Blog

10.07.2021

Materiały izolacyjne

W artykule znajdziesz:

Materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne

Zadaniem rozpuszczalników jest umożliwienie stosowania bitumicznych materiałów izolacyjnych w postaci schnących roztworów, nakładanych na powierzchnie izolowane, bądź też przejściowe uplastycznianie mas izolacyjnych, umożliwiające stosowanie tych mas na zimno lub w stanie lekko podgrzanym. Masy takie po ulotnieniu się rozpuszczalnika gęstnieją i twardnieją.
Stosowane zatem rozpuszczalniki powinny dobrze rozpuszczać asfalty i smoły, a po ulotnieniu się pozostawić bitum w stanie możliwie nienaruszonym o niezmienionych własnościach (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jako rozpuszczalniki stosuje się przede wszystkim lotne węglo-pochodne, jak benzol silnikowy, ksylol, solwentnafta, olej obojętny.

Z niżej wrzących frakcji ropy naftowej może być stosowane jedynie benzyna lakowa, która jest dostatecznie lotna i rozpuszcza dość dobrze asfalty.
Lżejsze i bardziej lotne benzyny nie są dobrymi rozpuszczalnikami asfaltu i nie należy ich używać. Frakcje o wyższych temperaturach wrzenia niż benzyna lakowa są zbyt mało lottie i utrzymują rozpuszczony materiał długo w stanie płynno-plastycznym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oprócz węglowodorów, dobrymi rozpuszczalnikami dla asfaltu i smół są węglowodory chlorowane (,,tri“ - trójchloroetylen, czterochlorek węgla, dwuchloroetylen itp.). Ze względu na lotność oraz niepalność rozpuszczalniki te przewyższają węglowodory, jednak duża toksyczność ogranicza bardzo ich stosowanie (uprawnienia budowlane).

Najlepszym rozpuszczalnikiem dla smół i asfaltów jest dwusiarczek węgla, jednak własności wybuchowe mieszaniny par dwusiarczku węgla z powietrzem, zbyt duża lotność i bardzo wielka toksyczność uniemożliwiają jego stosowanie w praktyce. Dwusiarczek węgla pozostał jedynie rozpuszczalnikiem używanym do badań laboratoryjnych.
Temperatury wrzenia rozpuszczalników powinny mieścić się w granicach 100-200°C. Według przepisów niemieckich temperatura początku wrzenia rozpuszczalnika nie może leżeć poniżej 140°C, a do temperatury 200°C powinno przedestylowywać co najmniej 90% (program egzamin ustny).

Rozpuszczalniki

Rozpuszczalniki o niższym początku wrzenia są zbyt lotne, co z jednej strony powoduje straty i duże niebezpieczeństwo pożaru, produkty zaś - asfalty upłynnione i lepiki z takimi rozpuszczalnikami - wysychają i twardnieją zbyt szybko, co utrudnia ich przechowywanie i pracę.
Zbyt wysoka górna granica destylacji, a zwłaszcza obecność nawet tylko kilku procent frakcji wysokowrzących, powoduje pozostawanie w produkcie pewnej części dodanego rozpuszczalnika, który staje się plastyfikatorem, niepotrzebnie zmiękczającym produkt (opinie o programie).

Również ważną cechą rozpuszczalników jest ich temperatura zapłonu. Temperaturę tę określa się w specjalnych aparatach Abel-Pensky i Mar- tens-Pensky, używanych w przemyśle naftowym do badania temperatury zapłonu nafty, ciężkich benzyn i oleju do silników Diesla (gazowego). W wielu przepisach zagranicznych dla asfaltów upłynnionych dolna granica temperatury zapłonu jest ograniczona do 30°C.
Przy doborze rozpuszczalnika należy zawsze zwracać uwagę na jego wpływ na układ koloidalny rozpuszczanego bitumu. Próbny roztwór składający się z 50’% smoły lub asfaltu i 50% rozpuszczalnika, oglądany w preparacie mikroskopowym w powiększeniu 500-600-krotnym, nie powinien wykazywać ani wydzielonych frakcji olejowych, ani też koagulacji wolnego węgla (segregator aktów prawnych)..

Ze względu na stosunkowo niewielkie ilości rozpuszczalników, jakie zużywa przemysł izolacyjny, są one przeważnie transportowane i przechowywane w beczkach. Większe ilości transportowane są cysternami i mogą być przechowywane tylko w zbiornikach stalowych, z zachowaniem obowiązujących przepisów dla magazynowania benzyny itp.

Przy pracy z rozpuszczalnikami należy zachowywać wszelkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, uważając jednocześnie na konieczność dobrej wentylacji pomieszczeń fabrycznych i zabezpieczenia pracujących przed większym stężeniem par rozpuszczalników w powietrzu, które mogą spowodować stany oszołomienia, a nawet zatrucia (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami