Blog
Materiały lekkie
W artykule znajdziesz:
Ogólnie można stwierdzić, że wraz ze wzrostem gęstości objętościowej rośnie również przewodność cieplna materiałów budowlanych. Materiały lekkie, o gęstości objętościowej g = 204-100 kg/m3, jak np. styropian, wełna mineralna, pianka poliuretanowa, mają współczynniki przewodności cieplnej odpowiednio: 0,045; 0,05; 0,035 W/(m-K), dla materiałów kamiennych (np. granit, marmur), o gęstości objętościowej g = 2800 kg/m3, współczynnik *^n wynosi 3,5 W/(m-K), a dla metali jest jeszcze większy i przykładowo dla stali (g = 7800 kg/m3) wynosi aż 58 W/(m*K) (program uprawnienia budowlane na komputer).
W materiałach o tej samej substancji stałej, ale różnej gęstości występuje również zróżnicowanie wielkości współczynników przewodności ciepła. Przykładowo współczynnik przewodności cieplnej A dla betonu zwykłego o gęstości g = = 1900 kg/m3 wynosi 1,0 W/(m -K), natomiast dla betonu o gęstości g = 2400 kg/ m3 wartość ta wzrasta o 50% i wynosi 1,50 W/(m-K) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W materiałach anizotropowych (o budowie krystalicznej lub włóknistej) znaczne zróżnicowanie wartości współczynnika przewodności cieplnej występuje zależności od kierunku przepływu ciepła. Najbardziej klasycznym tego przykładem jest np. drewno sosnowe (p = 550 kg/m3), dla którego wzdłuż włókien A = = 0,30 W/(m -K), przy przepływie ciepła w poprzek włókien zaś A = 0,16 W/(m K) (uprawnienia budowlane).
Zjawiska te tłumaczy się tym, że w materiałach o strukturze kapilarno-poro- vatej, ziarnistej, mieszanej lub włóknistej zachodzi złożona wymiana ciepła: przez przewodzenie w substancji stałej, oraz przez przewodzenie, promieniowanie i konwekcję w porach materiału wypełnionych powietrzem.
Ponieważ współczynnik przewodności cieplnej powietrza jest znacznie mniejszy A = 0,0244-0,031 W/(m*K) w zależności od wielkości porów) od współczynnika przewodności cieplnej substancji stałej (szkieletu), to wraz ze zmniejszeniem gęstości materiału, i tym samym wzrostem porowatości, maleje również jego przewodność cieplna (program egzamin ustny).
Dyfuzja pary wodnej
Jeżeli pory są otwarte lub bardzo duże, w materiale intensyfikuje się ruch powietrza i stąd zwiększa się współczynnik A. Zjawisko to obserwuje się w materiałach stosowanych w postaci zasypek, mat i płyt o różnym uziarnieniu i zagęszczeniu włókien. W materiałach tych powietrze może swobodnie przemieszczać się między ziarnami czy włóknami, zwiększając wskutek konwekcji wymianę ciepła. W materiałach o drobnych ziarnach lub włóknistej strukturze wymiana ciepła przez konwekcję i promieniowanie maleje, rośnie natomiast wpływ wymiany ciepła przez przewodzenie (opinie o programie).
Podstawowym czynnikiem wpływającym na wzrost współczynnika przewodzenia jest stopień zawilgocenia materiałów budowlanych. Woda wypełniająca pory materiału ma współczynnik przewodności cieplnej około dwudziestokrotnie większy niż powietrze; współczynnik A dla wody wynosi ok. 0,56 W/(m-K), dla powietrza w temperaturze 0°C zaś 0,024-0,031 W/(m-K). Dodatkowo wpływ na przewodność cieplną wywiera dyfuzja pary wodnej, z którą połączone jest przenoszenie ciepła oraz kapilarne przemieszczanie się wilgoci zależne od gradientu wilgoci (segregator aktów prawnych).
Złożoność zjawisk ruchu wilgoci i wpływu na przewodność cieplną nie zostały dotychczas w pełni wyjaśnione i dlatego w celu uproszczenia zagadnień zakłada się, że przewodność cieplna zależy przede wszystkim od ilości wilgoci w materiale. Najczęściej przyjmuje się, że przyrost współczynnika A w temperaturze dodatniej wynosi ok. 1% na każdy procent zawartości wilgoci wyrażonej w stosunku do suchej masy (promocja 3 w 1). Dotyczy to głównie materiałów organicznych. W materiałach pochodzenia nieorganicznego zależność ta nie jest wprost proporcjonalna i dla wielu materiałów jest dość zróżnicowana. Przykładowo, w betonach komórkowych można przyjąć, że przyrost współczynnika A wynosi ok. 4,5% na 1% przyrostu wilgotności.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32