Blog

Deskowanie zdjęcie nr 2
10.05.2022

Materiały kamienne

W artykule znajdziesz:

Deskowanie zdjęcie nr 3
Materiały kamienne

Do budowy fundamentu nawierzchni tłuczniowych nadają się zarówno materiały pochodzenia wybuchowego, jak też metamorficznego i osadowego. Powinny się one odznaczać budową zwartą, niezbyt wysoką nasiąkliwością, brakiem, wyraźnych spękań i tendencji do podziału oraz wytrzymałością na ściskanie, wynoszącą około 1000 kG/cm (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nie nadają się do budowy fundamentu materiały kamienne z domieszkami gliniastymi, jak margle, piaskowce gliniaste, łupki porowate i mało zwarte wapienie, pochłaniające łatwo wilgoć, oraz wszelkiego rodzaju materiały kamienne o dużej nasiąkliwości i podlegające wskutek tego pęcznieniu i rozmarzaniu. Kruszywo łamane jest produktem otrzymanym z materiałów kamiennych zarówno naturalnych (skały), jak i sztucznych (żużel, klinkier itp.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ze względu na sposób obróbki i zastosowanie, kruszywo łamane używane w budownictwie drogowym dzieli się na:

  • kruszywo zwykłe,
  • kruszywo granulowane.

Wielkość ziarn kruszywa określa się za pomocą sit, przez które ziarna przechodzą bądź na którym pozostają. Przy przesiewaniu kruszywa o wymiarach ziarn do 4 mm należy używać sit tkanych o oczkach kwadratowych, oznaczanych znakiem przy ziarnach o wymiarach powyżej 5 mm - sit o otworach okrągłych oznaczonych znakiem 0 . Nazwy i wymiary poszczególnych gatunków kruszywa łamanego do celów drogowych, kolejowych, betonowych i do żelbetu podane są w Polskich Normach (PN/B-352) (uprawnienia budowlane).

Kruszywo właściwej jakości powinno odznaczać się przede wszystkim dobrą wytrzymałością na ściskanie. Cecha ta jest bardzo ważna. Niedostateczna wytrzymałość ziarn kruszywa może spowodować zmiażdżenie szkieletu mineralnego nawierzchni bitumicznych pod. wpływem działania ruchu, a w nawierzchniach betonowych - pękanie i wykruszanie się ziarn.

Kształt ziarn kruszywa

Ważną cechą kruszywa jest jego ścieralność. Pożądane jest kruszywo o jak najmniejszej ścieralności, zwłaszcza do budowy górnych warstw nawierzchni betonowych. Do niektórych typów nawierzchni bitumicznych mogą być stosowane gatunki bardziej miękkiego kruszywa ze względu na użycie bitumu i otoczenie nim ziarn. Przykładem tego są piaskowce, twarde wapienie i dolomity. Zwłaszcza te ostatnie są stosowane z dobrym wynikiem, nawet do ciężkich typów nawierzchni bitumicznych (program egzamin ustny).

Kształt ziarn kruszywa granulowanego jest cechą nie mniej ważną niż jakość materiału, z którego kruszywo zostało wykonane. Właściwy kształt ziarn powinien być zbliżony do czworościanu lub sześcianu, co pozwala na dobre wzajemne zaklinowanie się ziarn podczas wałowania i utworzenia zwartego szkieletu w nawierzchni. Ziarna okrągłe, zwłaszcza blaszkowe Jub wydłużone, utrudniają, a nawet uniemożliwiają wzajemne zaklinowanie się, i do nawierzchni, zwłaszcza typu makadamowego, nie są przydatne (opinie o programie).

Różne kształty ziarn kruszywa granulowanego zostały. Graniasty kształt ziarn grysów granulowanych otrzymuje się przez przeróbkę materiału kamiennego w granulatorach po co najmniej dwukrotnym przełamaniu. Każde następne przepuszczenie kruszywa przez granulatory polepsza jakość produktu.

Kruszywo granulowane nie może zawierać ziarn zwietrzałych lub nadwietrzałych, pyłu i miału we frakcjach grubszych, a zwłaszcza pyłu zawierającego domieszki gliniaste. Ziarna zwietrzałe i domieszki gliniaste są szkodliwe dla kruszywa przeznaczonego do nawierzchni bitumicznych oraz betonowych (segregator aktów prawnych). Ziarna nadwietrzałe lub zwietrzałe osłabiają szkielet kamienny nawierzchni. Domieszki gliniaste w kruszywie utrudniają wiązanie cementu w nawierzchniach betonowych, a w nawierzchniach bitumicznych powodują w pewnych przypadkach zanik zdolności wiążących bitumu (emuigacja).

Naturalne materiały kamienne pod względem przydatności do budowy i konserwacji nawierzchni tłuczniowych mogą być podzielone na kilka grup. Materiały kamienne dające najlepszej jakości tłuczeń. Są to skały zwarte o dużej zawartości składników ciemnych (hornblendy i augitu) i budowie drobnokrystalicznej lub półkrystalicznej, jak bazalty, diabazy, dioryty, gabra, melafiry, porfiry i porfiryty (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Deskowanie zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Deskowanie zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Deskowanie zdjęcie nr 8 Deskowanie zdjęcie nr 9 Deskowanie zdjęcie nr 10
Deskowanie zdjęcie nr 11
Deskowanie zdjęcie nr 12 Deskowanie zdjęcie nr 13 Deskowanie zdjęcie nr 14
Deskowanie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deskowanie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deskowanie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami