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Niestety wiele z tych rozwiązań wymaga nowych materiałów (listwa, rurka karbowana, specjalny osprzęt), które przemysł miał dostarczyć, ale nie dostarczył lub dostarczył w zbyt małych ilościach. Stąd elektryczne systemy centralne były w terenie adaptowane w różny sposób, noszący często charakter prowizorek, często nawet niezgodnych z przepisami, a rzadko spełniających podstawowy wymóg, tj. wymienność przewodów.
Powstało wiele różnych wariantów. Poniższa charakterystyka obejmuje tylko zasady systemów centralnych i ich główne warianty, z którymi grupy remontowe mogą się w praktyce spotkać (uprawnienia budowlane).

Wielki blok i wielka płyta bez gotowej faktury ma warstwę tynku, w którym ukryte są przewody wtynkowe oraz osprzęt wtynkowy. Układanie przewodów nie wymaga wyjaśnień, natomiast osprzęt można spotkać w wykonaniu zarówno podtynkowym, jak i natynkowym.
Wielka płyta z gotową fakturą i warstwą podłogową (np. OWt-67) charakteryzuje się płytą stropową o grubości 14 cm i kilkucentymetrową warstwą wyrównawczą, spełniającą głównie rolę izolacji akustycznej. W warstwie tej układane są rurki elektryczne do gniazd w mieszkaniach, usytuowanych nad stropem, i do wypustów górnych w mieszkaniach kondygnacji niższej (program egzamin ustny).

Połączenie ciągów górnych i dolnych

Połączenie ciągów górnych i dolnych wykonane jest przy drzwiach, przy których zatopione są rurki doprowadzające również przewody do łączników. Rurki te zatapiane są z jednej lub z obu stron drzwi we wszystkich systemach wielkopłytowych.

Wielka płyta bez warstwy podłogowej pozbawia elektryków ostatniej możliwości poprawnego wykonania instalacji (opinie o programie). Stosuje się tu wiele systemów, które albo wymagają nowych materiałów, albo są kłopotliwe technologicznie.
System W-70 operuje płytą z wielkimi kanałami, które mogą być wykorzystywane do prowadzenia przewodów kabelkowych (bez rurek), ale tylko w kierunku równoległym do długości płyty.

Wk-70 przewiduje płytę pełną, a instalacje powinny być prowadzone przewodami klejonymi, podwieszanymi lub w rurkach umieszczanych w spoinach płyt (segregator aktów prawnych). W praktyce z różnych powodów przewody umieszczane są bezpśrednio w szczelinach, podkuciach itp., a następnie zalewane betonem konstrukcyjnym. Praktycznie system ten nie daje żadnych możliwości remontowania. Czasami jedynie wskutek wad montażu budowlanego daje się odkuć warstwę betonu wyrównawczego na spoinach płyt i dotrzeć do luźnego gruzu wypełniającego spoiny w głębszych warstwach. Jest to jednak zabieg kłopotliwy i mało efektywny.

System Szczeciński przewiduje formowanie kanałów w płycie, bez użyć rurki, stąd jego wielka zaleta. Wadą systemu było zastosowanie zbyt małych średnic kanałów i ich podatność na zatykanie już w fabryce domów. System ten wymaga dobrego nadzoru przy produkcji płyt, dlatego tylko nieliczne fabryki produkowały poprawne płyty (promocja 3 w 1).

System ten daje duże możliwości wykorzystania uformowanych kanałów przy remontach. Dodatnią cechą systemu jest również blok elektryczny prowadzący wewnętrzne linie zasilające przez mieszkanie i kryjący szafki z licznikiem i tablicą montażową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami