Blog
Materiały izolacyjne rolowe
W artykule znajdziesz:
Materiały izolacyjne rolowe
Obok materiałów izolacyjnych bitumicznych, stosowanych jako materiały plastyczne bez osnowy, dużą rolę przy robotach izolacyjnych odgrywają tzw. materiały rolowe, składające się z wkładki nie będącej materiałem izolacyjnym, nasycone smołą lub asfaltem (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przemysł wytwarza obecnie szereg takich materiałów, różniących się między sobą zarówno rodzajem wkładki, substancją impregnującą, jak i przeznaczeniem do różnych celów.
Wkładkę materiałów izolacyjnych może stanowić tektura, tkanina jutowa, tektura azbestowa lub tkanina z przędzy szklanej.
Materiały izolacyjne rolowe z wkładką z tektury noszą nazwę papy. Produkowane obecnie papy dają się podzielić na następujące grupy:
- papy smołowe lub asfaltowe zależnie od rodzaju masy impregnującej,
- papy z powłokami, przeznaczone przeważnie do krycia dachów lub jako wierzchnie powłoki ciężkich izolacji,
- papy bezpowłokowe, przeznaczone do spodnich warstw przy kryciu dachów jako warstwy wewnętrzne przy wielowarstwowych izolacjach,
- papy specjalne różnych rodzajów, jak np. filce bitumowane, używane jako wodoszczelne i dźwiękochłonne podkłady pod podłogi, papy faliste nakładane pod tynki na wilgotne mury, umożliwiające cyrkulację powietrza w murach i ich wysychanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Poza od dawna produkowanymi papami smołowymi i asfaltowymi, jutą bitumowaną i papą na welonie szklanym, zagraniczny przemysł materiałów izolacyjnych produkuje jeszcze kilka interesujących wyrobów: papę asfaltową pokrytą folią miedzianą o grubości ok. 0,1 mm, papę asfaltową pokrytą folią aluminiową (produkowaną od niedawna i u nas), tekturę azbestową nasyconą bitumem, papy fałdowane, faliste i perforowane dla dolnych warstw pokryć stropodachów, materiał arkuszowy bezwkładkowy produkowany drogą walcowania mieszaniny włókien azbestowych z asfaltem. Również produkowane są papy z wkładką z folii aluminiowej, tkaniny (rzadka tkanina jutowa) nasycone asfaltem, papy z powłoką umożliwiającą przylepianie do powierzchni izolowanych przez podgrzanie lampą lutowniczą, bez użycia lepiku oraz papy z wkładkami z folii z tworzyw sztucznych (uprawnienia budowlane).
Papa
Wkładkę w papie uważać należy za nośnik bitumicznej masy impregnacyjnej, umożliwiający tworzenie szczelnych warstw izolacyjnych, nakładanych w postaci stałej na odpowiednio przygotowaną powierzchnię.
Papa taka składa się zatem z wkładki tekturowej 1, impregnowanej rzadką masą bitumiczną, obustronnej powłoki 2 z twardszej, często zawierającej wypełniacz, masy bitumicznej, z zewnętrznej posypki gruboziarnistej 3 i drobnoziarnistej posypki spodniej (program egzamin ustny).
Jako masę impregnacyjną stosuje się [6, 10, 28] przy papach asfaltowych asfalty ponaftowe o temperaturze mięknienia wg PiK 35-T-40°C i penetracji powyżej 150/25°C. Używane niekiedy asfalty bardzo miękkie o temperaturze mięknienia wg PiK 30-r-35°C obniżają trwałość papy i stosowanie ich nie jest wskazane. Asfalty stosuje się bez domieszek stałych, gdyż mają one jedynie za zadanie wypełnienie porów między włóknami tektury i otoczenie tych włókien cienką błoną, co w efekcie czyni już papę nieprzepuszczalną dla wody (opinie o programie).
Przy papach smołowych stosuje się mieszanki paku ze smołą o temperaturze mięknienia wg KS poniżej 40°C i zawartości części lotnych do temperatury 250°C poniżej 5%.
Jako masy powłokowe stosuje się dla pap asfaltowych twardsze gatunki asfaltów (np. PS-85) lub też kompozycje asfaltów ponaftowych z wysokowartościowymi asfaltami naturalnymi (asfalt trynidadzki lub gilsonit) (segregator aktów prawnych).
Dodatkami cenionymi i podnoszącymi jakość masy powłokowej są paki tłuszczowe.
Ostatnio stosuje się coraz częściej masy powłokowe z wypełniaczami mineralnymi o bardzo drobnym przemiale. Ponieważ masa powłokowa jest najsilniej narażona na wpływy atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne, składniki masy muszą być bardzo starannie dobrane, z uwzględnieniem wszystkich ich właściwości, a przede wszystkim temperatury łamliwości i odporności na starzenie się (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32