Blog

Studnie chłonne zdjęcie nr 2
02.09.2022

Wartości podnoszenia lądu

W artykule znajdziesz:

Studnie chłonne zdjęcie nr 3
Wartości podnoszenia lądu

W fińskiej Laponii charakterystycznym elementem rzeźby są masywy kopulastych fieldów (tzw. tunturi) oraz pagóry twardzielcowe (tzw. vaara). Najbardziej górską rzeźbą odznaczają się Skandynawskie, w pn.-zach. części kraju, z najwyższym szczytem Finlandii - Halliatunturi (1 328 m n.p.m.). W wyniku postglacjalnego dźwigania się lądu. obserwuje się stały przyrost powierzchni, szacowany na ok. 1000 km na 100 lat. Najmniejsze wartości podnoszenia lądu notuje się na wybrzeżach Zatoki Fińskiej (2-3 mm na rok), a najwyższe nad Zatoką Botnicką, w okolicach Vaasa (do 10 mm na rok). Dł. linii brzegowej wynosi ok. 1100 km. U wybrzeży znajdują się liczne wyspy (gł. małe szery, w sumie ok. 30 tys.), z których większość leży u pd.-zach. wybrzeży, w okolicach Turku. Największe z nich tworzą archipelag Wysp Alandzkich (program uprawnienia budowlane na komputer).

Finlandia leży w zasięgu klimatu umiarkowanego chłodnego (program egzamin ustny). Średnie miesięczne temp. spadają w kierunku pn., a jednocześnie obserwuje się łagodzący wpływ zatok Fińskiej i Botnickiej na klimat panujący na wybrzeżach. Średnia temp. najcieplejszego miesiąca (lipca) waha się od 17-19:C w pd. Finlandii, 16°C nad Zatoką Botnicką i w środk. części kraju, do 14-15°C w pn. Laponii. Średnia temp. miesiąca najchłodniejszego (lutego) kształtuje się na poziomie: -4°C na Wyspach Alandzkich, -10°C w Kuopio (środk. Finlandia), - 13°C w Sodankyla (Laponia środk.) oraz -19°C‘ przy granicy z Norwegią w Górach Skandynawskich. Średnia roczna temp. poza kołem podbiegunowym jest ujemna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Roczna suma opadów

W pn. Laponii, w rejonie jeziora Inari, zaznacza się wpływ Morza Barentsa, a zwł. przepływającego wzdłuż pn. wybrzeży Półwyspu Skandynawskiego ciepłego Prądu Norweskiego (średnia temp. lutego wynosi tam ok. -10‘C, gdy w środk. Laponii oscyluje wokół -1 3°C). Ze względu na położenie geograficzne w Finlandii obserwowane jest zjawisko dnia i nocy polarnej, która na pn. krańcach kraju trwa 51 dni. Na pd. najkrótszy dzień trwa ok. 6, a najdłuższy ok. 19 godzin. Największa ilość opadów przypada na miesiące letnie (opinie o programie). Roczna suma opadów na pd. Finlandii wynosi ok. 700 mm, a w Laponii ok. 450-500 mm (lokalnie nawet do ok. 400 mm). Średnia grubość pokrywy śnieżnej waha się od 60-90 cm w pn. części kraju do około 30-30 cm na pd. Lód na jeziorach (osiągający grubość do 50-65 cm) utrzymuje się od końca listopada (początku grudnia) do kwietnia (w’ pd.-zach. Finlandii), a nawet do maja (w Laponii).

Najbardziej typowym elementem krajobrazu się jeziora, których liczbę szacuje się na ok. 55-60 tys. Pokrywają one blisko 10% pow. kraju, a ok. 1/5 powierzchni samego Pojezierza Fińskiego (segregator aktów prawnych). Największe ich zagęszczenie ma miejsce w rejonie Mikkeli (ponad 25 jezior na 100 km- - ok. 25% pow.), a najmniejsze na Wyspach Alandzkich (1,5% pow.). Do największych jezior należą: Saimaa (4400 km-‘), Paijanne (1090 km-) oraz Inari (1050 km-), jeziora połączone są ze sobą siecią rzek i kanałów, tworzących w sumie bardzo skomplikowany system. Rzeki lińskie są krótkie, ale zasobne w wodę, z licznymi progami i wodospadami (najwyższym jest Imatra - 18.5 m wys.). Ok. 90% terytorium Finlandii znajduje się w zlewisku Morza Bałtyckiego Iw tym zlewisko Zatoki Bolnickiej - 45%, Zatoki Fińskiej poprzez jezioro Ladoga - 1 7%, Zatoki Fińskiej bezpośrednio - 1 5%, Morza Butnie kiego - 1 2%, Morza Alandzkiego i Archipelagowego - .3%). Pozostała część kraju Ipn. Laponia oraz obszary przygraniczne z Rosją na pn. wsch.) należą do zlewiska Morza Arktycznego z Morzem Norweskim i Morzem Barentsa 18% pow.) oraz Morza Białego (2%) (promocja 3 w 1).

do gleb kriogenicznych, powstałych w wyniku mrozowej segregacji materiału zwietrzelinowego. W Laponii pcł. wykształciły się bardzo płytkie tundrowe bielice karłowate. Obszary torfowiskowe pokrywają gleby tortowe. Najżyźniejsze gleby wykształciły się na wybrzeżach zatok Fińskiej i Bolnickiej, ale zajmują one zaledwie 3% pow. kraju.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Studnie chłonne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Studnie chłonne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Studnie chłonne zdjęcie nr 8 Studnie chłonne zdjęcie nr 9 Studnie chłonne zdjęcie nr 10
Studnie chłonne zdjęcie nr 11
Studnie chłonne zdjęcie nr 12 Studnie chłonne zdjęcie nr 13 Studnie chłonne zdjęcie nr 14
Studnie chłonne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Studnie chłonne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Studnie chłonne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami